Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siłownik elektryczny - w zastosowaniu do windy projektora

k0b 17 May 2009 13:42 8581 4
lampy.pl
    k0b
    Level 10  
    Witam

Kilka słów na początek:

- Jestem tu pierwszy raz i chciałby się przywitać z innymi użytkownikami serwisu.

A teraz kilka słów o tym co mnie trapi, a mianowicie jaki mam problem.

Niedługo będę przeprowadzać się do nowego domu i postanowiłem iż trochę poszaleję i zrobię sobie kino domowe z prawdziwego zdarzenia.
    Chodzi o to że obecnie dysponuje projektorem oraz ekranem.

Do rzeczy:
    Wymyśliłem sobie że zamontuje windę elektryczną w suficie na projektor, takie winy "nowe" kosztują "masę" pieniędzy.
    Przejechałem się na pobliski złom i wymontowałem sobie siłownik elektryczny wraz z prowadnicą z mitsubishi.
    Wymontowałem dodatkowo panel sterujący z drzwi kierowcy oraz kable doprowadzony do panelu sterującego.
    Kabel uciąłem zaraz przy styku przechodzącym do kabiny.
    Po przyjeździe do domu zdjąłem okładzinę z drzwi i podłączyłem wspomniany siłownik. Skorzystałem z oryginalnych kabli w moim aucie.
    Siłownik zadziałał od pierwszego razu, zarazem na moim oryginalnym panelu jak i na tym ze złomu.
    Aby przekonać się czy siłownik jest czegoś wart podwiesiłem na sznurku walizkę z narzędziami (4kg)
    Siłownik poradził sobie z tym bez większych problemów. Zważyłem projektor (5kg)

Pytanie to elektryków oraz życzliwych;
    Ponieważ nie mam zielonego pojęcia o elektryce, mam znajomego który może będzie mi wstanie pomóc.
    Jest zapalonym mechanikiem, jego pomoc się na pewno bardzo przyda.
    Jednak wolał bym przygotować się i poszperać za potrzebnymi częściami.

Jaki potrzebny mi będzie zasilacz o ile można to do tego podłączyć?
    Zakładam że po całym montażu siłownik będzie musiał udźwignąć około 6kg, czy da radę?
    Czego bym potrzebował aby zastąpić oryginalny panel na sterowanie pilotem?
    Jak mogę wykorzystać kable które zabrałem ze złomu?

Wiem że owy temat może odbiegać znacząco od zainteresowań forumowiczów, lecz to wy jesteście specami od elektryki.
    Dlatego też kieruje do was moją prośbę o pomoc.
    Ps. Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju linki do potrzebnych urządzeń.

Dziękuję za poświęconą uwagę.

Scaliłem
    [Akrzy]

Podłączyłem zasilacz od kompa 12V i 8A na wyjściu ale silnik ani drgnie.
    Bezpiecznik na szyby to 30A ale chyba na 4 okna ?

Jakieś inne pomysły ?
  • lampy.pl
    darek1.65
    Level 20  
    Podłącz prostownik do ładowania akumulatora samochodowego i zmierz pobierany prąd.
  • lampy.pl
    k0b
    Level 10  
    Progress :)

Silnik z drzwi zastąpiłem popularnym silniczkiem z wycieraczek.
    Zwykły zasilacz od komputera i śmiga.

Projekt idzie troszkę wolno ale pochwalę się pierwszym efektem.

Siłownik elektryczny - w zastosowaniu do windy projektora

Do pudełeczka wejdą zasilacz i silnik, parę dziurek aby mógł oddychać,
    2 ogranicznik krańcowe i parę innych rzeczy.

Będę dodawać zdjęcia w miarę postępów
    galu44
    Level 2  
    witam

mam bardzo podobny pomysł - chodzi mi o elektryczne sterowanie ekranem do projektora multimedialnego/rzutnika do slajdów. jeśli chodzi o majsterkowanie nie mam problemów, gorzej z elektryką, stąd moje pytania:

co posiadam:
    - silnik od szyb (silnik z przekładnią ślimakową) - nie znam parametrów, jest cały czarny, żadnych oznaczeń niestety.
    - prostownik do ładowania akumulatora 12V
    - ekran wraz z obciążnikiem rozwinięty na full około 3-5kg, nawinięty na rurę kanalizacyjną 50mm, czyli mam moment max 15 kg*cm

pytania:
    - jaki przełącznik prawo-lewo muszę zastosować (znalazłem coś o nazwie łącznik krzywkowy L-0-P, ale nie wiem czy to nie są pod 3-fazowe silniki...)
    - czy ten prostownik się nadaje, a jeśli nie lub jeśli jest coś lepszego, to co? szczerze to szkoda mi go trochę, poza tym jest nieco wielki

jeżeli ktoś byłby zainteresowany, to ekran ma 2,7 na 5 metra i kosztował 33zł plus wysyłka 19zł, nie jest to ekran kinowy, ale nada się. jak wszystko zmontuję to nie omieszkam się pochwalić.

czekam na info, pozdrawiam
    wg
    k0b
    Level 10  
    Projekt umarł śmiercią naturalną...
    Po prawdzie winda została ukończona :) ale po przeprowadzce do nowego domu okazało się że w suficie, a dokładnie przez jego środek leci belka trzymająca sufit. Domyśliłem się tego z prostej przyczyny :) oświetlenie zainstalowane w pokoju zawieszone jest w jednej linii.

Wycięte zostały 2 dziury na kable, same kable natomiast przełożone powyżej płyty gipso-karton.

Całość prezentuje się całkiem spoko, lecz nie jest to co było planowane. Wszystkich zainteresowanych przepraszam.

Więc zamykam.
    [Akrzy]