Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hanseatic 28" - co to jest????

Greginus 08 Maj 2004 10:45 7421 32
  • #1 08 Maj 2004 10:45
    Greginus
    Poziom 10  

Witam, mam na stole wynalazek - 28" Hanseatic i nie mam zielonego pojęcia co to jest, chodzi mi o chasis, bo nawet nie wiem jakiego schematu szukać. Jest on uszkodzony, usterka polega na tym, że nie da się oglądać programu z anteny. Po włączeniu jest od razu na AV i z wejścia EURO działa jak należy. Nie da się go przełączyć na żaden inny kanał, wyświetla komunikat "- CLEARED" i FE zamiast numeru kanału. Po zapodaniu szukania częstotliwość leci ładnie, zatrzymuje się jak coś znajdzie, ale nie daje się zapamiętać. I niestety podczas szukania jak i po znalezieniu stacji obrazu nie wyświetla - jest cały czas na AV. OSD działa poprawnie, funkcje typu głośność, jasność itp działają OK. Przez moment - jakieś 5 minut włączył mi się normalnie i wszystko działało!!! Ale to był tylko przebłysk, teraz jest nadal zepsuty. Szczerze mówiąc nie zabierałem się do niego "na czuja", bo papiery do niego nie mam. Jedyną rzeczą jaką zrobiłem, to podstawiłem EEPROM PCF8581. Bez zmian. Proszę o pomoc - gdzie szukać.

0 29
  • #2 08 Maj 2004 10:57
    Greginus
    Poziom 10  

CD...
    Czy ktokolwiek jest w stanie na podstawie elementów namierzyć co to za chasis i jakiego schematu szukać????
    Oto lista:
    PCA84C640P/023
    PCF8581CP
    317T QNH045 (chyba RESET??)
    TDA4504B
    TDA3562AP
    TDA3590A
    TDA4990 korekcja EW
    TDA4601 i BU508AFI w zasilaczu
    S2055AF w odch H
    TDA8417, TDA1524, TDA3856, MC140668CP na osobnej płytce z torem AUDIO
    SDA5243, SAA5231, MK6264N-120 99047 na osobnej płytce chyba z TXT
    Będę bardzo wdzięczny za wszelkie przejawy pomocnej dłoni.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję.

0
  • #3 08 Maj 2004 12:15
    Michał99
    Poziom 30  

Sprawdz czy jest tam kondensator przy pin 7 pamieci może mieć przebicie

0
  • #4 08 Maj 2004 19:07
    Greginus
    Poziom 10  

Kondensatorek jest, 1,8nF i jest już nówka założona. Nie pomogło.... :(
    Ma ktoś może pojęcie jaki schemat do tego dopasować???? Lub inne sugestie do tego podejść. Bo mnie już szlag bierze :evil:

0
  • #5 09 Maj 2004 22:30
    amik9m
    Spec od TV

Wygląda na to, że coś jest z układem TDA4504B (w nim jest przełącznik źródeł sygnału wizji); notę do niego znajdziesz tutaj:
    http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/download.php?id=75399
    Co o modelu, to miałem kiedyś 'na stole' ot z podobną obsadą scalaków i był to TENSAI TCT253BKN (wychodzi na to, że jest to chassis F9 - Formenti).
    Co do zapamiętywania, to może coś nie tak robisz; pow. być tak (po znalezieniu 'stacji'): STORE -> nr programu -> STORE.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 23 Maj 2004 14:47
    Greginus
    Poziom 10  

Walki ciąg dalszy: Podstawiłem jeszcze raz eeprom na 8582 i zaczął działać - daje się już przełączać na antenę i na AV bez problemu. Ale problemów ciąg dalszy: raz na kilka razy włącza się tak jak na początku - jak na moje oko jakby procek świrował lub eproma nie widział, bo nie widzi zapamiętanych kanałów (CLEARED) i komunikuje FE na OSD. Może ktoś z Was spotkał się z takimi efektami??? Najbardziej ciekawi mnie komunikat FE - o czym on świadczy i jak go zinterpretować??? (Nie miałem nigdy styczności z prockiem PCA84C640/ 023) :?

