Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz operacyjny z ujemnym sprzężeniem zwrotnym.

17 Maj 2009 07:55 1962 1
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.
    Mam parę pytań odnośnie zadania do szkoły, chodzi o zaprojektowanie
    wzmacniacza operacyjnego z ujemnym sprzężeniem zwrotnym. Niby banał, ale nie jestem elektronikiem:|.Poza tym nie wiem, czy wzory które mam w zupełności wystarczą.
    Treść zadania
    Zaprojektuj wzmacniacz operacyjny prądu stałego, z ujemnym sprzężeniem zwrotnym, wzmacniający 10 razy.
    Wzory
    Ku = ΔUwyj / ΔUwej
    Uwyj = - ( Rf / R1) Uwej
    Ud = U+ - U-
    Schemat
    Jeżeli chodzi o schemat takiego urządzenia to całkowicie to przerasta moje zdolności.

Ku = ΔUwyj / ΔUwej
    powiedzmy, że ma być o określonym współczynniku wzmocnienia.
    I teraz rodzi mi się pytanie o wartości tych napięć. Jakie są najczęściej stosowane w praktyce? Dałem przykładowo delta U wyj= 100 V
    i ΔUwej=10 V, Ku zatem będzie wynosić 10.
    Uwyj = - ( Rf / R1) Uwej
    z tego wyliczyłem, że stosunek Rf do R1 ma wynosić 10.
    Czyli dobrałem tak Rf=100 R1=10
    Napięcie różnicowe Ud = U+ - U-Taki wzór też znalazłem, ale nie bardzo wiem jak użyć go w praktyce.
    I powinienem coś jeszcze obliczyć?
  • Poziom 43  
    Zadanie dostałeś bardzo proste. Po współczynniku wzmocnienia sugeruję układ wzmacniacza nieodwracającego i takie hasło wpisz sobie w google. Nawet na wikipedii to znajdziesz przy okazji wzmacniacza operacyjnego. Schemat jest jeden i do tego zawiera tylko dwa rezystory przy wzmacniaczu. Te 100V to można ale napięcia międzyszczytowego a i to na ogół w wzmacniaczach dużej mocy. Zaglądając w katalogi zobaczysz, że sporo wzmacniaczy pracuje z napięciami typowo do +/-18V więc gdzie z tymi 100V :?: W ogóle odpuść takie myślenie. Dla przykładu tutaj mogło by być 0,5-5V lub 1V na 10V i to by mogły być sensowne wartości. Cały twój projekt to jeden schemacik i jeden wzór. Rezystory wybierz z przedziału powiedzmy 1kΩ do 100kΩ, wykorzystaj tu szereg wartości E24

PS. Upewniłem się jak długo trwa szukanie więc do dzieła :!: