Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poprawny podział kablówki - analiza porad na forum

przemo_1981 16 May 2009 16:01 10432 10
Helukabel
 • #1
  przemo_1981
  Level 10  
  Witam

  Od tygodnia siedzę na forum i analizuję jak rozdzielić najpoprawniej kablówkę. Powstało mi kilka koncepcji jednak rodzą się do nich pytania i dlatego proszę osoby znające się w temacie o pomoc.

  Przygotowuje się do remontu mieszkania i chcę porządnie przygotować instalację antenową by po podłączeniu kablówki (w tym momencie brak, przez co nie wiem jakiej jakości będzie sygnał, kiedyś kablówka była z tym mieszkaniu i wchodziła do mieszkania przez ścianę przewodem) rozdzielić sygnał z kablówki od operatora UPC/Inea we Wrześni na 3 gniazda:
  - gniazdo 1 (multimedialne) – telewizor CRT(LCD przyszłościowo) przez dekoder cyfrowa TV + data dla modemu kablowego (+ ewentualnie R)
  - gniazdo 2 – LCD przyszłościowo (+ ewentualnie R)
  - gniazdo 3 – karta w PC (+ ewentualnie R).

  Zależy mi na porządnej instalacji w miarę możliwości z gniazdami podtynkowymi, najlepiej pod Berkera b.kwadrat, gdyż taki osprzęt elektryczny będę montował oraz już posiadam 2 gniazda antenowe Berkera o parametrach:
  - gniazdo RTV (przelotowe abonenckie) Berker 53455201 o parametrach:
  75Ω;
  sygnał szerokopasmowy 5 − 1000MHz;
  tłumienie przyłączenia (TV) 5−68 | 118−125 MHz 12 dB;
  tłumienie przyłączenia (TV) 125−1000 MHz 11 dB;
  tłumienie przyłączenia (R) 87,5−108 MHz 12 dB;
  tłumienie przejścia 0,8 dB;
  kanał zwrotny 5−68 MHz;
  - gniazdo RTV (nieprzelotowe abonenckie) Berker 53455010 o parametrach:
  75Ω;
  sygnał szerokopasmowy 5−862 MHz;
  tłumienie przyłączenia (TV) 5−74 | 118−862 MHz 1,5 dB;
  tłumienie przyłączenia (R) 87,5−108 MHz 2 dB;
  kanał zwrotny 5−74 MHz;

  I koncepcja

  Przed zaglądnięciem na forum chciałem rozdzielić w następujący sposób:
  Poprawny podział kablówki - analiza porad na forum

  Jako gniazd2 chciałem użyć gniazdo berkera przelotowe, a gniazdo3 berkera nieprzelotowe.

  Niestety pomysł spalił na panewce ze względu na brak gniazd multimedialnych przelotowych podtynkowych. Dodatkowo zagłębiłem się posty autorstwa kondensatora, przed którym chylę nisko czoło za ogromną wiedzę. W jednej z poniższych koncepcji oparłem się na założeniach kondensatora.

  II koncepcja

  Rozmawiałem ze znajomym elektrykiem który zaproponował mi użycie rozdzielacza sygnału, który po równo rozdzieli sygnał.

  Znalazłem Telmor RM-3F o parametrach:
  Zakres: 5-862 MHz
  Ilość wejść: 1 typu "F"
  Ilość wyjść: 3 typu "F"
  Tłumienie przejścia (wejście/wyjście): 5-6 dB
  Izolacja wyjść 26-21 dB
  Tłumienie niedopasowania: wejście 24-16 dB, wyjście 27-15 dB
  Impedancja charakterystyczna: 75 Ω.
  Całość ekranowana.

  Bądź rozgałęźnik R-3 Signal o parametrach i charakterystyce na tej stronie http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_trojdrozny_r-3_signal_R60103.htm

  Układ wyglądałby następująco:
  Poprawny podział kablówki - analiza porad na forum
  Układ wydaje mi się dość sensowny, tylko czytając różne posty zastanawiam się czy nie będzie problemu z jakością sygnału jak i z jakością internetu (oddziaływanie TV na Internet). Też pada pytanie, jakie gniazda zamontować (podtynkowe, gniazdo1 multimedialne – jakie?, gniazda 2 i 3 czy można z berkera b.kwadrat o których wspomniałem powyżej)?