0
  • #7 23 Maj 2004 15:09
    Greginus
    Poziom 10  

TDA 4504 wydaje się być sprawny. Jeszcze jeden mankament: w standby tor audio cały czas jest włączony, nie słychać dźwięku, bo reszta jest wyłączona, lecz cały czas szumi. Po pomiarach napięć stwierdziłem, że końcówka mocy TDA1521, jak i przedwzmacniacz z regulacją TDA1524 jest zasilany bezpośrednio z zasilacza, jest to 26V prosto z wtórnej strony trafa (wyprostowane i odfiltrowane oczywiście) bez żadnej możliwości wyłączania - po włączeniu do prądu napięcie to jest ciągle (logiczne :wink: ). Przy standby odłączane jest napięcie 12V (na LM317T). To napięcie przenoszone jest na płytkę z torem audio i wchodzi bezpośrednio na układ MC140668CP i niestety tu się gubię, bo nie wiem co to za układ. Mniemam, że musi to mieć związek z standby, bo jest to jedyne napięcie, które pojawia się i zanika podczas ON/OFF. Może ma ktoś jakiś pomysł jak to sprawdzić, może jakieś info na temat tego MC??? Z góry dzięki za pomoc.

0
  • #8 23 Maj 2004 20:35
    Greginus
    Poziom 10  

Jeszcze jedna prawidłowość: w momencie, kiedy włączy się bez obsługi sygnału z głowicy - na samym euro i z komunikatami FE i CLEARED na ekranie daje się go wyprowadzić z tego stanu podając na moment masę na nóżkę RESET procesora - czyli dokonanie resetu. Po tej operacji przechodzi w STBY i po włączeniu działa normalnie. Czy może procek jest uwalony??? Proszę o odpowiedź.... :(

0
  • #9 23 Maj 2004 21:44
    ostag
    Poziom 18  

A układ resetu jak wygląda, może kondenatorek jest pusty i nie resetuje tak jak należy?? Jak nie to przyjrzeć się oscyloskopem na zasilanie proca- stabilizator itp. Często eepromy się rozprogramowują jak coś jest nie tak z zasilaniem. watro obejrzeć stabilizator +5V i kondziołki obok.

0
  • #10 23 Maj 2004 22:02
    Greginus
    Poziom 10  

W układzie resetu jest elektrolit i jest podmieniony na nowy, tak samo zresztą jak wszystkie w zasilaczu tak po pierwotnej jak i po wtórnej... Zmieniałem z założenia, bo wiem, że potrafią wrogą robotę robić. Zasilanie +5v procka jest podawane z LM317, który też jest nowy tak jak elki wokół niego. Oscyloskopem na to napięcie nie patrzyłem - czego w nim szukać i w razie czego co z tym robić?

0
  • #11 23 Maj 2004 22:13
    amik9m
    Spec od TV

Proponuję podstawić wszystkie elementy w obwodzie resetu. Czasem pomaga zwiększenie pojemności elka w tym obwodzie.
    Czasem takie 'efekty' powoduje klawiatura...
    Pozdrawiam.

0
  • #12 24 Maj 2004 00:19
    stanisław
    Poziom 19  

Witam.Jeśli chodzi o IC3 LM317 zaśilanyjest z D9 na n.2, na n.1 wchodzi on-off powodujeąc pojawienie się 12V na n.3 które zasila TDA4504B i następuje start linii.Proc. st. zasilany jest z IC4 LM78LO5.

0
  • #13 24 Maj 2004 22:44
    Greginus
    Poziom 10  

Faktycznie, Stanisław, jest tam stabilizator 5V i wygląda na sprawny ( nie zauważyłem go). Mierząc oscyloskopem przebieg na jego wyjściu stwierdziłem linię prostą - tak jak ma być, lecz na ostatniej nóżce proca (zasilanie) napięcie jest o 0.1V niższe i nie jest to linia prosta!!! Występują na przebiegu piki o częstotliwości na oko powyżej 8-10MHz i amplitudzie ok 0,3 - 0.5V. Na mój gust nie powinno tak być. Chyba że się mylę - proszę o sprostowanie. Dodam, że zasilanie ze stabilka nie idzie bezpośrednio na proca, tylko jeszcze gdzieś przełazi prze płytkę z klawiaturą (chyba). Sory za dość lakoniczne praedstawienie sytuacji...
    Ma ktoś jakieś pomysły jak to zwalczyć??

