Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra 64 z ekspanderem CA-64 e

klmmichaelk 16 Maj 2009 13:20 8721 9
 • #1 16 Maj 2009 13:20
  klmmichaelk
  Poziom 10  

  Witajcie,

  Potrzebuję Waszej pomocy w ustawieniu mojej centrali. Jak wynika już z tematu jest to Satel Integra 64, problem polega na podłączeniu czujki Crow GBD-II (czujka stłuczenia szyby) podłączonej do ekspandera. Mam takich czujek w domu 7, 2 są podłączone bezpośrednio do centrali i działają bez zarzutu. Kolejnych 5 jest podłączonych do ekspandera i działa wyłącznie sabotaż na nich. Wszystkie czujki są skonfigurowane w taki sam sposób (podłączenie przewodów i rezystorów 1.1k w czujce). Do centrali są podłączone zgodnie z instrukcją instalatora, strona 25, rysunek 18, a do ekspandera zgodnie z rysunkiem 19 na tej samej stronie.

  Ekspander został zidentyfikowany prawidłowo i inne wejścia działają. Problem jest wyłącznie w czujkach GBD-II. Prawidłowo działające podłączone do płyty centrali działają jako 2EOL/NC, kiedy ustawiam w ten sam tryb czujki podłączone do ekspandera centrala zgłasza naruszenie wejścia. Brak naruszenia jest po przełączeniu ich w tryb 2EOL/NO.

  Moje pytanie skierowałem do serwisu Satela. W odpowiedzi usłyszałem, że czujki GBD-II są uszkodzone i należy je wymienić. Pytanie jednak, jakie jest prawdopodobieństwo, że 5/7 czujek się uszkodziło i to akurat wszystkie te, które są podłączone do ekspandera. Czujki podłączone do płyty centrali działają, jak już pisałem... Może z Waszym doświadczeniem łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie :)

  pozdrawiam,

  mk

  1 9
 • #2 16 Maj 2009 13:52
  bartez132
  Poziom 18  

  podlacz czujki z ekspandera na plyte centrali i sprawdz czy jest w porzadku ? jesli tak to moze po prostu ekspander jest uszkodony... skoro czujniki podlaczone pod plyte dzialaja...

  0
 • #3 16 Maj 2009 14:01
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Ale sabotaż jest na ekspanderze wykrywany... (tak przynajmniej wynika z wypowiedzi autora). Jak rozumiem wywołany alarm jest - prawidłowo- sabotażowy.
  Sprawdź zasilanie każdej z czujek.
  Mam nadzieję, że wejścia ekspandera w centrali oprogramowałeś prawidłowo 2EOL/NC.

  0
 • #4 16 Maj 2009 19:19
  crunky
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

  To w końcu masz sabotaż czy naruszone linie? bo to jest różnica. Sprawdź rezystancje widziane od strony ekspandera. Podłącz rezystory 1,1k do ekspandera w miejsce czujek. Sprawdź zasilania. Podłącz te czujki do płyty centrali. Sprawdź okablowanie,masy.
  Te czujki Crow GBD-II i GBD-PLUS to jeden wielki niewypał! Zamontowałem tego wiele, po prostu masakra. Zdarzały się obiekty gdzie wszystkie szły do wymiany. Fałszywek masa. Wzbudzały się przy głupim stuknięciu, trzaśnięciu drzwiami. Nijak się tego nie dało wyregulować. Typowe uszkodzenie wyglądało tak że przy najmniejszym hałasie albo nawet samoczynnie mrugały wszystkie diody, albo brązowa. Czujka w tym czasie oczywiście naruszona była. W zamian za nie gdy montowałem satela Indigo lub DSC LC-105-GBD problem fałszywek ustępował. Wcale by mnie nie zdziwiło gdyby 5 na 7 czujek padło. Poczekaj na opinie instalatorów którzy je montowali w dużych ilościach.
  Ale mimo wszystko posprawdzaj to co napisałem na początku.

  0
 • #5 16 Maj 2009 22:01
  BENO99
  Poziom 26  

  Witam.
  Tak dla pewności podaj jaka wersja oprogramowania w Integrze ??
  Jak ustawiony jest DIP-switch "8 " w ekspanderze ??
  Czy prawidłowo ustawiłeś wartość rezystora parametrycznego w Dloadx dla ekspandera ??

  Pozdrawiam

  0
 • #6 16 Maj 2009 22:31
  pkhenr
  Poziom 32  

  Również stawiam na złą wartość rezystancji ustawioną na ekspanderze

  0
 • #7 17 Maj 2009 23:59
  wpat
  Poziom 22  

  Przy podłączonym zasilaniu czujników sprawdź jaki jest stan na wyjściu czujnika, zdarzyło sie mi kiedyś że wyjscie było NO zamiast NC. Drugi wariant jaki mi przychodzi do głowy to złe podpięcie rezystorów i potraktowanie wyjścia alarmu z czujnika jako sabotażowego. Pomiar miernikiem wprost na czujnikach powinien wszystko wyjaśnić. Możesz oczywiście zapytać w Vidiconie czy nie było pomyłki w oznaczeni zacisków.

  0
 • Pomocny post
  #8 21 Maj 2009 00:27
  speed99mail
  Poziom 14  

  Sprawdź rezystory, czy aby na pewno 1,1 kOhm. Miałem przyjemność poprawiać system, w którym czujki ustawione były na 2EOL/NC z rezystorami 2,2 kOhm. Instalatorowi kolor kresek na rezystorach się pomylił.
  Na początek bateria 9V na zasilanie czujki i miernikiem sprawdź czy na pewno rezystancja jest odpowiednia. W stanie czuwania powinno być 1,1 kOhm. Jak wyłączysz czujkę i włączysz, powinno na chwilę skoczyć na 2,2 kOhm.
  Czemu bateria 9V? Wystarczy do odpalenia i sprawdzenia czujki, a w razie problemów nie puści jej "z dymem". Spróbujcie zewrzeć drutem 0,5 bieguny akumulatora np. od wkrętarki. Efekt widoczny gołym okiem.
  Jeśli jest ok, to sprawdź ustawienia czujek. Jest ono dość rozbudowane. W/g instrukcji styki naruszenia w czujce, o której piszesz, są typu Normal Close. Czyli, jeśli dobrze sparametryzowano to ustawienie 2EOL/NC.

  Satel Integra 64 z ekspanderem CA-64 e

  Reszta tak jak w instrukcji.
  Ponadto sprawdź Tamper.

  Jeśli wszystko jest ok, winy szukaj w ekspanderze.


  P.S.
  Zmieniono obrazek w/g słusznej uwagi moderatora (na poprzednim błędnie oznaczyłem zasilanie czujki, swoją drogą sam nie wiem z jakiej przyczyny), oraz w/g sugestii kolegi wpat.

  0
 • #9 21 Maj 2009 06:56
  wpat
  Poziom 22  

  Jeśli chodzi o rysunek kolegi speed99mail to ideowo TMP do Com, Relay do Z1. Oczywiście tak również będzie linia widziana dla centrali.

  0
 • #10 23 Maj 2009 17:40
  klmmichaelk
  Poziom 10  

  Witajcie,

  Dziękuję za zainteresowanie tematem i podpowiedzi. Wszystkie prawie sprawdziłem :) Okazało się, że podłączenie zasilania czujek jest jakby odwrotne na płycie centrali i w ekspanderze. Po zamianie biegunów wszystko działa wyśmienicie.

  Jeszcze raz dziękuję za pomoc!!

  pozdrawiam,

  mk

  0