Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały monitoring na hali. Pomoc w doborze.

19 Maj 2009 12:00 3785 12
  • Poziom 24  
    Witam, czytałem już wiele tematów ale dalej mam obawę że kupie coś złego dlatego najpierw wolę się zapytać. Proszę o pomoc w doborze zestawu do monitoringu który bedzie pracował na hali. Mają to być 4 kamerki i rejstrator cyfrowy ale z możliwością dołożenia w późniejszym terminie kolejnych kamer wiec myślałem o rejstratorze na 8 wejść. Nie wiem jakie kamery kupić ponieważ oświetlenie na hali wiadomo nie jest najlepsze. Nie zależy mi na nagrywaniu dźwięku. Na cały sprzęt wydać mogę ok 5 tys zł. Na allegro jest dużo rejstartorów AVC jednak nie jestem coś do nich przekonany. Proszę o pomoc i zaznaczam że montuje taki zestaw pierwszy raz. Z góry dziękuje.
  • Poziom 26  
    Witam
    Co do rejestratora: w cenie całego systemu do 5k zł chyba nie znajdziesz nic bardziej sensownego niż AVC. Znam opinie co do tego sprzętu, ale wg mnie jest to raczej kwestia szczęścia (pecha) niż tego że te rejestratory są generalnie do niczego. W firmie zamontowaliśmy 5 takich rejestratorów i "awarię" mieliśmy tylko na jednym póki co (zginęły 3 dni nagrań i nie można było się z nim połączyć, po zmianie lokalizacji wszystko jak na razie jest ok). Radzę jedynie wybierać troche nowsze modele, bo te starsze mają kiepską jakość. Co do kamer to pytanie jak ciemno jest na hali i jaka jest duża. Jeśli hala jest niewielka i jest na niej jakieś światło to powinny wystarczyć kamery ze zintegrowanymi promiennikami w obudowach zewnętrznych ( np. http://www.ctr.pl/produkty/kamery-zintegrowane/lc-504pb.htm ). Jeśli hala jest spora i ciemna to lepiej zainwestować w kamery dzień/noc kompaktowe w obudowie zewnętrznej, z tym że są to raczej kamery drogie (np. samsung shc-735, super kamerka).
  • Poziom 24  
    Zastanawiam się nad kamerami SAMSUNG SDC-425 cena 589 zł a zamiast rejstratora może wyjdzie taniej komputer ? za 2k to nie bedzie juz byle jaki + karta za 300zł.
  • Poziom 26  
    odradzam stawianie komputera jako rejestrator. Kupując rejestrator za 1000 - 1500 zł z odrobiną szczęścia masz święty spokój, bez zawieszania się, problemów z konfiguracją itp. (zawsze jest ryzyko że coś będzie nie tak, ale moim zdaniem dużo mniejsze niż w przypadku DVR na kompie)
    Co do kamerki to bardzo fajna, aż dziwne że taka tania...
  • Poziom 14  
    Także jestem przeciwny monitoringowi na bazie komputera i rozwiązanie nie jest tańsze, a zdecydowanie prądożerne. Rejestrator pobiera moc około 25W (w zależności jakiej firmy), komputer około 10 razy więcej. Rejestratora na 8 kamer nie znajdziesz w cenie 1000-1500zł jak pisze kuuczoo, chyba że w jego firmie?. Ja proponowałbym Tobie zakup rejestratora BCS-0404LN - 4 kamery, z uwagi na potrzeby jakie masz obecnie. Jeśli zajdzie potrzeba zainstalowania większej ilości kamer zakupisz drugi (4 kamery). Takie rozwiązanie wcale nie jest droższe, a pozwala na instalację w innym miejscu, obiekcie (8 kanałowego nie potniesz by mieć dwa :D), mniejsza długość kabli, a co za tym lepsza jakość obrazu, oczywiście pod warunkiem, że nikt na bierząco nie będzie śledził obrazów z kamer. Jeśli będziesz chciał przejrzeć zapis archiwum z wybranego okresu czy nawet cały zapis na dysku, to nie ma problemów możesz obejrzeć także na komputerze w domu. Kamerę (LC-504PB), którą proponuje kuuczoo można kupić za 470zł i posiada ona rozdzielczość 480TVL.
    Proponuję byś zakupił jedną o rozdzielczości 580TVL(BCS) i porównał jakość obrazu obu kamer, a później dokupisz pozostałe. Będziesz miał przegląd, jaka jakość obrazu Ciebie satysfakcjonuje, a wybór będzie optymalny. Kamera o większej rozdzielczości będzie około 300zł droższa ale możesz ją zainstalować w miejscu, gdzie oczekujesz wyraźnego obrazu, a jeśli 480TVL jest dla Ciebie aż nad to, zakupisz tańsze 420TVL.
    Pamiętaj, że Twój zestaw będzie tak dobry, jak najsłabsza jego część.

