Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Omron CQM1H szybki licznik

17 Maj 2009 07:15 1846 4
 • Poziom 10  
  Urządzenie pracuje jako przenośnik pewnych detali, wykonuje ruch liniowy. Napędzane jest silnikiem poprzez pasek zębaty, do reduktora podpięty jest enkoder inkrementalny. Pisząc do niej program używałem instrukcji CMP do porównania wartości licznika z wartościami progowymi. Następnie używając styków GT zmieniałem prędkości falownika. Problem jest taki że maszyna pracuje poprawnie kilka razy a następnie nie zmienia poprawnie prędkości, jakby nie zdążyła odczytać pozycji. Nie wiem jak jest tego przyczyna. Czy można w instrukcji CMP użyć bezpośrednio wartości szybkiego licznika, bo spotkałem się z rozwiązaniami że wartość licznika jest najpierw mnożona razy 1 a potem dzielona przez 1 i dopiero ten wynik jest dalej używany.
 • Poziom 14  
  być może licznik przepełnia się i należy go resetować
 • Poziom 14  
  sprawdź sobie czy Ci się licznik nie przepełnia

  1 imp enkodera to 4 zliczone zbocza a licznik masz UP/DOWN czyli jeszcze /2

  pojemność licznika 65536 /4/2 daje 8192 impulsy enkodera zanim licznik będzie full
 • Poziom 1  
  Wykorzystanie instrukcji komparatora CMP(020) moze nie działac poprawnie przy porównywaniu wartości z szybkiego licznika. Sprawdzanie warunku GT, EQ i LT dla CMP wykonywane jest co cykl sterownika PLC.
  Proponuje zastosowanie komparatora CTBL. Komparator porównuje wartość bieżącą szybkiego licznika z warościa ustawioną lub z ustawionym przedziałem wartości i w momencie spełnienia warunku generuje przerwanie do wykonania wskazanego podprogramu.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Wprowadziłem w programie jeszcze pewne zmiany, ale jeśli to nie pomoże spróbuje z instrukcją CTBL. Dziwi mnie to że nie działa zwykłe CMP gdyż w inny sterownikach producenci używali tej instrukcji i działało poprawnie. W tej maszynie gdzie użyłem CMP precyzja nie żadnego znaczenie a po przejechaniu wartości enkodera nie zmieniała się prędkość mimo tego program zdążył wykonać się kilka razy.
  Mam jeszcze pytanie do instrukcji CTBL, przerwanie generowane w czasie gdy wartość enkodera jest w zakresie związanym z tym programem jest wykonywane w każdym cyklu programu.