Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dzieją się u mnie rzeczy paranormalne!

Tomek331 19 Maj 2009 18:45 9240 64
  • #31 19 Maj 2009 18:45
    maciej_333
    Poziom 34  

marcino2000 napisał:
    możliwe pod warunkiem że jest to przypadek o prawdopodobieństwie rzędu jeden do miliona. Mnie się to kojarzy z filmikiem na jednym z portali jak gościu robił w bambuko ludzi pokazywał jak zmienia kanały latarką i kawałkiem dyskietki. Jeszcze mi powiedz że zmieniasz kanały w sposób kontrolowany:D Sory ja w to nie uwierzę do puki nie zobaczę. Mały offtop się tu zrobił sorki

Kanałów nigdy nie próbowałem zmieniać w ten sposób. Z pewnością kontrolowanie się tego zrobić nie da. Jednak mój zegarek pokazuje, że to możliwe.

• #32 19 Maj 2009 20:18
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Kolego ! sprawa może być banalnie prosta . Przyczyną " defektu " może być źle podłączone gniazdko w tablicy lub puszce . Spotkałem kilka takich " kwiatków " w swojej praktyce . Mamy gniazdko gdzie świeci żarówka ( ale nieco słabiej jak w innych) za to wiertarka nie " kręci " w ogóle dopóki się halogenów nie włączy ?? Stary ! sprawdź to ale z konkretną wiertarką np. Bosch 800W. Jak nie kręci normalnie a zakręci po załązczeniu halogenów to masz poprzestawiane w puszce i trzeba to przestawić i to szybko bo to grozi pożarem. Weź jakiegoś dobrego elektryka , tylko nie takiego z programu " Usterka " i niech facet to naprawi zanim spalisz chałupę :)) Najporządniejsi elektrycy zatrudnieni są w Energetyce i tam szukaj pomocy . Nawet weź kogoś z Nich " na fuchę " bo naprawdę warto mieć instalację zrobiona porządnie . Dla własnego bezpieczeństwa. Powodzenia ! Serdecznie pozdrawiam ! :))

• #33 19 Maj 2009 21:26
    Tomek331
    Poziom 26  

Tu jest taki problem, że w żadnym innym pomieszczeniu ta wieża nie działa, tylko w moim pokoju, po zapaleniu halogenów. Wiertarka itp działa, do tego gniazdka jest podłaczony również komputer ze wzmacniaczem. Elektryk był i rozłożył ręce, skasował pieniądz i powiedział, że jest ok. Sprawdziłem luty no i jest nie co gorzej, potrafi się sama zacząć włączać ale nie może, halogeny jak nie zapalone to nie zadziała. Luty sprawdzałem na płytce zasilacza. Noc dziś miałem uciążliwą aż wyciągnąłem wtyczke z gniazda. Przy okazji pomierzyłem napięcia na trafo, działa normalnie nawet przy wyłączonych halogenach.

• #34 19 Maj 2009 22:18
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Dobry Człowieku ! Określenie " w porządku" można użyć kiedy ten fachman to rozkawałkuje i pomierzy wszystkie obwody omomierzem na zwarcie . Potem trzeba to to połączyć równolegle jak pisze podręcznik tego fachu . Twój problem polega na tym że "coś" zamiast być zapięte szeregowo jest przez pomyłkę zapięte w szereg z resztą instalacji lub nawet " na obce zero " czyli aby " zaoszczędzić prąd " co jest pomysłem fatalnym jeśli jest źle wykonane . Poza tym różnica pomiędzy elektrykiem a dobrym elektrykiem jest jak pomiędzy struśiem a bocianem . Obaj kończyli wyższe studia lotnicze - tylko struś zaocznie :)) dlatego lata na piechotę :)) Zadaj sobie pytanie - jak jest tak dobrze , to dlaczego jest tak źle ?? Weź porządnego elektryka i niech z tym zrobi porządek . Pozdrawiam ! :))

• #35 19 Maj 2009 22:46
    Tomek331
    Poziom 26  

Instalacja była wymieniana w całym mieszkaniu na miedzianą, przez elektryków, ten, który przyszedł nie był kimś zwykłym kto daje ciągle ogłoszenia, że najtaniej czy coś. Przyszedł z wielką torbą gdzie miał pełno sprzętu co wykrywało kable przez ściany itp. Nic nie jest zrobione aby zaoszczędzić prąd, w żadnym wypadku. Dlaczego tylko wieża tak działa? Wszystko w całym pokoju jest ok.