P.S. Nie handluję i nie zajmuję się zawodowo instalacją produktów firmy DAHUA ale ostatnio wykonywałem monitoring z 4 kamerami i uważam, że produkty w relacji jakość/cena są dobre+. :)
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Kolego jpl czytaj ze zrozumieniem. Do kart Geovision jakie proponujesz (w zależności od modelu wg. dokumentacji) wystarczy procesor P4 od 2GHz i koszt komputera z części używanych wyniesie około 500zł. Po co kupować komputer za 2000zł skoro na bazie płyty z 478 jest wystarczający do obsługi tych kart. Dołącz do niego niezbędne elementy i sprawdź watomierzem (jeżeli nie wiesz do czego służy), a przekonasz się jak bardzo się pomyliłem. Twoje szacunki poniżej 100W to może, ale w stanie hibernacji. Twoją propozycję z Core2Duo E7200 można porównać do sytuacji, gdzie jarecki1989 ma dwóch pracowników (ale w przyszłości będzie zatrudniał więcej) i dowozi ich do pracy, a Ty proponujesz żeby już teraz kupił autobus, chociaż w zupełności wystarczy Maluch. Wiadomość o zaprzestaniu produkcji dysków w obecnej technologii za 2-3 lata?, jeśli masz takie informacje?. Twoja propozycja komputerowa zapewne bazuje na dyskach ze złączem PATA lub SATA, a te złaczą do podłączenia dysków są także w rejestratorach. Więc jeśli Twoja przepowiednia się sprawdzi, to Twojego zestawu komputerowego także nie ominą trudności(nowe wydatki). Proponujesz zakup rejestratora markowego, a w Google pierwsza Twoją propozycję ARTNIX np. najtańszy model model ANX-470 do podłącznia 4 kamer, to wydatek ponad 4000zł. Autor tematy napisał wyraźnie, że może wydać około 5000zł.
    jarecki1989 jak przypuszczałem będzie monitorował swoich pracowników i wybrał tę formę wpłyniecia na wydajność, gdyż jest najtańsza. Gdyby miał zatrudnić kierownika jpl do motywowania załogi do wydajniejszej pracy, to musiałby płacić co miesiąc pensję i tym samym ponosić wydatki, ale takie rozwiązanie nie będzie lepsze, gdyż jpl nie potrawi być jednocześnie w czterech czy ośmiu miejscach w tym samym czasie jak monitoring, a koszty poniesie tylko raz. Na obecną chwilę jarecki1989 jako myślący ekonomicznie przedsiębiorca zrezygnował z droższego rozwiązania i zastanawia się nad rejestratorem w granicach 3000zł. Tenże przedsiębiorca jeśli dalej będzie myślał nad ekonomicznym rozwiązaniem, to w końcu dojdzie do wniosku by kupić tani rejestrator w granicach 2000zł i niewyszukane kamery. Dopnie swego i zmieści się w zakładanej kwocie 5000zł. Dlaczego tak postąpi?. Ponieważ pracownik mający świadomość, że jego praca jest obserwowana będzie reagował inaczej z zapałem do pracy włącznie. To tak jak z kierowcą jak zobaczy radar czy policjanta przy drodze jeśli jechał niezgodnie z przepisami, to się natychmiast dostosuje do przepisów. Przy tak postawionym zadaniu monitoringowi nie potrzeba by urządznie rejestrujące pokazywały szczegóły jak zarost czy makijaż, wystarczy że pracownik będzie z łatwością identyfikowany.
    jpl jeśli zamierzasz kogoś krytykować, to podawaj rzeczowe argumenty. Słowo ekonomia pewnie słyszałeś ale na jej temat nie posiadasz żadenej wiedzy. Jeśli zamierzasz odnieść się do tego co napisałem, to poproś światłą osobę o interpretację, gdyż nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

