Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerzutnik monostabilny na 4049.

18 Maj 2009 20:18 6849 11
  • Poziom 15  
    Witam.

Nie rozumiem schematu. Czy ktoś potrafi go odczytać?
    Kupiłem kostkę i jest na niej napisane to

HEF4049BP
    L7E0Z8 25
    UnGO7374
    (spisałem od góry do dołu).

Znalazłem taki układ, ale nic mi to mnie mówi.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    U1A, U1B itd. oznacza kolejne pary wejsc/wyjsc. czyli U1A to wejscie i wyjscie A
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Wstawiłem przekaźnik między "a" a "+" nadal nie działa. Jest bardzo czuły. Podłączyłem na razie pod LED. Dioda świeci, ale gdy nacisnę, to tylko przygasa (nie wyłącza się). Podłączony przekaźnik pod "a" i "+" po naciśnięciu guzika skacze. Zasilam z 12V, a przekaźnik jest na 5V. Gdy wciskam guzik, to między "b" a "+" jest 1.5V, a między "a" i "+", 11.9V. Gdy nacisnę jeszcze raz, to napięcie skacze między 11.8 a 12.0V. Oczywiście, jak nie jest podłączona masa do LED i 100n. Gdy podłączyłem masę, to napięcie zmienia się od 00.2 do 00.8 między "b" a "+". Jak wciskam guzik to też skacze, ale 0.27 -0.30V. Inaczej jest z punktami "a" i "+". Jak wciskam guzik, to wskakuje 11.9V raz 0.30V, a jak puszczam, to to też skacze 00.0V -0.20V. Jak podniosę przekaźnik to sam się przełącza. Jutro wstawię zdjęcie
  • Warunkowo odblokowany
    Podłącz ten kondensator. Napięcie musi być takie jaki masz przekaźnik, jeżeli dałeś na 5V to zasil to takim napięciem!
  • Poziom 15  
    Gdzie mam dać kondensator?
    oto zdjęcia

Przerzutnik monostabilny na 4049. Przerzutnik monostabilny na 4049. Przerzutnik monostabilny na 4049.

Przerzutnik monostabilny na 4049. Przerzutnik monostabilny na 4049.

Niby działa, ale jak naciskam to jest za bardzo czuły i zaraz się rozłącza. Gdy dotykam jakimś metalem do "a" to też się włącza.

To jest ten schemat rezystor 4.7k wywaliłem

Czy jest tu ktoś co zna ten układ i może mi pomóc bez programowania kostek, bo nie mam o tym pojęcia...
  • Warunkowo odblokowany
    Na takim pająku to ci to na pewno nie będzie działało. poskracaj wszystkie przewody, do nóżki 1 i 8 podłącz kondensator 100nF i jakiś elektrolit 4,7 lub podobny. Nie bierz przewodów do ręki
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Układ 1 podrasowany:

Inwertery U1A i U1B tworzą przerzutnik dwustanowy.

Inwerter U1C steruje przez rezystor R6 tranzystor włączający diodę LED i przekaźnika RL1.

Przekaźnika nie można sterować bezpośrednio z wyjścia inwertera gdyż inwerter ma zbyt małą wydajność prądową (stąd też nagrzewanie się układu 4049).

Podłączenie diody LED (D1) równolegle do przekaźnika jest lepsze niż sterowanie z wyjścia oddzielnego inwertera, bo pokazuje jednocześnie stan tranzystora Q1 (czy podał zasilanie na przekaźnik).

Dioda D2 jest konieczna, bo na przekaźniku w momencie wyłączania zasilania powstają przepięcia o znacznej wartości napięcia, co może nawet uszkodzić układ U1.

Kondensator C2 powoduje, że w momencie włączenia zasilania układ ustawia się w stanie WYŁĄCZONE.

Na inwerterach U1E i U1F i rezystorach R3 oraz R4 zrealizowany jest przerzutnik z histerezą (poziomy przełączania wprzybliżeniu 0.27 i 0.72 napięcia zasilania). Wprowadzenie tego układu powoduje precyzyjniejsze działanie układu opóźniającego R2, C1 znieczulającego układ na drgania styków przycisku S1 (drgania występują na skutek odbić mechanicznych styku w momencie włączania).
    Dodatkowo układ powoduje, że przerzutnik dwustanowy U1A i U1B jest sterowany dokładnie zdefiniowanymi stanami 0 i 1 a nie jakimś przypadkowym (zależnym od momentu naciśnięcia) napięciem z kondensatora C1.

Gdyby układ jeszcze był zbyt czuły (niejednoznacznie reagował na wciśnięcie przycisku) to można zwiększyć C1 np. do 470nF.

W przybliżeniu czas opóźnienia wnoszony prze R2 i C1 wynosi

T=0.98*R2*C1 (dla podanych R3 i R4).

R5 separuje wyjście U1F od bezpośredniego obciążenia kondensatorem C2.

Wyjście WY2 pozwala zrealizować przekaźnik, ustawiający się w stanie WŁĄCZONE po załączeniu zasilania (może to być drugi podobny układ jak ten podłączony do wyjścia U1C lub po prostu w to miejsce podłączamy rezystor R6 zamiast do U1C.)

Kondensator C3, włączony jest w celu blokowania zakłóceń od układu zasilania. Można do niego dodać równolegle np. 100uF/16V.

Co do układu z linku:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6490304#6490304

to tam jest ewidentny błąd powodujący się grzanie tranzystora BC108.
    W zamierzeniu ukłąd wyjściowy miał pracować w układzie Darlingtona
    a pracuje jako lekki zwieracz zasilania. Po włączeniu tranzystorów prąd z tranzystora T1 ładuje praktycznie bez ograniczenia prąd do bazy T2.

Układ końcówki jest typowym rozwiązaniem stosowanym w scalonych układach Darlingtona, np w ULN2803

http://www.ottomat.hu/linkek/ULN2803-D.pdf na stronie 4.

Dla napięć zasilania większych niż 5V rezystor R4 można zwiększyć np. do 8 - 10 kiloomów.

Rezystory R5 i R6 w tym układzie przyspieszają wyłączanie układu Darlingtona (akurat w tym układzie to nie gra roli) przez stworzenie obwodu rozładowania pojemności baza-emiter w tranzystorach T1 (R5) i T2(R6)

Przerzutnik U1-A pracuje jako przerzutnik z histerezą i jest funkcjonalnie identyczny z przerzutnikiem na inwerterach U1E i U1F tyle, że progi przełączania są inne (0.4 i 0.6 napięcia zasilania)
  • Poziom 15  
    narysowałem schemat na scalaku

Teraz do sprawdzenia pójdzie, czy działa. Sprawdzę jeszcze to

Dodano po 2 [godziny] 42 [minuty]:

Układ działa bez problemu, nie ma zakłóceń.
    To jest schemat

Jak poprawię płytkę, to ją dodam.
  • Pomocny dla użytkowników
    Tylko nie rób tego zwarcia co masz na schemacie przy cewce przekaźnika.

Ten układ na 4049, to może oscylować jeżeli naciśnie się dłużej przycisk (tak mi się wydaje). Okres oscylacji można wydłużyć zwiększając C1, tak by krótkie naciśnięcie przycisku przełaczało układ ale nie zdążył on zmienić stanu na przeciwny.
  • Poziom 15  
    Przepraszam, nie zauważyłem
    wstawiam poprawiony schemat

[Ufffffffffff. Forum nie ma nic wspólnego z GG i innymi komunikatorami. Wszystkie posty poprawiono. W przyszłości, tak prowadzone tematy będą usuwane do kosza. Mariusz Ch.]