• #36 19 Maj 2009 23:07
    mychaj
    Poziom 31  

typowy objaw dla tzw osłabionego zera; niepełne zero powoduje bzyczenie przaźnika ; po załączeniu halogenów powoduja spadek napięcia i normalna pracę ; w jakim układzie jest wykonana instalacja; możesz nawet nie miec zera a zamyka ci się przez obwód halogenów; podobne sytuacje miałem w szafach sterowniczych gdzie np 30 przekaźników szalało bo połączone wspólnym przewodem N nie były podłączone do N zasilania szafy

• #37 19 Maj 2009 23:14
    Tomek331
    Poziom 26  

No a dlaczego tylko halogen a nie np: żarówka, która ma 100W lub coś co pobiera tyle samo mocy, tylko 3 halogeny o mocy 35W.

• #38 19 Maj 2009 23:39
    mychaj
    Poziom 31  

przeleć punkt po punktcie każde połaczenie na instalacji ; wszystkie kostki w oprawach i zaciski w puszkach nawet końce przewodów wychodzace w puszkach i gniazdkach czasami złamany przewód który trzyma tylko izolacja potrafi niezle namieszać nie wspominając nawet o gniazdkach z wada ; na istalacji jest wyłacznik rcd? masz gniazdka z bolcem czy bez? jak możesz skorobnij schemat tej instalacji ze wszystkimi punktami połączeniowymi; podłącz miernik do gniazdka wieży i sprawdź co sie dzieje w czasie załączania i wyłącznia halogenów najlepiej przez dodatkowe obciążenie nawet tą wieżą musi coś wyjść :D

• #39 20 Maj 2009 12:11
    rozales
    Poziom 24  

I u sąsiada też niech sprawdzi, bo u niego wieża też nie działa...

• #40 20 Maj 2009 16:46
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Człowieku weź lutownicę do ręki i popraw luty w zasilaczu, przekaźniku itp bo do końca działania tej strony będziemy czytać podobne bzdury

• #41 20 Maj 2009 19:29
    Markos85
    Poziom 17  

instalacja się sama z siebie się nie popsuje (chyba, że ktoś aluminium z miedzią łączył ;p) tak więc kiedy po raz ostatni instalacja była przerabiana ? z tym nie ma żartów !
    elektryk jak był to zrobił jakieś pomiary, podpisał protokół, masz jakiś papier potwierdzający że jest ok, czy tylko przyszedł i ręce rozłożył ??!! jaką masz instalacje tn-c czy tn-cs ?
    cały czas jestem zdania, że masz zimne luty, ale z elektryką nie ma żartów lepiej dmuchać na zimne
    sprawdzałeś napięcie w gniazdku (przy włączonych halogenach i przy wyłączonych) ?

• #42 20 Maj 2009 20:50
    Tomek331
    Poziom 26  

Więc tak, cała instalacja zmieniona na miedzianą 3-żyłową. W pokoju mam 2 gniazdka, z czego jedno z uziemieniem do którego jest podłączony komputer i wieża (wieża nie potrzebuje uziemienia więc to nie ma nic wspólnego). Napięcia wahają się między 228V a 234V (mierzone przez 5 minut.)
    Zimne luty sprawdziłem na zasilaniu, odłączyłem trafo, osobno podłączyłem pod miernik i działa. Przy właczonych halogenach miernik nic nie pokazuje. Po obadaniu zimnych lutów, wieża potrafi się sama próbować włączyć, ale bez skutecznie do puki halogen nie zostanie zapalony. Więc jak widać one w jakiś sposób oddziałują na to.

• #43 20 Maj 2009 22:53
    Tomek331
    Poziom 26  

Halogen jest dobrze podłączony, bo niby jakim cudem działał by komputer i wzmacniacz? Elektryk sprawdzał i podłączał nawet nowe halogeny aby wykluczyć uszkodzenie tych. Zero też nie jest osłabione. To jest takie zjawisko, które wydawało by się być nie możliwe a jednak jest. To skoro wieża nie działa u sąsiada, to ten też ma osłabione zero?