Dla autora tematu pomocny materiał. Wiele innych dotyczących monitorowania ludzi i ich zachowań można znaleźć w sieci.
  • Poziom 26  
    No z tym 100-1500 to może przesadziłem, ale jakby się uparł to też by dało radę. Najtańszy ogólno dostępny DVR na 8 kamer kosztuje 1650zł, więc się wiele nie pomyliłem, inna sprawa że brałem pod uwagę DVR na 4 kamery.
    Co do rozdzielczości kamer - najlepiej oczywiście zobaczyć kamerki w akcji i samemu porównać, ale w zestawie za taką cenę trzeba brać pod uwagę to, że tym najsłabszym ogniwem będzie prawdopodobnie rejestrator, więc też nie ma co szarpać się na jakieś super kamery, no chyba że można je dostać w dobrych cenach i po prostu będą na zaś. Przy składaniu zestawu radzę również pamiętać o innych rzeczach, o których często się na początku zapomina, a które też niemało kosztują. Przyzwoity obiektyw do kamery kompaktowej (o tych co mają po >540 linii nie wspomnę) kosztuje minimum 150zł, a potrzebne są takie 4, okablowanie, ewentualne zasilacze i separatory (skoro duża hala to mogą być przydatne) też kosztują...
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Kolego @jarecki1989
    "Zastanawiam się nad kamerami SAMSUNG SDC-425 cena 589 zł a zamiast rejstratora może wyjdzie taniej komputer ? za 2k to nie bedzie juz byle jaki + karta za 300zł."

Dobrze myslisz ale jest jedno ale :). Kamery kupujesz bardzo dobrzej jakosci, a karte chcesz kupic juz kiszke..... W tym przypadku obraz nagrany przez taka karte moze byc złej lub słabej jakosci (co wyjściowo po kompresji pogorszy obraz ktory jakosciowo bedzie porownywalny do kamer z nizszej polki....).

Tutaj polecalbym karte co kosztuje przynajmniej 1000zł Geovisiona lub Alneta. Komputer za 2000tyś kupisz dobry i posluzy ci dobre pare lat (pamietaj o dobrym zasilaczu minimum tagan). Miej na uwadze ze zakupujac komputer z karta, twoj system bedzie miał potencjal rozwiajania sie!, tzn za rok bedziesz mogl dolozyc druga karta (jak bedziesz chcial dolozyc kamere), bedziesz mogl dolozyc kamery IP, karta ma wiecej mozliwosci sieciowych, wiecej mozliwosci konfiguracyjnych, nagrania sa latwiej dostepne, no i komputer jest urzadzeniem bardziej elastycznym (po 2 latach dolozysz mocniejszy procesor czy nowe wieksze dyski). Ale majac komputer z karta PC musisz dobrze sie znac na komputerach!

Natomiast rejestrator? rejestrator jest dobry jezeli nie chcesz w przyszlosci dokladac nastepnych rzeczy, lub jezeli zadowala cie to co dostajesz (nagrywanie, prosty podglad przez siec).
    Kupujac rejestrator musisz wiedziec ze z takim sprzetem i takimi mozliwosciami juz zostaniesz, a za 2-3 lata moga wystepowac problemy z dostepnoscia dyskow czy dolozeniem wiekszej ilosci dyskow, czy nawet z zaprzestaniem supportu technicznego takich urzadzen (w przypadku rejestratorow ktore polecili tutaj koledzy)
    Ja bym polecal zakup rejestratorow markowych - ARTNIX, Dynacolor, aper, unimo.
    Totalnie nie polecam BCS'ow czy simtecow i innych rejestratorow blizniakow opartych na RTOS i kompresji H264..... ostatnio mialem "nie"przyjemność konfigurować taki "rewelacyjny" sprzet..... jakosc nagranego obrazu w najwyzszej jakosci, kompresji H264 itp jest SŁABA..... wole kupic rejestrator sprawdzonej marki, nawet na MPEG-4 ale wiem ze obraz po zapisie bedzie bardzo dobrej jakosci (taki maja te rejestratory co wymienilem wczesniej)

Kolega szmirosław chyba totalnie nie zna sie na komputerach PC co mozna wywnioskowac po wypowiedzi: "na bazie komputera i rozwiązanie nie jest tańsze, a zdecydowanie prądożerne. Rejestrator pobiera moc około 25W (w zależności jakiej firmy), komputer około 10 razy więcej." ....

