Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik odległości 0-4cm - co polecicie?

mik9999 18 Maj 2009 21:24 1503 10
  • #1 18 Maj 2009 21:24
    mik9999
    Poziom 9  

Witam!
    Szukam czujnika, który pozwoli mi na określenie odległości w zakresie 0-4 cm. Czujnik będzie podłączony do układu, który będzie generował sygnał o częstotliwości zależnej od danych z czujnika (np. napięcia). Zależałoby mi na w miarę liniowej charakterystyce.

Co polecacie do takich zastosowań?
    Jakiś czujnik optoelektroniczny, indukcyjny?

Pozdrawiam,
    mik9999

0 10
  • #2 19 Maj 2009 00:51
    tomekw31
    Poziom 12  

Myśle że czujnik indukcyjny będzie odpowiedni jego charakterystyka w odpowiedniej długości zależnej od modelu jest liniowa a potem jest wartość stała.

0
  • #3 19 Maj 2009 00:58
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Podałeś za mało danych- jakiego rodzaju materiał /tło ma być mierzone, - opisz dokładnie problem....

0
  • #4 19 Maj 2009 08:21
    mik9999
    Poziom 9  

Tło mogę dobrać dowolne, jakie będzie bardziej pasowało.

0
  • #5 19 Maj 2009 09:37
    arkady_pl
    Poziom 24  

Skoro rozwiązanie ma być czysto teoretyczne a na dodatek nie zdefiniowano materiału, z któego jest wykonany obiekt, od którego mierzymy odległosć, to można dobrać prawie każdą dostępną metodę pomiaru. Na dodatek można wybrać nawet te kosmicznie drogie.

Jedna ciekawa uwaga - odległosc ma być mierzona od 0.
    Pytanie czy to ma być odległosć 0 od czujnika?
    Bo można czujnik odsunac od obiektu na większą odległość i podawać jako wynik przeliczoną wartość - czyli odległość od jakiejśc wirtualnej bazy pomiarowej.

Wygląda to bardziej na zadanie w stylu: jakimi metodami można mierzyć odległości od 0mm do 40mm

W tym przypadku, nawet czysto teoretycznym, jak dla mnie, podstawowym pytaniem NIE będzie

Cytat:
    jakiego rodzaju materiał /tło ma być mierzone

a raczej Jakiej dokładności oczekujemy?

Drugim pytaniem będzie podane wyżej jakiego rodzaju materiał /tło ma być mierzone

Oczywiście te dwa pytania nie są od siebie oderwane, można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że są równorzędne. Bo jak pomierzyć odległość od czujnika, np. tafli wody w użytkowanym np. basenie, z dokładnoscią do 5 mikrometrów(pomijam celowość tego pomiaru)?

A odpowiadając na pytanie autora, pomijając inne pytania o szczegóły, to można taki pomiar wykonać poprzez:
    1. pomiar echa, np. ultradźwiękowego
    2. pomiar dotykowy, np. uchylne ramię i pomiar kąta(wynik nie jest liniowy ale znana jest zależność i wynik pomiaru można przeliczyć i będzie liniowy)
    3. pomiar poprzez analizę obrazu w rzucie poprzecznym - tylko przy okreslonych warunkach pomiarowych

i ostatnia propozycja - myślę, że ciekawa
    4. wyświetlenie siatki na obiekcie. Siatka ma określone, znane nam parametry. Obserwujemy siatkę, dokonujemy pomiaru je parametrów metodą obserwacji kamerą wysokorozdzielczą i na podstawie otrzymanych wyników możemy obliczyć odległośś obiektu.

Metoda nr 4. nadaje się także do ostalenia nierówności powierzchni.

Oczywiście metoda nr 4 nie nadaje się do pomiaru krawędzi żyletki bo nie wyświetlimy tam siatki, którą da się odczytać - no chyba, że mamy kasy jak lodu.