  III koncepcja

  Przeglądając gniazda multimedialne znalazłem GMF-450 o parametrach pod tym linkiem http://www.telmor.pl/download_attachment.php?f=pl.attachment_1355921201498bdfbf653c3.pdf

  Poprawny podział kablówki - analiza porad na forum

  Rozwiązanie chyba najprostsze: w punkcie gniazda1 będzie zamontowany GMF-450 i od niego do dekodera cyfrowej telewizji i modemu (data) podłączenie bezpośrednio koncentrykiem. Pozostają jeszcze gniazda 2 i 3 – ze względu na oddalenie i w innych pomieszczeniach nie poprowadzę ich po ścianie, lecz w tynku i przez to na końcach linii będą chciał zamontować gniazda, bo wystający koncentryk ze ściany łatwo uszkodzić (złamać) i nie wiadomo jaką długość pozostawić patrząc przyszłościowo przy ewentualnych przemeblowaniach a pętla koncentryka za wiszącym LCD nie wchodzi w ogóle w grę. Zastanawiam się czy można w tych dwóch punktach zastosować gniazda berkera (na początku postu parametry) pod kątem jakości obrazu na LCD czy na kartcie na PC.

  IV koncepcja

  Przeczytałem sporo postów użytkownika kondensatora, który podkreślał by sieć w mieszkaniu traktować jako podsieć z własnymi odgałęźnikami. Znalazłem odgałęźniki firmy Telmor OKF- 1xx, -2xx i -3xx o parametrach http://www.telmor.pl/download_attachment.php?f=pl.attachment_181644607747c2a747b6b6f.pdf

  Poprawny podział kablówki - analiza porad na forum

  Układy wydają mi się bardzo sensowne ze względu, iż główna linia trafia do głównego gniazda do którego będzie podpięty dekoder cyfrowy jak i modem kablowy. Dodatkowo ze względu na ułożenie przewodu odpowiadają mi te układy pod kątem gniazda3. Zastanawiam się czy w takim układzie w punktach 2 i 3 montować gniazdo RTV nieprzelotowe abonenckie Berkera (parametry na początku posta) czy może gniazdo RTV przelotowe abonenckie Berkera (parametry na początku posta) i na wyjściu zapodać rezystor 75 Ω. Rodzi mi się też pytanie czy na wyjściu OKF-2xx bądź na wyjściu drugiego OKF-1xx mogę bezpośrednio podłączyć gniazdo multimedialne (podtynkowe), czy jednak będzie trzeba dostawić jeden OKF-1xx, gdzie na odgałęzieniu trafi gniazdo1 a na wyjściu rezystor 75 Ω.
  Dodatkowo nie wiem jakich dokładnie użyć tych odgałęźników OKF, więc prosiłbym osoby znające temat w miarę możliwości o wskazanie konkretnych modeli (parametry w linku powyżej schematów ideowych).

  Proszę o doradzenie którą koncepcję bądź opcję wybrać i z komentarzem dlaczego wraz ze wskazaniem poszczególnych elementów instalacji.

  Z góry bardzo dziękuję.


  Post był raportowany.
  Proszę zmniejszyć ostatni rysunek.
  Proszę o przeczytanie linku jak zamieszczać rysunki/obrazki na elektroda.pl
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic983990.html
  [SP5ANJ]
 • Helukabel
 • #2
  Robert 1960

  Level 32  
  Witam !
  Najrozsadniejszym wyjściem będzie chyba koncepcja III, przy odgałęźnikach będzie duże tłumienie na wyjściach, więc sygnału może brakować a operator za dużo sygnału nie dostarcza do abonenta, więc ewentualnie na wejściu można zastosować jeszcze wzmacniacz np. http://www.telmor.pl/pl/offer/183 i wtedy już nie będzie problemu z sygnałem i można będzie zakończyć wyjścia gniazdami aboneckimi !
  Pozdrawiam !
  Robert
 • Helukabel
 • #3
  Marcin91
  Level 23  
  Witam, koncepcja 3 jak najbardziej prawidłowa, jedynie pozostaje pytanie jaki jest poziom sygnału przychodzącego od operatora. A wzmacniacz zaproponowany przez Robert1960 , nie nadaje sie do instalacji z transmisją Danych inna sprawa może sie okazać zbyt mocny ponieważ wzmocnienie 33 dB do tak małych instalacji może okazać sie zbyt duże ( pomimo płynnej regulacji w zakresie 20dB ). Do instalacji gdzie brakuje sygnału proponuję gniazda GMA-350/353 , testowałem ich zastosowanie w kablówkach i spełnił pokładane w nim przeznaczenie. I w tym wypadku instalacja wyglądałaby tak :
  GMA-350/353 - Data , a wyjście TV na rozgałęźnik http://tels.pl/rozgaleznik3krotnymalostratnyrm3f-p-58.html , i taka instalacja powinna sie sprawdzić.