Kolego szmirosław: komputer oparty o procesor Core2Duo E7200 pobiera pod obciążeniem około 100-150W energii! jak dobrze licze to nie az 250W jak wyliczyles. Pozatym obciazenie mierzone jest przy 100% pracy procesora, czesto z dobrymi kartami cctv, procesor ma obciazenia okolo 50-60% (czyli pobor produ moze zejsc nawet ponizej 100W). Nie zapominaj takze ze czesto mozna zlozyc komputer na podzespolach ktore maja po 3-4 lata gwarancji! (w przypadku rejestratora 1-2 lata).

Co do kamer SDC-425 - totalnie polecam, pod wzgledem jakosci obrazu, jakosci wykonania, czulosci w nocy sa bardzo dobre. Samsung techwin to marka ktora ma bardzo dobrą opinie, no i to jest producent bezposredni tego sprzetu.
  • Poziom 24  
    Chyba jednak zrezygnuje z komputera bo dochodzi do tego jeszcze oryginalny system i serwisowanie co jakiś czas. A co myślicie o rejstratorze DG 098 DYNACOLOR cena 2,9k ale chyba lepiej dołożyć te 900 zł i mieć coś dobrego.
  • Poziom 14  
    Witam
    Co do monitoringu hali ważne są warunki klimatyczne jakie w niej panują, a dokładnie temperatury i wilgoć. (wspomniał o tym user kuuczoo) Jeśli skoki są znaczne, konieczny będzie zakup obudów z grzałkami (koszt najtańszych, co nie znaczy najgorszych w granicach 70-80 zł netto).
    Co do oświetlenia, jeśli nie jest wystarczające, przydało by się zainstalować promienniki podczerwieni. To podnosi trochę koszty (diodowy promiennik na 30m potrafi kosztować i 600zł netto, mniejsze są trochę tańsze). Pomimo napisów 0,1 Lux i tak kamery nie zachowują wystarczającej dynamiki w nocy, stąd promiennik. Do tego obiektywy z ręcznym zoomem i automatyczną przysłoną, przystosowane do IR.(min 200zł).
    Ostatnio miałem przyjemność bawić się kompaktowymi kamerami OPTIVA 470 linii i powiem szczerze, że byłem pod wrażeniem. A koszt w granicach 300zł za szt. Najtańsze z tej firmy 420 linii to 200zł.
    Co do rejestratora obstawał bym przy komputerze. Z mojego doświadczenia w tym temacie raczej takie rozwiązanie jest stosowane w systemach nawet na 150 kamer. (oczywiście plus krosownica, ale to nie dla Ciebie rozwiązanie). Rejestrator autonomiczny jest dobry raczej do monitoringu typu: "patrzymy czy nikt nie kradnie w małym sklepie". Monitoring jako uzupełnienie SSWiN powinien mieć komputer. Łatwiejsza obsługa, większe możliwości, prosta rozbudowa etc.
    Aspekt zużycia prądu w kontekście ochrony nie jest moim zdaniem argumentem racjonalnym. Twoje wyliczenia są na wyrost. Nie wrzucisz przecież grafiki, która bierze 100W, płyty głównej dla overlokerów i procka 4 rdzenie high-end. Trzeba oszacować rachunek ewentualnych kosztów i strat. Tak jak ze składką na ubezpieczenie AC. Maksymalnie kilka setek więcej rocznie za prąd i prawdopodobne oszczędności z tytułu braku strat - kradzieży.
    Poza tym weź pod uwagę koszt zakupu rozsądnego UPS'a do podtrzymania zasilania w systemie kamer. Brak prądu nie może pozbawić Cię wizji.
    Pozdrawiam
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Nie znam sprzętu Dynacolor ale w tej cenie to sprzedałbym PDR-S2008. Chyba że nie zależy Ci na marce a na cenie to BCSa z serii LNH. Sprzęt niewiele droższy od AVC a znacznie lepszy. Kamer optiva nie polecam. Nie polecam także rozwiązanie z komputerem. Karta z taką ilością klatek rejestrująca w pełnym palu trochę kosztuje. To nie te z allegro za 300 zł. Poza tym Windows,prąd,awaryjność, wirusy...
