Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie układów HiSpeed

rayden 18 Maj 2009 13:52 1718 9
 • #1 18 Maj 2009 13:52
  rayden
  Poziom 14  

  Witam, poszukuje informacji (manuali, tutoriali) jak projektować i analizować zaprojektowane układy. Chodzi mi tutaj o temat typu element X laczony z elementem Y za za pomoca Z-bitowej magistrali (dla celów ed. np 8) jak zasymulowac przesunięcia fazowe itp?
  Chodzi mi dokładnie jak zadać źródła, parametry wyjściowe ukł. X, wejściowe ukł Y ustawienia materiałowe. Po prostu chciałbym zweryfikować dany projekt PCB pod kątem poprawności zachowania przy wysokich częstotliwościach. Czy jest to możliwe w Protelu 99SE lub Altium Designerze?
  Ten pierwszy znam dosyć dobrze ale wykorzystywałem tylko do tworzenia schematów/PCB/bibliotek sch/PCB.

  Pozdrawiam.

  0 9
 • #2 18 Maj 2009 21:56
  Przem188
  Specjalista EDA

  Zajrzyj tu.Link

  Co do programów projektujących, nadających się najlepiej do tego - polecam pakiet Mentora (choćby najprostrzy Pads) - ma chyba najlepiej rozwiniętą weryfikację sygnałową. Z konkurencji sprawdż jeszcze Allegro firmty Cadence lub Cadstar Zukena. Nie polecam produktów firmy Altium.
  W tych produktach signal verify i EMC jest najsłabsze i nie rozwijane od dawna( rozwijanie tych funkcji jest najbardziej kosztowne, nie każdego producenta na to stać), a to co pokazuje ten program w wynikach to loteria.

  Jeżeli Pads 2007 (albo większe pakiety Mentora) będzie niedostępny, odezwij się na priv, pomogę.

  Tak wygląda moduł projektowy PCB w wersji High Speed w Cadstar11 - (Placement, Routing) P.R. Editor HS 5000. Po prawej płytka aktualnie trasowana (biało podświetlony punkt to sieć aktualnie przeliczana i symulowana w oknach po lewej).

  Projektowanie układów HiSpeed


  Gwarantuje, że Pads (Cadstar również) spełni twoje oczekiwania w tej dziedzinie. Mentora używa Nokia - każdy jej telefon jest sprawdzany i symulowany wstępnie w Board Station Mentora. Cadstar w zastosowaniach high speed sprawdza się ( przynajmniej ja znam ) w Ericssonie i Lockhead Martin ( systemy pokładowe w myśliwcach klasy F).

  0
 • #3 19 Maj 2009 06:30
  bartekgajos
  Poziom 13  

  Witam

  A ja polecam Allegro, oczywiście zależy, czy będziesz symulował 100MHz czy 600 i więcej.

  Allegro daje bardzo mocno zbliżony do rzeczywistych rezultaty.
  Pokrycie rezultatów symulowanych z rzeczywistymi to około 95% dla DDR2.

  Jest skomplikowany ale, możliwości jakie oferuje są naprawde ogromne.

  pozdrawiam
  Bartek

  0
 • #4 19 Maj 2009 08:42
  Przem188
  Specjalista EDA

  Oczywiśćie Allegro również sprawdza się w tych zastosowaniach. Natomiast jeżeli chodzi o symulację i modelowanie układów (nie projektowanie) to tu najlepsze jest oprogramowanie firmy Ansoft.

  0
 • #5 19 Maj 2009 17:02
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 19 Maj 2009 23:10
  rayden
  Poziom 14  

  Dzięki za informacje i linki. Przyznam ze docelowo chodzi mi o układy pracujące przy prędkościach do 100 MHz - hmm "szybkie" uC/uP z zewnętrzna magistrala. Ale przede mną daleka droga. Póki co pobawię się w proste obwody + symulacje.

  Pozdrawiam,


  Robert

  0
 • #7 20 Maj 2009 15:19
  Przem188
  Specjalista EDA

  Pytałem Zuken o koszty rozwoju High Speed. Przysłali odpowiedż, w której szacują że na środwisko EMC, Si Verify w najpotężniejszym systemie projektowym CR-5000 od początku istnienia systemu CR w 1976 roku wydali ok. 800 miliony dolarów ( w przeliczeniu na japońskie Jeny- ta częśc programów powstaje w Japonii, w siedzibie Zuken). Oszczędnością jest to , że w Cadstarze jest to samo środowisko co w CR-5000, doszły tylko koszty portu z systemów stacji roboczych opartych na systemach UNIX, Solaris i HP na system Windows.

  Także to obrazuje jak wysokie koszty wchodząwgre przy towirzeniu tego softu. W rozwój są zaangażowane ośrodki naukowe, uniwerstytety i gro inżynierów,specjalistów, którym trzeba zapłacić. Na to stać tylko duże koncerny produkujące EDA.

  0
 • #8 20 Maj 2009 16:29
  rayden
  Poziom 14  

  No tanie takie programy nie są to fakt... Póki co nie planuje używać takich programów do celów komercyjnych. U nas w firmie hardwarowcy maja Mentora ale tylko te osoby którym jest on absolutnie niezbędny. Odpalenie kolejnej licencji to podobno to koszt kilkunastu tys euro.

  0
 • #9 20 Maj 2009 17:03
  Przem188
  Specjalista EDA

  rayden napisał:
  Odpalenie kolejnej licencji to podobno to koszt kilkunastu tys euro.


  Zgadza się. Akurat ceny produktów Mentora, Cadence i Zuken są mocno zbliżone. Ale to akurat czołówka producentów konkurujących ze sobą w zbliżonej ofercie i cenowo.

  0
 • #10 20 Maj 2009 20:27
  obinobi
  Poziom 15  

  Witam
  Najlepiej zabrać się na początku za podstawy teoretyczne odnośnie technik terminacji magistrali, dopasowania impedancji itp.

  Poniżej kilka linków:

  http://www.altera.com/literature/hb/stx2/stx2...pos=22&WT.oss_r=1&WT.oss=series%20termination

  http://www.pericom.com/pdf/applications/AB023.pdf

  O modelach IBIS:
  http://www.actel.com/documents/IBIS_AN.pdf

  Dodatkowo na stronach firmy Altera powinieneś znaleźć szkolenia online w języku angielskim.

  Jak zapoznasz się z podstawami teoretycznymi można "pobawić" się trochę jakimś symulatorem integralności sygnałowej.


  Pozdrawiam

  0