• #44 20 Maj 2009 23:07
    Pufan
    Poziom 20  

Qrcze dla mnie sprawa prosta-nie działa u sąsiada więc wieża jest uszkodzona.Poza tym świadczy o tym też fakt że inne urządzenia w tym gniazdku działają.Zanieś do serwisu niech ci naprawią i po kłopocie.Nie wydaje mi się żebyś miał jakąś wiedzę w dziedzinie elektroniki więc raczej nic nie zdziałasz samemu.

Podaj chociaż jakie są napięcia na wejściu zasilacza w wieży-jakie na wyjściu-na przekaźniku itp itd.Bez podstawowych danych nikt nie wywróży co się dzieje.

Napisałeś że "jakiś" przekaźnik terkocze.Moim zdaniem jest niewystarczająca filtracja napięcia stałego które go załącza(halogeny "pomagają" w filtracji) .

Ale możemy tak gdybać....bez konkretnych danych.
    Link schemacik

Chyba masz na myśli przekaźnik RY901.Zasila go napięcie P-ON.Skontroluj je...podaj jaką ma wartość przy wyłączonych halogenach i przy włączonych.
    Tyle ode mnie na tę chwile
    Pozdr

• #45 21 Maj 2009 01:09
    sebek1987
    Poziom 14  

to ja może napiszę jaki był przypadek u mnie z kompem stacjonarnym:

komp wpięty do listwy, wyłączony
    do tej samej listwy wpieta lutownica "pistoletowa" 2 biegowa

wciśniecie 1 biegu - nic się nie dzieje
    wciśniecie od razu 2 biegu -> komp się sam załącza ;)

• #46 21 Maj 2009 08:20
    Pufan
    Poziom 20  

W Biosie miałeś włączoną funkcje by komp się włączał po podaniu napięcia do zasilacza.2 bieg lutownicy (pobór większej mocy) powodował chwilowe obniżenie napięcia w gniazdku i stąd ten przypadek.Ale możliwe to jest oczywiście przy kiepskiej instalacji elektrycznej.
    Ale do tematu wieży wróćmy...

• #47 21 Maj 2009 14:59
    tc
    Poziom 18  

Podejrzewam że problem tkwi w słabym styku na przewodzie neutralnym proponuję sprawdzić napięcie w gniazdku równolegle z podłączoną wieżą przed i po włączeniu halogenów. Jeśli napięcie po włączeniu halogenów wzrośnie to jest właśnie słaby styk na tym przewodzie, poza tym wskazuje to również na uszkodzenie zasilacza w wierzy / wyschnięte kondensatory/. Drugi sposób to jeśli posiadasz autotransformator spróbuj uruchomić wieżę przy obniżonym lub podwyższonym nieco napięciu sieci. Chyba że podczas włączenia halogenów napięcie spada i wieża pracuje tylko przy obniżonym napięciu co też świadczy o uszkodzeniu w samej wieży.

• #48 21 Maj 2009 18:26
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Mam pomysł abyś poszedł do sąsiada ale do innego bloku . Bo to może źle pracować zero ogólne - dla całego bloku ! jak łupnie całkiem dopiero będzie zabawa ! :(( Szkoda mówić ,wtedy wszystkie zasilacze się palą , o żarówkach nie wspomnę . Ty szukasz u siebie w mieszkaniu a to może być gdzie indziej . Np. w głównej tablicy , tyle że rozkład napięć nie u wszystkich daje sie od razu we znaki . Jedno mieszkanie jest dalej drugie bliżej i długość obwodu swoje robi .Pogadaj z administratorem bloku niech w końcu zrobią konkretne pomiary . Pozdrawiam ! :))

Dodano po 1 [minuty]:

A w sąsiednim bloku masz sprawdzić działanie wieży ! ( zapomniałem ) :))

• #49 21 Maj 2009 18:33
    Tomek331
    Poziom 26  

Dziś jadę do domu na wieś po kilka rzeczy, to zabiorę sprzęt ze sobą i powiadomię o efektach.

• #50 21 Maj 2009 20:43
    Pufan
    Poziom 20  

Panowie spokojnie-nie róbcie sobie jaj z tą instalacją bloku.Nagle wieża Sony stała się testerem ...hehehe i na tej podstawie administrator ma powołać biegłych do jej sprawdzenia.Dobre sobie.
    Poproszę wreszcie o jakieś konkrety!!jakieś pomiary!!Cały ten post do tej pory powinien być potraktowany jako"paranormalny" i polecieć do kosza bo wszyscy chyba wróżą z fusów i na tej podstawie ustalają usterkę.