0
  • #6 19 Maj 2009 12:16
    mik9999
    Poziom 9  

Może rzeczywiście nie wyraziłem się zbyt precyzyjnie. Konstruuję myszkę komputerową obsługiwaną nogami. Ma się składać z dwóch części - jednej z przyciskami i jednej sterującej ruchem kursora.

I właśnie w tej sterującej kursorem chce zamontować czujniki, za pomocą których będę mógł przełożyć odległość powierzchni pedału od czujnika na szybkość poruszania się kursora.

Przekrój po jednej z osi ma wyglądać mniej więcej tak:
    Czujnik odległości 0-4cm - co polecicie?

gdzie
    1 – czujniki
    7 – wierzch pedału

Zależy mi na zwartej konstrukcji, żeby urządzenie było jak najbardziej płaskie, dlatego zależy mi właśnie na takim zakresie działania.

Jak już pisałem, zastanawiałem się nad czujnikami indukcyjnymi, ale większość modeli jest zespolona z tranzystorem, który puszcza prąd albo nie. A mnie zależy na dynamicznym określeniu odległości, żeby ruch był analogowy.

Możecie zaproponować jakiś konkretny model czujnika indukcyjnego, który nada się do tego urządzenia?

0
  • #7 19 Maj 2009 12:22
    arkady_pl
    Poziom 24  

Spróbowałbym zastosować halotrony.
    Są stosowane np. pod klawiszami intrumentów muzycznych.
    Proste i względnie tanie.

0
  • #8 19 Maj 2009 12:37
    and_rog
    Poziom 21  

czujnik ultradźwiękowy

0
  • #9 19 Maj 2009 12:55
    arkady_pl
    Poziom 24  

and_rog napisał:
    czujnik ultradźwiękowy

Pamiętaj, że kolega ma w obudowie zaplanowane dwa a może nawet cztery takie czujniki i będzie musiał zadbac o to aby się wzajemnie nie zakłócały ;)

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze jedno, tak naprawdę to nie musisz mierzyć odległości - możesz mierzyć siłę nacisku. Zastanów się czy nie możesz zastosowac tensometrów. Czyli coś takiego jak stosują w laptopach do odczytu siły nacisku na trzpień sterujący umieszczany pomiędzy przyciskami - coś jak malutki jostick.

Mógłbyś znacząco uprościć kontrukcję.

Dodano po 8 [minuty]:

Zajżyj tutaj
    http://www.tme.eu/pl/katalog/czujniki-nacisku_100439/#id_category%3D100439%26

Dodano po 1 [minuty]:

lub halotrony
    http://www.tme.eu/pl/katalog/czujniki-nacisku...9/#id_category%3D100248%26cleanParameters%3D1

0
  • #10 19 Maj 2009 12:55
    mik9999
    Poziom 9  

Mówiąc o halotronach masz na myśli coś takiego:
    Link
    + mały magnes na pedale w miejscu nad czujnikiem?

Czy np. subwoofer z dużym magnesem postawiony obok urządzenia nie zakłócałby jego pracy?

Czujnik ultradźwiękowy raczej odpada.

W obudowie planuję umieścić 4 czujniki.

0
  • #11 19 Maj 2009 13:04
    arkady_pl
    Poziom 24  

mik9999 napisał:
    Czy np. subwoofer z dużym magnesem postawiony obok urządzenia nie zakłócałby jego pracy?

Pisałem wcześniej, że pod klawiszami (lepszych) instrumentów muzycznych znajdują się halotrony. Służą one do precyzyjnego określenia dynamiki z jaką grajacy uderza w klawisze. Jak wiesz, instrumenty te są używane na scenie gdzie aż roi się od wszelkiej maści zakłóceń pola magnetycznego i nie tylko.

Według mnie nie będziesz miał efektu "latającej myszki"

Dodano po 2 [minuty]:

Poza tym wiele zależy od tego jak silnych magnesów użyjesz do swojej konstrukcji. Jeśli siła Twoich magnesów będzie porównywalna z zakłóceniami pochodzącymi od tła to przegrasz.

A wracając do zakłóceń, to były tez halotronowe klawiatury do komputerów.

0