Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analiza schematu + przeróbka na prosty wzmacniacz?

PO. 17 Maj 2009 13:48 2069 3
  • #1 17 Maj 2009 13:48
    PO.
    Poziom 20  

Temat był przez kilka dni w dziale "audio" ale bez odzewu, zorientowałem się że tutaj pasuje lepiej...

Schemat poniżej.
    Jest to fragment syrenki alarmowej, do spk podłączony jest głośnik, do in dwie nóżki jakiegoś chińskiego scalaka (stawiam że generator, ale chyba nie cały). Syrenka nominalnie zasilana +12V, podłączona na +5V też ładnie wyje.
    Chciałbym zamiast wycia podać sygnał pwm z mikrokontrolera i generować własne dźwięki - albo testowo podłączyć nawet do czegokolwiek (line out, słuchawkowe) i uzyskać cokolwiek słyszalnego. Podłączenie tego tak jak jest teraz nie daje efektów a moja wiedza jest mizerna - co usunąć i przestawić, żeby to zadziałało, nie inwestując w dodatkowe półprzewodniki? W końcu to powinno wystarczyć, podobno podstawowy wzmacniacz to jeden tranzystor...

Aha, głośnik syrenki podłączony do wzmacniacza od wieży zachowuje się mniej więcej jak gwizdek, zarówno pasmem jak i poziomem.

Analiza schematu + przeróbka na prosty wzmacniacz?

0 3
  • #2 17 Maj 2009 14:48
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Tu masz 2 "uproszczone" wzmacniacze SEPP (single - ended - push - pull), które pracują w układzie mostkowym, zasilajac głośnik włączony w przekatnej tego mostka. Aby to działało, obydwa wejścia muszą być sterowane sygnałami w przeciwnej fazie. Ten układ jest przystosowany do sterowania sygnałem "prostokątnym", z poziomami odpowiadającymi układom cyfrowym, np. TTL, (dla C-MOS trzeba by zwiekszyć 680R na np. 2,2k, ale z kolei CMOS możesz zasilić też z 12V, a TTL tylko z 5V!), wówczas jedno z tych wejść dostaje sygnał poprzez negator.
    Układ NIE NADAJE SIĘ DO STEROWANIA SINUSOIDĄ, więc podłączanie do wyjścia wieży jest niecelowe.

Jeśli potrzebujesz wzmacniacz, który by pracował przy wysterowaniu z wieży, to zobacz aplikację TDA2005, w sklepie internetowym kosztuje tylko 3,50 zł: http://www.nikomp.com.pl/cgibin/shop?search=tda2005 , nie warto sie męczyć z badziewiem ...

0
  • #3 17 Maj 2009 17:47
    PO.
    Poziom 20  

Tak, a na allegro jeszcze taniej :) , dziękuję za sugestię, docelowo pewnie tego użyję.

Natomiast sam temat wsiadł mi na ambicję no i chciałem się też czegoś douczyć. Co zrobić z tymi tranzystorami, żeby powstał prosty wzmacniacz - nie mówię o dużej mocy (choć teraz zdaję sobie sprawę że syrena jest głośna ze względu na specyfikę sygnału) ale choć coś małego - na słuchawki? Sam nie wiem co można z tego wycisnąć, z noty tych tranzystorów Icmax=1,5A - nie wiem czy to dużo czy mało (w takich zastosowaiach, bo dla mnie 1,5A to dużo) = 5Vx1,5A=7,5W niby.

Jeszcze raz czytam, myślę - i wychodzi mi, że podłączenie do uc pod dwa wyjścia, z których jedno będzie podawało przeciwne sygnały (0/1) do drugiego da ten sam efekt? Czy nie da? Pisałeś o sygnałach prostokątnych - czyli przy podaniu stałej częstotliwości powinno zadziałać? A jak zachowa się przy sygałach pwm, czy da się z tego generować "użyteczny" dźwięk?

Widzę że poruszyłem obszerny temat i im bardziej drążę tym bardziej obszerny on się robi...

0
  • #4 17 Maj 2009 21:01
    Rzuuf
    Poziom 43  

Będziesz drążył w nieskończoność ...
    Tu masz 2 użyteczne przyrządy: generator i oscyloskop: http://www.elektroda.net/download/file1383.html
    zainstaluj je sobie na komputerze i możesz ćwiczyć.
    Następny stopień wtajemniczenia: program symulacyjny, np. PSPICE lib CIRCUITMAKER, bez lutownicy i szafy pełnej części możesz przećwiczyć każdy (nooo, prawie każdy) schemat.

0