• #51 21 Maj 2009 21:57
    Tomek331
    Poziom 26  

No i nic, w domku też nie działa, a może też tam osłabione zero? :D Noc nie moja, biorę się za zimne luty.

• #52 21 Maj 2009 23:49
    rozales
    Poziom 24  

Zimny lut też jest mało prawdopodobny - bo czasem by się wieża włączała, a pisałeś że stało się to nagle. Bez oscyloskopu to bym w ciemno wymienił elektrolity w zasilaczach. Ale możesz też jeździć po świecie z wieżą i jak gdzieś zadziała bez halogenu to tam się osiedlić :)

• #53 22 Maj 2009 15:20
    Gałdek
    Poziom 2  

Panowie, dajcie spokój z tym zerem... pomyślcie troszeczkę!

zgadzam się z kolegą maciejem_333, to piki od halogenków czyli wyższe harmoniczne - jeśli są powodem załaczenia wieży to mamy do czynienia tylko i wyłacznie z uszkodzoną wieżą a nie instalacją!
    kolega pomierzył napięcie, i jest ono co do wartości znamionowe (zakładam,że transformatorek w wieży nie jest przełączony na japońskie 110V ale i tak działo by się co innego:))
    jak wcześniej ktoś pisał problem sprawia jakiś przekaźnik w układzie załączania, może to kwestia układu stan-by, nalezy go zlokalizować (ten tyrkoczący przekaźnik) i wymienić

• #54 22 Maj 2009 15:39
    ceber1
    Poziom 14  

Moim zdaniem wina leży w błędzie łączenia instalacji obwód się nie zamyka lub brak zera przy podwieszanym suficie często zdarza się że ktoś przewierci przewód lub szuka zera z innego źródła.kiedyś by mnie krań zabił przez błędy nie znających się elektryków

Dodano po 1 [minuty]:

Pracuje już dziesięć lat w tym zawodzie elektryka i już różne cuda widziałem w tej dziedzinie

• #55 24 Maj 2009 05:48
    Gałdek
    Poziom 2  

Tomek331 napisał:
    Napięcia wahają się między 228V a 234V (mierzone przez 5 minut.)

zakładam, że kolega pomierzył prawidłowo

gdzie tam masz brak zera???????

i jak wyjaśnić, że wieża nie działa także zasilona z innej instalacji?

przyczyna tkwi w wieży!

• #56 24 Maj 2009 09:40
    Tomek331
    Poziom 26  

Bawiłem się całą noc przy tej wieży, sprawdziłem każdy lut w płytkach zasilania, jak napisał mi jeden z kolegów, abym zwarł przekaźnik. Zrobiłem to, wieża włącza się ale wyświetlacz itp, wszystko świeci jak by miało gdzieś zwarcie, po właczeniu halogenów wraca do normy i działa normalnie.

• #57 24 Maj 2009 18:29
    kaensainen
    Poziom 10  

Kup 3 halogeny i zamontuj w wieży. Będziesz miał więżę Sony Disco Edition. Będzie startowała za każdym razem :D

Poważnie oddaj do serwisu. Szkoda czasu.

• #58 30 Maj 2009 01:15
    Tomek331
    Poziom 26  

Witam po krótkiej przerwie. Wymieniłem przekaźnik na nowy, w nadziei, że coś się zmieniło. Niestety efekt jest ten sam, nie pomogło. Dzieję się to dalej. Trafo wygląda na sprawne, gdyż odłączone od reszty wieży działa prawidłowo, nawet pod obciązeniem. Wszystko tu wygląda na prawidłowe, ani nic nie przypalone itp. Co jeszcze mógł bym sprawdzić? Podłaczyłem taki rozgałęźnik pod wieże i sprawdzałem z żarówkami 100W, i trzema po 40W i nic, reaguje tylko na halogen. O co tu może chodzić? Czyż by jakaś coś tam?

• #59 30 Maj 2009 01:50
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Wymień halogen na żarówkę i zobacz co się stanie

• #60 30 Maj 2009 10:20
    Tomek331
    Poziom 26  

zubel napisał:
    Wymień halogen na żarówkę i zobacz co się stanie

Chyba napisałem coś post wyżej a nawet kilkanaście wyżej...