Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magiczna płytka z zestawie TV 2,4 GHz

16 Maj 2009 21:57 1506 4
  • Poziom 2  
    Witam Kolegów
    Zanim przejdę do meritum musze nieco naświetlić temat. Robię zdjęcia z powietrza z latawca. Do podglądu tego co chcę sfotografować używam bezprzewodowego toru wizyjnego
    Dlatego umieściłem w tej kategorii bo chodzi o tor wizyjny.
    Kupiłem właśnie zestaw 2,4 Ghz Kamera GP-811T odbiornik GP-707.. Zasięg 100m w otwartym terenie (sprawdzałem) a waga kamerki poniżej 30g. Dlatego ją kupiłem, ze względu na wagę. Zasięg mi wystarczy. Nie znam się na elektronice tak by coś samemu zaprojektować ale jak dostanę prosty schemat to sobie poradzę ze złożeniem.
    Przejdźmy do meritum.

Zacząłem eksperymenty z zasilaniem. Odciąłem wtyczkę gniazda jacka w kamerze niedbale, przez jego środek. Nie spodziewałem się, że coś tam będzie. No i niestety w środku była zalana jakaś płytka z elektroniką. Oryginalnie zasilanie było 9V z bateryjki. W trakcie odcinania rozwaliłem elektronikę zatopioną w jacku i już nie da się zasilać z tego poziomu .

Nie dałem jednak za wygraną i podpiąłem kamerkę bezpośrednio do zasilacza i zmieniałem napięcie. Zwykły zasilacz z regulowanym napięciem ale bez stabilizacji. Doszedłem do 2,6;2,4 V i pojawił się obraz na odbiorniku. Potem 3,6V –bardzo wąski zakres napięcia i jeszcze 9V ale tu były duże zakłócenia nawet 2m od odbiornika.

Sprawdziłem zasięg na 2,4 V i 3,6 Vi niestety spadł do 50m ledwo...!

Moje wnioski - magiczna płytka (nie znam się na elektronice) jest zasilana 9V i zmniejsza napięcie do 2,4 V albo do 3,6 albo pozostawia 9V i jednocześnie „robi” coś jeszcze, sprawiając, że zasięg z płytką jest 100m.

No i teraz pytanie. Co to za płytka. Co i jak ona robi?

Nie ukrywam, że bardzo kuszące dla mnie byłoby pozostawienie zasilania na poziomie 2,4V. Nie musiałbym windować zbędnych ogniw w powietrze (do 9V) i oszczędziłbym 50% wagi całego zestawu – zostawiłbym tylko 4 ogniwa do zasilenia odbiornika RC – tam wystarczy 4,6V
    Na płytce jest jakiś tranzystor CHMC 78L05 S8801 (chyba takie symbole) i dwa małe elementy montowane powierzchniowo.

Czy umiałby ktoś zaprojektować mi taką magiczną płytkę by sprawić aby zasilanie płytki zostało 2,4V(lub nie więcej 4,8V) z niezmienionym zasięgiem 100m? Czy w ogóle się tak da.
    A jeżeli się nie da to przynajmniej chciałbym wrócić do zasilanie 9V bo nie chcę kupować nowej kamerki (o ile da się kupić)
    Czekam na jakąś pomoc.

PZDR
  • Poziom 22  
    78L05 to stabiloizator napięcia poszukaj jakiegość schematu stabilizatora na LM317 albo na ww wymienionym układzie.
    Co do zasięgu jaką masz antenę?
  • Poziom 34  
    CHMC 78L05 S8801 - sugeruje że jest to stabilizator 5V (http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/150/9358_DS.pdf), więc elektronika kamerki może być zasilana z 5 (4,5V) za stabilizatorem lub co najmniej 7V przed stabilizatorem - dokładny opis (78L05) masz w karcie katalogowej.
  • Poziom 2  
    Rzeczywiście układ to stabilizator napięcia.
    Mam jednak pytanie dlaczego po jego odcięciu, gdy zasilam kamerkę z zasilacza innymi napięciami niż wspomnianymi wyżej 2,4-2,6 i 3,4 V to na odbiorniku nie ma obrazu? W szczególności nie mam obrazu w okolicach 5V.
    Co dziwne w okolicach 9V (bardzo trudno to ustawić wąski zakres) też pojawia się obraz.

Co do anteny to taka malusia z zestawu nadajnika i troszkę większa na odbiorniku. Wszystko fabryczne.
  • Poziom 37  
    Może być ciężko lecz jeśli kamerka ma być zasilana z 9V lub też nowa nie widzę problemu ;) Bardzo prosto można wykonać przetworniczkę która podniesie 2.4V do 9V i po problemie