Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proces bezczynności systemu a użycie procesora - pytania

McCool 18 Maj 2009 19:24 10712 5
  • #1 18 Maj 2009 19:24
    McCool
    Poziom 10  

Hej,
    niedawno stałem się właścicielem laptopa Lenovo IBM ThinkPad T61 (Intel Core 2 Duo T7100 1.8Ghz w technologii mobilnej Centrino Duo, z kartą graficzną Intela X3100, 2GB DDR2). Wydawałoby się że przy Windows XP powinien sobie spokojnie radzić... Ba, mój stary Celek 400MHz sobie nawet lepiej radził :|

Po zainstalowaniu systemu (Win'XP z SP 3 + aktualizacje) oraz wszystkich sterowników ze strony producenta zauważyłem jednak dziwną rzecz - mianowicie jest dość wysokie zużycie procesora, mimo prawie maksymalnego "Procesu bezczynności systemu". Żeby dowiedzieć się co powoduje tak duże wykorzystanie zasobów zainstalowałem programik o nazwie Process Explorer, w którym dojrzałem, że te wykorzystanie pochodzi z "Hardware Interrupts". Niestety nic więcej nie udało mi się dojrzeć. Zauważyłem tylko, że te wykorzystanie procesora nie pojawia się po każdym uruchomieniu komputera. Raz jest ok, raz średnio 40% w użyciu mimo, że nie mam odpalonej żadnej aplikacji.

Proces bezczynności systemu a użycie procesora - pytania

Czy może ktoś jest w stanie mi pomóc w tej sytuacji, albo chociaż coś podpowiedzieć? Jestem już zrezygnowany...

0 5
  • #2 18 Maj 2009 20:10
    iron64
    Spec Overclocking

Kolego, masz 48 procesów, pewnie większość z nich jest zupełnie zbędna, a może nawet masz żyjątka w systemie. Od dokładnej kontroli trzeba zacząć i od wyłączenia śmieci.

0
  • #3 18 Maj 2009 21:36
    McCool
    Poziom 10  

Większość tych procesów to aplikacje kontrolujące pracę laptopa - do nadzoru pracy i położenia dysku twardego, wstrząsów, czytnika linii papilarnych, baterii, wifi etc. Generalnie żaden z tych procesów nie zużywa dużo zasobó, bo jak idzie zauważyć - nie wykazuje tego menedżer zadań ani process explorer. A system jest nowy, a na nim zainstalowany ESET NOD.

O kontrolę dbam :)

0
  • #4 18 Maj 2009 22:52
    supremin
    Poziom 15  

Czy napewno zainstalowałeś wszystkie stery bezpośrednio ze strony lenovo?
    wygląda na to, że drivery coś mogły namieszać.

0
  • #6 19 Maj 2009 07:41
    McCool
    Poziom 10  

supremin napisał:
    Czy napewno zainstalowałeś wszystkie stery bezpośrednio ze strony lenovo?
    wygląda na to, że drivery coś mogły namieszać.

Wydaje się, że tak, bo w Menedżerze Urządzeń brak żadnych wykrzykników tudzież znaków zapytania.

Co do usług - miałem okazję zobaczyć jak pracuje prawie że identyczny laptop do mojego (T61 z prockiem lekko szybszym) przy identycznej instalacji i większej liczbie pracujących procesów (około 55 procesów) zużycie procesora sięgało góra 3%...

Podejrzewam, że może być coś z przerwaniami/sprzętem. W końcu Process Explorer wyraźnie wskazuje na "Hardware Interrupts" a nie na żaden z istniejących procesów/usług. Nie jestem w stanie tylko w żaden sposób dojść co to może być... :/

0