Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie układów HiSpeed

rayden 18 Maj 2009 13:52 1718 9
  • #1 18 Maj 2009 13:52
    rayden
    Poziom 14  

Witam, poszukuje informacji (manuali, tutoriali) jak projektować i analizować zaprojektowane układy. Chodzi mi tutaj o temat typu element X laczony z elementem Y za za pomoca Z-bitowej magistrali (dla celów ed. np 8) jak zasymulowac przesunięcia fazowe itp?
    Chodzi mi dokładnie jak zadać źródła, parametry wyjściowe ukł. X, wejściowe ukł Y ustawienia materiałowe. Po prostu chciałbym zweryfikować dany projekt PCB pod kątem poprawności zachowania przy wysokich częstotliwościach. Czy jest to możliwe w Protelu 99SE lub Altium Designerze?
    Ten pierwszy znam dosyć dobrze ale wykorzystywałem tylko do tworzenia schematów/PCB/bibliotek sch/PCB.

Pozdrawiam.

0 9
  • #2 18 Maj 2009 21:56
    Przem188
    Specjalista EDA

Zajrzyj tu.Link

Co do programów projektujących, nadających się najlepiej do tego - polecam pakiet Mentora (choćby najprostrzy Pads) - ma chyba najlepiej rozwiniętą weryfikację sygnałową. Z konkurencji sprawdż jeszcze Allegro firmty Cadence lub Cadstar Zukena. Nie polecam produktów firmy Altium.
    W tych produktach signal verify i EMC jest najsłabsze i nie rozwijane od dawna( rozwijanie tych funkcji jest najbardziej kosztowne, nie każdego producenta na to stać), a to co pokazuje ten program w wynikach to loteria.

Jeżeli Pads 2007 (albo większe pakiety Mentora) będzie niedostępny, odezwij się na priv, pomogę.

Tak wygląda moduł projektowy PCB w wersji High Speed w Cadstar11 - (Placement, Routing) P.R. Editor HS 5000. Po prawej płytka aktualnie trasowana (biało podświetlony punkt to sieć aktualnie przeliczana i symulowana w oknach po lewej).

Projektowanie układów HiSpeed

Gwarantuje, że Pads (Cadstar również) spełni twoje oczekiwania w tej dziedzinie. Mentora używa Nokia - każdy jej telefon jest sprawdzany i symulowany wstępnie w Board Station Mentora. Cadstar w zastosowaniach high speed sprawdza się ( przynajmniej ja znam ) w Ericssonie i Lockhead Martin ( systemy pokładowe w myśliwcach klasy F).

0
  • #3 19 Maj 2009 06:30
    bartekgajos
    Poziom 13  

Witam

A ja polecam Allegro, oczywiście zależy, czy będziesz symulował 100MHz czy 600 i więcej.

Allegro daje bardzo mocno zbliżony do rzeczywistych rezultaty.
    Pokrycie rezultatów symulowanych z rzeczywistymi to około 95% dla DDR2.

Jest skomplikowany ale, możliwości jakie oferuje są naprawde ogromne.

pozdrawiam
    Bartek

0
  • #4 19 Maj 2009 08:42
    Przem188
    Specjalista EDA

Oczywiśćie Allegro również sprawdza się w tych zastosowaniach. Natomiast jeżeli chodzi o symulację i modelowanie układów (nie projektowanie) to tu najlepsze jest oprogramowanie firmy Ansoft.

0
  • #5 19 Maj 2009 17:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 19 Maj 2009 23:10
    rayden
    Poziom 14  

Dzięki za informacje i linki. Przyznam ze docelowo chodzi mi o układy pracujące przy prędkościach do 100 MHz - hmm "szybkie" uC/uP z zewnętrzna magistrala. Ale przede mną daleka droga. Póki co pobawię się w proste obwody + symulacje.

Pozdrawiam,

Robert

0
  • #7 20 Maj 2009 15:19
    Przem188
    Specjalista EDA

Pytałem Zuken o koszty rozwoju High Speed. Przysłali odpowiedż, w której szacują że na środwisko EMC, Si Verify w najpotężniejszym systemie projektowym CR-5000 od początku istnienia systemu CR w 1976 roku wydali ok. 800 miliony dolarów ( w przeliczeniu na japońskie Jeny- ta częśc programów powstaje w Japonii, w siedzibie Zuken). Oszczędnością jest to , że w Cadstarze jest to samo środowisko co w CR-5000, doszły tylko koszty portu z systemów stacji roboczych opartych na systemach UNIX, Solaris i HP na system Windows.

Także to obrazuje jak wysokie koszty wchodząwgre przy towirzeniu tego softu. W rozwój są zaangażowane ośrodki naukowe, uniwerstytety i gro inżynierów,specjalistów, którym trzeba zapłacić. Na to stać tylko duże koncerny produkujące EDA.

0
  • #8 20 Maj 2009 16:29
    rayden
    Poziom 14  

No tanie takie programy nie są to fakt... Póki co nie planuje używać takich programów do celów komercyjnych. U nas w firmie hardwarowcy maja Mentora ale tylko te osoby którym jest on absolutnie niezbędny. Odpalenie kolejnej licencji to podobno to koszt kilkunastu tys euro.

0
  • #9 20 Maj 2009 17:03
    Przem188
    Specjalista EDA

rayden napisał:
    Odpalenie kolejnej licencji to podobno to koszt kilkunastu tys euro.

Zgadza się. Akurat ceny produktów Mentora, Cadence i Zuken są mocno zbliżone. Ale to akurat czołówka producentów konkurujących ze sobą w zbliżonej ofercie i cenowo.

0
  • #10 20 Maj 2009 20:27
    obinobi
    Poziom 15  

Witam
    Najlepiej zabrać się na początku za podstawy teoretyczne odnośnie technik terminacji magistrali, dopasowania impedancji itp.

Poniżej kilka linków:

http://www.altera.com/literature/hb/stx2/stx2...pos=22&WT.oss_r=1&WT.oss=series%20termination

http://www.pericom.com/pdf/applications/AB023.pdf

O modelach IBIS:
    http://www.actel.com/documents/IBIS_AN.pdf

Dodatkowo na stronach firmy Altera powinieneś znaleźć szkolenia online w języku angielskim.

Jak zapoznasz się z podstawami teoretycznymi można "pobawić" się trochę jakimś symulatorem integralności sygnałowej.

Pozdrawiam

0