0
  • #15 25 Maj 2004 10:52
    stanisław
    Poziom 19  

Witam.Na początku sprawdz R70 przed diodą D10 iC45.Z D10 wychodzi napięcie 8V5 następnie wchodzi na moduł proc. st. pin 19 następnie zasila IC1 LM317 i IC4 MC78L05 który zasila z pinu 1 proc.st.tu do spraw.C4. Pozdrawiam.

0
  • #16 28 Maj 2004 12:13
    Greginus
    Poziom 10  

Witam. podstawiłem elementy R70, C45 i C4 (koszt znikomy, więc w ciemno). Po tej zmianie niestety nic lepiej nie jest. Napięcie na katodzie D10 w sandby wynosi 10,5V, a podczas pracy 8,5V.... Na zasilaniu proca nadal piki widać. Może by tak kondensatorami do masy pozapinać???

0
  • #17 28 Maj 2004 13:35
    stanisław
    Poziom 19  

Witam.Sprawdź jakie jest napięcie na szynie I2C ponieważ jest zasilana z tegos samego stabilizatora.Następnie odłącz szynę od procesora i odlutuj n.42 i zmierz bespośrednio napięcie na stabilizatorze n.1.

0
  • #18 31 Maj 2004 15:32
    Greginus
    Poziom 10  

Po odłączeniu i2c i 42 nóżki napięcie bez zmian, czyli należy wnioskować, że OK...

0
  • #19 31 Maj 2004 15:38
    Greginus
    Poziom 10  

Czy na tym procku jest tylko jedna szyna I2C, bo na niektórych nóżkach oscyloskopem wypatrzyłem takie same przebiegi, co na I2C do EEPROMA...???

0
  • #20 31 Maj 2004 16:54
    stanisław
    Poziom 19  

W tym proc. st. jest jedna szyna I2C na n.39 SCL zegarowa i na n.40 SDA danych.

0
  • #21 03 Cze 2004 09:37
    Greginus
    Poziom 10  

Witam wszystkich. Szarpnąłem się i zakupiłem nowy procesor. Niestabilności ustąpiły - włącza się bez zarzutu, funkcjonuje wpełni prawidłowo, jeżeli chodzi o sterowanie i funkcje procesora. Jednym słowem stary procek był uwalony. Skłoniła mnie ostatecznie do tego sytuacja, jaką zaobserwowałem przy "udanej próbie" włączenia odbiornika, mianowicie podczas przełączania kanałów tak pilotem jak i lokalnie ich numery wpadały losowo - nie było związku z numerem zapamiętanego kanału a treścią na ekranie, nie było np wogóle parzystych kanałów ( za innym razem nieparzystych). Więc z jednym problemem spokój.
    Pozostał jeszcze problem toru audio, który nie wyłącza się przy StandBy - szumi jak szumiał, przedwzmacniacz i końcówka mocy mają cały czas zasilanie i nie są w żaden sposób wyciszane. Co więcej poziom głośności szumu pozostaje na poziomie ostatnio ustawionym podczas normalnego oglądania. Jak to do końca jest z tym StandBy i wyciszaniem???

0
  • #22 03 Cze 2004 11:42
    stanisław
    Poziom 19  

Sprawdz czy w stanby żarzy kineskop.Napięcie w stanby 4-5V podczas pracy około 0,2V na PCA n.41 na n.29 w stanby stan L praca H zmiana na tym wyprowadzeniu powoduje wyciszenie.

0
  • #23 03 Cze 2004 16:53
    Greginus
    Poziom 10  

Kineskop nie żaży, napięcie na n.41 proca zmienia się regulaminowo - 4,6V standby, 0,2V praca. Nóżkę 29 sprawdzę...