  Mam również jeszcze jedno rozwiązanie :

  Sygnał wejściowy wchodzi na http://tels.pl/zaawansowanemultimedialnegniazdoabonenckiegmf8722350-p-119.html , sygnał RTV wpuszczamy na rozgałęźnik aktywny ( dla zapewnienia odpowiedniego sygnału dla TV LCD oraz karty TV ( ona potrzebuje zdecydowanie wyższego poziomu sygnału w porównaniu z telewizorami ) http://tels.pl/rozgalezniktelewizyjnyaktywnyrta8722140dla4tv-p-74.html , i tu idziemy na 3 TV, a z 4 wyjścia wpuszczamy zasilanie.

  Jedno i drugie rozwiąznie w kablówka będzie odpowiednie.

  pozdrawiam Marcin
 • #4
  Olek II
  Moderator
  Witam, to zależy co pisze w umowie. Należy przeczytać. Może być tak, że napisane jest, zakaz stosowania jakichkolwiek urządzeń dodatkowych bez zgody operatora, czyli wszelkie wzmacniacze, sumatory, rozgałęźniki odpadają. Przecież po dołączeniu jakiegoś wzmacniacza, może być tak, że będziesz walił zakłócenia na 1/2 bloku, a goście z kablówki jak już namierzą mieszkanie z taką instalacją odpowiednio skasują. Nie prościej zadzwonić do operatora? ile chcesz zaoszczędzić?. Pozdrawiam.
 • #5
  przemo_1981
  Level 10  
  Olek II wrote:
  Witam, to zależy co pisze w umowie. Należy przeczytać. Może być tak, że napisane jest, zakaz stosowania jakichkolwiek urządzeń dodatkowych bez zgody operatora, czyli wszelkie wzmacniacze, sumatory, rozgałęźniki odpadają. Przecież po dołączeniu jakiegoś wzmacniacza, może być tak, że będziesz walił zakłócenia na 1/2 bloku, a goście z kablówki jak już namierzą mieszkanie z taką instalacją odpowiednio skasują. Nie prościej zadzwonić do operatora? ile chcesz zaoszczędzić?. Pozdrawiam.  Jak na razie umowy nie ma, ale będzie za 2-3 miesiące. Pytam się o podział kablówki gdyż za montaż każdego dodatkowe gniazda wołają 150zł, w moim przypadku będzie to kosztowało 300zł, a tak naprawdę koszt części do założenia tych 2 gniazd to około 80zł a instalator napewno mi nie puści przewodów podtynkowo oraz za tydzień zaczynam remont po którym nie chcę ponownie kuć ścian ..... oczywiście przed podpisaniem dokładnie przestudiuje umowę i się zastanowię czy warto samemu kombinować czy zapłacić im te 300zł


  Marcin91 wrote:
  Sygnał wejściowy wchodzi na http://tels.pl/zaawansowanemultimedialnegniazdoabonenckiegmf8722350-p-119.html , sygnał RTV wpuszczamy na rozgałęźnik aktywny ( dla zapewnienia odpowiedniego sygnału dla TV LCD oraz karty TV ( ona potrzebuje zdecydowanie wyższego poziomu sygnału w porównaniu z telewizorami ) http://tels.pl/rozgalezniktelewizyjnyaktywnyrta8722140dla4tv-p-74.html , i tu idziemy na 3 TV, a z 4 wyjścia wpuszczamy zasilanie.


  Ten układ wydaje mi się rozsądniejszy, bo instalator z kablówki założy gniazdo multimedialne RTV/DATA (coś podobnego konstrukcją do GMF-350 bądź może dokładnie to gniazdo) i nie będę musiał ingerować w to co on założy.

  Poprawny podział kablówki - analiza porad na forum

  Czy przy rozgałęźniku RTA-140 muszą być obsadzone wszystkie wyjścia? Pytam się bo po prostu bym dokupił zasilacz ZZA-7 wskazany w karcie katalogowej RTA-140

  Pozostaje jeszcze pytanie, czy mogę zastosować na końcach linii RTV2 i RTV3 gniazda podtynkowe (najlepiej berkera końcowe które ma bardzo małe tłumienie o których wspomniałem w 1 poście)?
 • #6
  przemo_1981
  Level 10  
  Zastanawiam się jeszcze nad przewodem, który chce ułożyć bezpośrednio podtynkowo (bez żadnych peszli).

