Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oznaczenie tranzystora SMD we wzmacniaczu anteny Opel

xionc 18 Maj 2009 14:28 1703 2
  • #1 18 Maj 2009 14:28
    xionc
    Poziom 15  

witam,
    we wzmacniaczu anteny dachowej z Opla mam uszkodzony tranzystor SMD w obudowie SOT-23 z oznaczeniem K42. Niestety w dostępnych na necie katalogach brak takiego oznaczenia. Czy dysponuje Ktoś może jakimś lepszym katalogiem zawierającym ten tranzystor?

0 2
  • #3 26 Sie 2010 09:13
    EdiM
    Poziom 12  

Witam
    Grzebałem w tej antenie ostatnio.
    Tranzystor K42 SOT23 to jest JFET 2SK520. I jest to normalne, że rezystancję DS ma niską, jeśli bramka jest na poziomie zerowym.

W mojej antenie okazało się, że winowajcą jest sam bat. Tam jest napylona ścieżka przewodząca w formie cewki. Natomiast ta dodatkowa owijka nie jest nawet drutem.
    Ścieżka była przerdzewiała zaraz na początku.
    Usunąłem uszkodzoną ścieżkę. Dołączyłem do niej drut emaliowany, nawinąłem podobnie jak oryginalnie. Zabezpieczyłem silikonem i koszulką termokurczliwą.
    Oczywiście najłatwiej i chyba najlepiej kupić taki bat, ale ja akurat chciałem sprawdzić jak zadziała.

Jako ciekawostka podam, że na początku wyglądało na uszkodzony wzmacniacz, bez względu, czy było jego zasilanie, czy nie - sygnał był podobny. Na automatycznym wyszukiwaniu zatrzymywało się jedynie na 2 lokalnych stacjach. Natomiast po poprawie bata dołączanie zasilania do wzmacniacza znacznie poprawia odbiór.

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów