Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aristo FT-8800 - po wymianie bateryjki nie uruchamia się

goffer_pl 17 May 2009 03:19 2855 5
    goffer_pl
    Level 11  
    ARISTO FT-8800
    matryca: 14”
    procek: Celeron 800
    ram: 128MB
    hdd: 10 GB
    inne: dźwięk, lan, modem, cd-rom
    system: win 2000 pro

Generalnie sprzęt działał, nie trzymał ustawień daty i godziny etc. Przy każdym uruchomieniu (o ile nie był odłączony od zasilania) trzeba było wspomniane dane ustawić ręcznie. Wyciągnąłem bateryjkę biosu (Maxell CR2025 3V) kupiłem o identycznym oznaczeniu (Lithium CR2025 3V) i wsadziłem na miejsce poprzedniej.

[jeśli to jest istotne - komp bez bateryjki leżał ok 2-3 dni]
    Naciskam "włącznik" i:
    - chwilowe mrugnięcie diodami;
    - chwilowe drgnięcie wiatraka;
    To wszystko (bez piknięć) ... Dodam, że nic innego nie było majstrowane, a komp leżał w bezpiecznym miejscu (nie zagrażała mu woda z kwiatków ani dzieci i inne zwierzęta).
    Oczywiście proszę o wsparcie w innym przypadku mam 4 dni na zakup czegoś takiego

Zdjęcia dodajemy za pomocą przycisku 'Dodaj obrazek'.
    Link do aukcji usunąłem, regulamin p. 10.11
    mat_ed
    grisza69
    Level 21  
    Rozbieranie tego laptopa to już jest sztuka sama w sobie , newralgicznym punktem są kondensatory od zasilania oraz procesora zaraz koło wentylatora i taśm ekranujących - sprawdż czy nie pourywały się od padów.
    Wyjmij i włóż jeszcze raz procesor , dokładnie posprawdzaj czy ekrany nie zwierają się z płytą , jeżeli to nie pomoże pozostaje spróbowac przeprogramować bios w zewnętrznym ale ja zdecydowanie uważam że to jest wina kondensatorów - jeszcze masz dwa leżace zaraz koło podstawki procesora je również należy przeglądnąć.
    goffer_pl
    Level 11  
    Jeśli chodzi o kondensatory, to prawy ma zalane nóżki jakąś kremową masą, która również "zalega" na płytce. Jest twarda. Może na zdjęciu coś będzie widać.
    Szczyty kondensatorów nie są wypukłe.

Po starciu pasty z procka. Wokół rdzenia ukazała mi się ciemna plama. Czy to normalne?

Może to nieistotne, ale voltomierz wskazuje, że bateria którą wsadziłem ma 3,9V.
    grisza69
    Level 21  
    Jak już tyle rozebrałeś i masz podlane kondensatory to warto je wymienić koszt całkowity wszystkich kondenasatorów nie wiecej niż 15 zł a przynajmniej usuniesz ognisko zapalne - procek wygląda ok ale na oko nikt nie da gwarancji.
    kodd
    Level 32  
    Do najczęstszych błędów popełnianych przy wymianie bateryjek w tych laptopach należy zaliczyć siłowe wciskanie radiatora procesora. Efektem takiego działania jest doprowadzenie do zwarcia lub uszkodzenia mechanicznego płyty w okolicy gniazda zasilania. Proszę rozłożyć laptopa i dokładnie sprawdzić ten rejon. Płytę można uruchomić poza obudową.
    goffer_pl
    Level 11  
    Czy może ktoś polecić serwis w Katowicach, w którym będę mógł wymienić kondensatory (np. na PW)?
    Generalnie od 1995 roku to pierwszy komputer, który prawdopodobnie zje..... (uszkodziłem) na tyle skutecznie, że sobie sam nie poradzę :(