  Często na forum są polecane TRISET-113 o tłumienności (800MHz/100m): 16.7dB, TRISET-133PE o tłumienności (862MHz/100m): 18.1dB . Zastanawiam się także nad TRISET-11PE/ZEL który ma tłumienność (862MHz/100m): 13.2dB jednak w porównaniu z TRISETEM-113PE jest 2x droższy i kosztuje 3,66zł/m i dlatego będę się składnia do 113PE (zwykły 113 też odpada bo nie jest żelowany a przewód będzie kładziony w tynk).

  Jeśli się mylę, bądź sądzicie co innego proszę o skorygowanie mnie.
 • #8
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Przygotuj instalację - skrzynka min 40/40cm - w niej gniazdko 230V. Od tego miejsca do każdej puszki podtynkowej jeden przewód antenowy + dodatkowo jeden przewód sieciowy(komputerowy, oczywiście do osobnej puszki, aczkolwiek są gniazdka ze "wszystkim" )

  Tym sposobem będziesz pewny, że gniazda będą kompatybilne z siecią kablową (nie zarzucą Tobie monterzy złych tłumienności co do kanału zwrotnego czy dosyłowego) , modem z routerem zamontujesz w skrzynce - w każdym z punktów niezależny internet. Okaże się wtedy także czy będzie potrzebny wzmacniacz - miejsce na niego będzie przygotowane.

  pzdr
 • #9
  przemo_1981
  Level 10  
  kasprzyk wrote:
  Przygotuj instalację - skrzynka min 40/40cm...

  Witam

  To by było najlepsze rozwiązanie, jednak zważając iż bloki są z wielkiej płyty, a ściany działowe są gipsowe 7cm i nie mam gdzie osadzić takiej skrzynki (w weekend wierciłem otwory pod gniazda w płycie i to nie byle jaką koronką bezudarową i naprawdę cały boski dzień zajęło mi wycięcie 25 otworów więc nie mam już ochoty walczyć z takim otworem). Wchodzi w grę jeszcze skrzynka natynkowa, jednakże nie mam za bardzo gdzie ja umiejscowić bo mieszkanie małe 46m2.


  Co do rozprowadzenia UTP to juz też mam przemyślane:
  - Główny punkt to: GMF-350, RTA-140, TV1, modem kablowy, router (wifi) - gniazda za stolikiem TV1
  - RTV2 - TV w sypialni - gniazdo RJ-45 nie potrzebne (w razie czego do przeglądania stron www wystarczy wifi przez ścianę działową gipsową)
  - RTV3 - pokój pracy - oprócz RTV tam będę miał doprowadzone też 4 UTP do kompów dla pewniejszego połączenia niż wifi

  Poprawny podział kablówki - analiza porad na forum
 • #10
  Marcin91
  Level 23  
  Twój schema jest tym o czym pisałem zakładasz to tak i musi działać, na niewykorzystane wyjście montujesz : http://tels.pl/rezystorzakonczeniowyf75ohm-p-163.html , a dla zabezpieczenia przed zakłóceniami miedzy GMF a RTA montujesz : http://tels.pl/izolatorgalwanicznydif900-p-118.html

  A gniazda jakie wykorzystasz to juz twój wybór, ale prawidłowość jest taka te które ładnie wygladają kosztuja 2x więcej i paremtarmi nie zawsze jest tak jak w tych tańszych, do nowych instalacji w blokach zakładam takie : http://tels.pl/gniazdoabonenckiezblokadakanaluzwrotnegoga872235-p-20.html

  pozdrawiam Marcin
 • #11
  GramiYoe
  Level 11  
  Witam, odgrzebuje temat...

  chcę zrobić podobną instalację. Mam już wszystko w ścianach + główny punkt szafka (wejście, routery, modem, spliter) z której wszystko wychodzi. Sygnał będzie pochodził z UPC - telewizja cyfrowa + internet. Czy układ pokazany wyżej będzie poprawnie działał w przypadku tv cyfrowej? Czy normalnie podłączam ten zasilacz sieciowy z separatorem do dekodera HD, dalej do TV (SONY 40V5500) i rozumiem, że w pozostałych gniazkach tv odbiorę sygnał analogowy.....?

  Pozdrawiam