Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston Margherita AL846TX - działa ale nie do końca

W76 16 May 2009 18:40 2642 6
    W76
    Level 10  
    Witam,
    Mam problem z w/w pralką, a mianowicie pralka zaczyna normalną pracę nastawiamy program pierwszy wkładamy pranie pralka zaczyna prać, spuszczenie wody nabiera następną porcję pierze, dochodzimy do płukania wykona płukanie bez najmniejszych problemów, wirowanie też w porządku. Wkładamy następną porcję ubrań i tu zaczynają się schody silnik podczas prania czy płukania nie ma siły ruszyć, jeżeli pomożemy ręką zrobi parę obrotów po czym zatrzymuje się, podczas wirownia obroty są zaniżone i można obserwować szarpnięcia silnikiem tak ja by chciał wskoczyć na właściwe obroty ale nie może, podczas tych szarpnięć jest słyszany pisk paska. Dodam jeszcze że wyłączenie pralki na ok 15-20 min. przynosi pozytywny efekt wtedy znowu zachowuje się poprawnie, testy przeprowadzane na różnych programach nie dają pozytywnego efektu usterka wraca po pewnym czasie pracy pralki (więc można wykluczyć programator), zostaje moduł lub sam silnik, co do silnika to nie grzeje się jest lekko ciepły. I tu pytanie do Was drodzy forumowicze jakie są sposoby na sprawdzenie modułu lub silnika, (a może jestem w błędzie), każda sugestia mile widziana, może ktoś miał już taki problem. Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi.

Przepraszam za to wypracowanie ale chciałem dokładnie opisać problem.
    A1234nd
    Level 20  
    Sprawdź silnik na przebicie do masy.
    W76
    Level 10  
    "Sprawdzić na przebicie do masy"
    możesz dokładnie opisać jak się do tego zabrać, czy należy zmierzyć rezystancję od szczotek do obudowy pralki popraw mnie jeżeli się mylę.
    poniżej kilka zdjęć które być może pomogą...

Moderated By mrhari:

Załączniki ze zdjęciami usunąłem. Prawidłową podpowiedź dostał kolega w poście poniżej.

Na przyszłość proszę korzystać z TEj instrukcji!

jogi1966
    Level 18  
    wymień szczotki powinno pomóc
    W76
    Level 10  
    Jeszcze raz zamieszczam zdjęcia które być może pomogą i oczywiście stosuje się do polecenia moderatora

Zastanawiające jest że pralka do pewnego momentu pracuje bez zarzutu, szczotki zostały wymontowane jedna wydawała się jakby zawieszona, ale rozruszałem ją moim zdaniem przylegają dobrze do komutatora. Bardziej skłaniam się do uszkodzenia w module, jakie testy można wykonać żeby wykluczyć silnik?
    basgol
    Level 23  
    Silnik szczotkowy ( jak na zdjęciu ) może tracić moc po nagrzaniu na skutek małego zwarcia międzyzwojowego wirnika , trudno to sprawdzić poza fachowym warsztatem . Moduły raczej się tak nie psują ( choć wykluczyć się nie da ) . Może to niezbyt fachowa rada , ale spróbuj tuż przed włączeniem prania podgrzać silnik ( suszarką lub " farelką" ) , jeśli osłabnie szybciej niż zwykle to z dużym prawdopodobieństwem jest to jego uszkodzenie .
    W76
    Level 10  
    Witam wszystkich ponownie,
    Problem został rozwiązany, przyczyną okazał się jednak moduł (przeczucie mnie nie myliło), a dokładnie zimne luty przy przekaźnikach. Które ujawniły się dopiero przy obejrzeniu modułu pod lupą. Profilaktycznie przelutowałem wszystkie elementy smd łącznie z układem scalonym. Pralka została przetestowana i wszystko jest ok. Dziękuję wszystkim za porady i zamykam temat.