Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dotyczące fotorezystora w przedwzmacniaczu

16 Maj 2009 19:41 1734 4
  • Poziom 11  
    Witam, mam zamiar złożyć efekt gitarowy na lampach 6111 według opisu poniżej. Pytanie moje jest tylko jedno: jakich fotorezystorów użyć w tym układzie? Konstruktor nie napisał, a ja z fotorezystorami wcześniej miałem mało wspólnego... Dlatego też moja prośba o pomoc.
    Pozdrawiam.

Pytanie dotyczące fotorezystora w przedwzmacniaczu

Poprawiono pisownię!
    [_P_]

Moderowany przez stołek_-92:

Również poprawiłem pisownię.

• Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Tu chodzi o tzw. LDR (Light Drive Relay). Nadaje się do tego polski fotorezystor RPP130 wg. tego http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/files/LDR.gif
    LED zdaje się najlepiej żółty. W lampowych wzmacniaczach dobrze sprawuje się taki sposób przełączania bo nie daje stuku i fotorezystory bez problemu wytrzymują duże amplitudy sygnału, charakterystyczne dla układów zasilanych wysokimi napięciami. Dla purystów lampowych nie bez znaczenia jest też to że unika się w torze akustycznym krzemu. Niektórzy mają na to alergię. O LDR fabrycznych, np. typu LT czy VLT zapomnij, nikt tego nie widział w polskich sklepach.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 37  
    Spokojnie z tym dokształcaniem, większość, szczególnie starszych fotorezystorów nie zawiera krzemu. Do takich należy RPP130. Ten jest zbudowany z siarczku kadmu. Niektórym "purystom" to wystarczy. Bo i ten materiał niczym specjalnym elektrycznie poza światłoczułością nie różni się od tlenków metali służącym do wyrobu rezystorów. To tak jakby unikać stosowania rezystorów tlenkowych bo to nie lampa i nie daj Boże, może jakis półprzewodnik to jest? W każdym razie półprzewodników we współczesnych tzw. full lampach gitarowych jest wiecej niż laik techniczny (a większość gitarzystów nimi jest) przypuszcza. I jakoś to nikomu nie przeszkadza jeśli sie nie wie że np. układy pętli efektów czy driver reverbu w tej full lampie jest na wzmacniaczach operacyjnych. W każdym razie fotorezystor jest dla sygnału równie neutralny jak rezystor pomijając to że w odróznieniu od przekaźnika ma pewną, niewielką rezystancję w stanie oświetlonym. Zupełnie nieistotną w tych zastosowaniach.

W poprzednim poście poprawiłem link bo był nie do tego LDR-a.
    Tak w ogóle to tu te LDR-y nie służą do przełączania tylko modulacji sygnału, przekaźniki nie nadają się. Trzeba było schemat wrzucić, z płytki trzeba rozkminiać o co chodzi. Oczywiście RPP130 albo 131 są do tego dobre.
  • Poziom 11  
    Dziękuję bardzo koledzy za podpowiedzi, spróbuję użyć proponowanych elementów, jeżeli coś będzie nie w porządku dam znać, a i postaram się rozrysować schemat - mi też ułatwi to w końcu pracę.