0
  • #24 03 Cze 2004 22:21
    Greginus
    Poziom 10  

Na nóżce 29 napięcie zmienia się jak trzeba - 5V podczas pracy, 0,2V na standby. Przyglądnąłem się również przedwzmacniaczowi TDA1524, niestety nie zauważyłem zmian napięć na nim wraz z włączaniem i wyłączaniem na i ze standby oprócz nóżki 1, gdzie jest regulacja głośności i w czasie pracy przy zgłaśnianiu i ściszaniu ładnie zmienia się od 0,03V do ok 2V, a po wyłączeniu na standby spada do wartości minimalnej. Niestety po zwarciu tej nóżki na masę - minimalna głośność - nadal słychać szum w głośnikach. Wylutowałem ten scalak by wykluczyć szum z końcówki mocy i po włączeniu była cisza - bez szumu. Czy TDA1524 może być w taki sposób walnięty, że takie rzeczy robi, czy też szukać usterki gdzie indziej???

0
  • #25 03 Cze 2004 22:31
    amik9m
    Spec od TV

Dobrze by było jeszcze (dla pewności) sprawdzić oscyloskopem, co jest na wyjściach TDA1524.
    Jeżeli oscyloskopu brak, to trzeba scalak podstawić (ryzyko niewielkie - można go kupić za mniej, niż 10zł).
    Pozdrawiam.

0
  • #26 06 Cze 2004 16:02
    Greginus
    Poziom 10  

Niestety na wyjściach przedwzmacniacza bez sygnału wejściowego (wejścia przedwmacniacza spięte do masy) oscyloskop nie pokazał linii prostej, tylko jakieś szumy, których nie dało się zsynchronizować, więc nie wiem, co to może być. Faktem jest, że nie jest to czysty brak sygnału. Podstawiłem scalak i kondensatorki w zasilaniu jak i rezystorek, przez który jest on zasilany. Niestety żadnych pozytywnych rezultatów. Jak szumiało, tak szumi. Ze schematu wynika, że zarówno przedwzmacniacz jak i końcówka mocy zasilane są cały czas bez możliwości wyłączenia przez standby. Wyciszane jest jedynie wejście przedwzmacniacza i regulacja głośności spada na nim minimum. Więc na standby powinna być błoga cisza, a niestety nie jest. Co jeszcze może być nie tak???

0
  • #27 06 Cze 2004 17:34
    stanisław
    Poziom 19  

Odłącz zasilanie na n.3 TDA1524 jeżeli nie będzie szumu to znaczy końcówka OK.Podłącz zaslanie na n.3 i kolejno odłanczając nóżki natrawisz sygnał który powoduje szum.

0
  • #28 09 Cze 2004 16:48
    Greginus
    Poziom 10  

OK, dzięki za pomoc, opanowałem sytuację i mam jeszcze jedno pytanie - mam nadzieję, że ostatnie - jak rozciągnąć obraz w poziomie na bokach kineskopu??? Regulacja jest rozwiązana tak, że można jedynie rozciągnąć jedną stronę niestety zwężając jednocześnie przeciwną (chyba że się mylę). Mnie się nie udało rozciągnąć obydwóch na raz. Po wyrównaniu ich obraz kraty z lewej jak i z prawej strony jest zagęszczony - zbyt wąski w stosunku do środka. W pionie jest OK. Co można na to poradzić???

0
  • #29 10 Cze 2004 04:58
    amik9m
    Spec od TV

Zakończ może najpierw jeden wątek (co to znaczy "opanowałem sytuację"? Ja się domyślam, ale może nie wszyscy...), a później zaczynaj drugi (pewnie odpowiedź Cię nie minie 8) ).
    Pozdrawiam.

0
  • #30 10 Cze 2004 12:58
    stanisław
    Poziom 19  

Podziel sie doswiadczeniem w zkresie naprawy toru audio w tym TV czy opanowales sytuacje sam czy ktoras porada okazala sie trafna.Ja mam pod ''opieką'' taki TV i może w przyszlości będę sie zmagał z tym problemem.Pozdrawiam.

0