  • Poziom 24  
    No nad tym PDR-S2008 też się zastanawiałem i ma on dodatkowo nagrywarkę DVD. Co do komputera ja składam sobie zawsze sam i jeszcze nigdy nie oddałem go na gwarancje a składam już od 6 lat. Do sieci tez nie będzie podłączony więc wirusy odpadają. Podejrzewam że akurat on będzie mniej awaryjny jak rejstrator i na pewno bardziej elastyczny. Wystarczy dobry zasilacz i gra. Ale jak pisałem wcześniej zrezygnowałem z kupna komputera bo za kompa trzeba dać z 2k do tego monitor jakieś 1k i oryginalny system i jeszcze karta za ok 800zł wyjdzie dużo drożej niż rejstrator ale za to na pewno będzie lepszy. Tak więc wybieram rejstrator. Teraz jedna z kamer będzie na zewnątrz i to dla niej kupie obudowę z podgrzewaniem. Do tych na hali nie potrzeba. System jest bardziej potrzebny do monitorowania ludzi podczas pracy. I w końcu kupić dynacolor czy PDR-S2008 ??
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Ja się wyleczyłem z komputerów bo musiałem jeździć przywracania systemu robić, videoserver przeinstalowywać, windowsa od nowa instalować itp... Albo po braku zasilania windows się wysypywał. Ktoś coś naklikał, przestawił i problem. W rejestratorze nie ma co namieszać. Ale temat komputera mamy zamknięty.
    Jeszcze rodzi się pytanie czy potrzebujesz płynności zarejestrowanego ruchu? Aper nagrywa 25 klatek/sek w pełnym palu, co na ośmiu kamerach daje około 3 klatki/sek na kamerę. Na halach produkcyjnych często potrzeba jednak więcej, a nie koniecznie super dokładnie. Bo jeśli tak to może zainteresuj się tym BCS z serii LNH-S. Jakość obrazu jest gorsza ale masz dwa razy więcej klatek no i jest stosunkowo nie drogi. Ma swoje kaprysy ale na pewno wolałbym jego od AVC. Chyba że coś z wyższej półki?
    Obudowę zewnętrzną weź z ukrytym torem kablowym w uchwycie i otwieraną z góry. Łatwo się je reguluje.
    Kamery wewnątrz VACC-1575H, chyba że coś tańszego VACC-1552N choć ostatnio był problem z dostępnością,nie wiem jak jest obecnie. Obiektyw do nich to fuji 2,8-8 F0,95 bardzo ładnie ostrzy, mała aberracja, dobrze pracuje pod światło (jak za tą cenę), chyba że coś tańszego, gdy nie masz dużych kontrastów to 13038D. Na zewnątrz tańsze -VACC-1625H z obiektywem fuji (chyba że potrzebujesz inną ogniskową) lub z droższych VADN-1625H -typowe dzień/noc i do niej jakiś obiektyw z korekcją podczerwieni. Możesz też oczywiście z oferty Samsunga skorzystać czy innych. Te polecam bo znam. Miej na uwadze że jeśli kupujesz taką 1552 i w specyfikacji jest podane 420 linii to tyle ona ma, a jeśli kupisz jakąś noname z allegro 420 linii to bywa że w porywach 320 osiąga.
  • Poziom 24  
    Po paru nieprzespanych nocach wymyśliłem coś takiego:

Rejstrator - Dynacolor DL88 - 2880zł

2 kamery - SM690C - 550linii 0,05lux -352zł
    + 2 obiektywy FUJINON 2,8-8mm F0,95;Auto-iris DC; 203,74zł

2 kamery - VG-C25IR4-9 - 445zł

do tego zasilacz 159zł, monitor 1670zł i rzeczy potrzebne do montarzu.

Całość wyniesie mnie nieco ponad 7tys. Kwota troche sie podniosła no ale myślę że przeniesie się na jakość. Proszę o opinie na temat sprzętu i ewentualne podpowiedzi.

Teraz dwie kamery VG-C25IR4-9 pracują na hali i jedna SM690C też ale w miejscu gdzie potrzebuje lepszą jakość a druga SM690C w podgrzewanej obudowie monitoruje podwórko .