Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najszybszy procesor na świecie

blondyneczka_83 18 Maj 2009 18:51 2667 5
  • Najszybszy procesor na świecie

Firma Fujitsu poinformowała o opracowaniu najszybszego na świecie procesora, zdolnego wykonać 128 miliardów operacji na sekundę.

Prototyp o kodowej nazwie „Venus” (SPARC64 VIIIfx) wykonano w technologii 45nm. CPU ma wydajność 128 GFLOPS, czyli 128 miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jest to wynik dwa i pół raza lepszy od najszybszego obecnie procesora Intela. Natomiast poprzedni procesor firmy Fujitsu – SPARC64 VII (quad-core, 65nm), wyprodukowany w 2008 roku jest trzykrotnie wolniejszy. Osiągnięcie takiej wydajności było możliwe dzięki podwojeniu liczby rdzeni – z czterech do ośmiu. Dodatkowo, urządzenie jest energooszczędne. Jego zapotrzebowanie na energię wynosi około jednej trzeciej tego, co zużywają obecnie produkowane procesory.

Układ został zaprojektowany pod kątem montażu w superkomputerach. Firma zaprezentowała system, wyposażony w cztery CPU „Venus”, który oferuje wydajność 512 GFLOPS.

Informacje pochodzą ze strony internetowej http://www.chip.pl/news/sprzet/procesory/2009/05/fujitsu-stworzylo-najszybszy-procesor-swiata

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    blondyneczka_83
    Poziom 15  
    Nic Wam nie powiem :P
    blondyneczka_83 napisał 200 postów o ocenie 17, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
    leonow32

Poziom 30  
    W sumie to żadna rewolucja tylko raczej ewolucja istniejących już technologii. Zaraz Intel zrobi procesor z 10 rdzeniami, a AMD zaraz potem da 12 rdzeni.

Ciekawi mnie bardziej jak ma się sprawa z komputerami kwantowymi, o których było głośno kilka lat temu, a dzisiaj nikt o nich nie pamięta.
    stanleyms
    Poziom 13  
    Witam.
    Dla mnie również bardziej interesującym tematem były by jakieś nowinki ze świata "komputerów kwantowych", choć przyznam że ich pojawienie się w naszym codziennym życiu może być za razem przełomem jak i niebezpieczeństwem ze względu na ich potężną moc obliczeniową. A patrząc na dzisiejszą stronę zabezpieczeń czyli mowa tu o stronie software'owej i jej rozwoju lepiej może żeby jeszcze ta technologia zaczekała w postaci projektu... choć pogłoski mówią o pierwszych prototypach... do póki programiści nie dojrzeją do możliwości jakie drzemią w tych maszynach wielowątkowych.
    Pozdrawiam.
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    O ile znam życie to nie jest dostępny dla normalnego użytkownika a jeżeli jest to wymaga specjalnych płyt głównych oraz akcesoriów - wiele rdzeni jest raczej rzadko używane przez współczesne programy - już z 3 -ma jest kłopot. Więc to raczej sprawa dla bardziej zamożnych. Lepiej poczekać na 8-10 rdzeniówce od AMD/INTELA które pojawią się lada dzień a ich cena nie będzie odstraszać.
    shalom1987
    Poziom 9  
    Witam,
    gratuluję firmie Fujitsu Siemens. Jest to bez wątpienia solidna firma pod względem hardware. Pod względem serwisu również. Jednakże pod względem ostatecznego wykonania pozostawia wiele do życzenia. Mój laptop serii Amilo pro 2085 był już cztery razy w serwisie z związku z wymianą płyty głównej, zawiasów. Nic nie pomogło. Jednakże pomimo tych wad. Mój procesor Pentium centrino mobile 1.7 GHz jest zdecydowanie bardziej wydajny programowo (Eplan, Pająk etc) niż te nowe dwurdzenie Toshiby, Maxdaty, Acera)
    gosztekseba
    Poziom 31  
    Ooo to dobra wiadomość. Siemens wreszcie pokazał klasę. Ja jakoś jestem przeciwnikiem Intela ponieważ jeśli AMD i inne firmy nie stworzą bardziej konkurencyjnych procesorów to Intel zmonopolizuje rynek i będzie dyktował ceny jakie tylko będzie chciał...