Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa multimetru UM-Z2 [opis]

tzok 16 Maj 2009 20:06 4049 3
  • #1 16 Maj 2009 20:06
    tzok
    Moderator Samochody

Mam małą kolekcję tych mierników, większość z nich nabyłem z uszkodzoną elektroniką i chciałbym się w tym temacie podzielić moimi doświadczeniami.

Najczęściej uszkodzonym elementem jest wzmacniacz operacyjny ULY7741 (można go zastąpić UA741 lub podobnym).
    Diody BAYP95 (w prostowniku liniowym) można zastępować diodami 1N4148, natomiast tranzystory BC148/158 - tranzystorami BC548B/558B (oznaczone na rysunku odpowiednio n i p).
    Poza tym spotkałem się z uszkodzeniami dzielnika i w moim przypadku był to rezystor R31 (348Ω), oraz dwukrotnie R36 (4,7kΩ).
    Dwukrotnie również spotkałem się z przebitą diodą Zenera D13 (C3V3) w obwodzie sztucznej masy wzmacniacza - jej przebicie objawia się pełnym napięciem zasilania na wyjściu wzmacniacza - może doprowadzić do uszkodzenia ustroju! Przebicie tej diody łatwo poznać po fakcie "przejścia" między masą pomiarową a "-" baterii.
    Jeśli jest "przejście" między masą pomiarową a "-" baterii to uszkodzona jest dioda D13 lub kondensator C2, jeśli między "+" baterii to uszkodzony jest kondensator C1.

Poniżej znajduje się rysunek przedstawiający prawidłowe rezystancje rezystorów dzielnika mierzone na płytce, bez ich wylutowywania. Uwaga - pokrętło zakresu ustawione tak, by żaden zakres nie był załączony - styk w najwyższej pozycji (nie należy się sugerować zdjęciem, na nim jest w pozycji "1,5").

Składając miernik styk wyboru zakresu powinien się znajdować w najniższej pozycji, a pokrętło wyboru zakresu na zakresie "0,5".

Naprawa multimetru UM-Z2 [opis]

2 3
  • #3 04 Sie 2017 15:00
    jancio1973
    Poziom 6  

Witam.Wiem ,że to stary temat,ale mam mały problem z tym miernikiem.gdyż nie działa mi omomierz.Objaw jest taki,że po zwarciu końcówek wskazówka idzie do końca skali i nie reaguje na ustawienie potencjometrem(oczywiście też nie mierzy).Wymieniłem układ scalony ale nic to nie dało,sprawdzałem też diody i wyglądają na sprawne.Czy może to być któryś tranzystor?

0
  • #4 04 Sie 2017 21:54
    RitterX
    Poziom 36  

Obwód pomiaru rezystancji to T6, T7, T8. Nie potrzebnie wymieniałeś LM741 skoro poprawnie mierzone jest napięcie. W pierwszej kolejności sprawdź czy regulacja zera pomiaru rezystancji potencjometrem powoduje zmiany napięcia na zworce Ł2 w węźle z R50? Najlepiej zmierz względem masy pomiarowej miernika czyli minus miernika naprawczego na zworkę P3.

1