Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raptoxx model: RT-450PSP brak napięć później tylko piszczy

19 Maj 2009 16:02 3642 10
  • Poziom 18  
    Witam.
    Ostatnio w dziwnych okolicznościach spalił mi się zasilacz jak w temacie, po prostu strzelił przy próbie włączenia komputera (nie był ani wcześniej przegrzany ani nic, komputer stał od dnia poprzedniego nieużywany). Po wymontowaniu i podłączeniu do sieci w ogóle nie było napięć.
    Oto co zlokalizowałem i wymieniłem:
    - Dwa tranzystory MJE13009 zamieniłem na 2SC4108
    - Jeden tranzystor od stand by T3866 zamieniłem na 2SC5027
    - Bezpiecznik
    - Duże elektrolity po stronie pierwotnej bo miały już 60% pojemności
    - Rezystor za mostkiem między biegunami kondensatorów, musiał się strasznie grzać bo aż paski zeszły (177K) wymieniłem na 200K (domyślam się, że rozładowywał on kondensatory po wyłączeniu)
    - Rezystor 1R zwykły (0,25W, drugi taki o większej mocy był dobry) też wymieniłem, ale na 1,2R bo nie miałem innego.

Sprawdziłem też wszystkie diody (oczywiście te podwójne też) i rezystory.
    Zasilacz podłączyłem przez żarówkę 60W, podłączyłem jakąś starą płytę główną i uruchomiłem. Zasilacz niby ruszył, zakręcił wentylatorem, który zaraz stanął, jednak ten na płycie głównej chodził dalej, szybko wyłączyłem wszystko. Zdjąłem obudowę zasilacza posprawdzałem czy nic się nie stało i podłączyłem ponownie, tym razem zasilacz tylko piszczy wydając coraz wyższą częstotliwość.
    Wygląda to jakby coś się ładowało i żarówka zaczyna z czasem coraz jaśniej świecić.
    Dodam, że jak zasilacz jest wyłączony to tranzystory mocy są ciepłe (nie gorące, ciepłe) i cały czas grzeją radiator.

I tu pytanie, czy grzanie tranzystorów może wywoływać o 2V niższe napięcie załączania tranzystorów (bo jak patrzyłem w notach reszta by się mniej więcej zgadzała - w końcu tranzystory były wyciągnięte też z zasilacza [sprawne - sprawdzałem]).
    Czy może to wszystko co dzieje się z zasilaczem jest spowodowane żarówką w obwodzie? (tranzystory nie mają wystarczającego napięcia przełączania?
    Oczywiście nie chciałbym tej żarówki za wcześnie usuwać żeby nie stracić tranzystorów.
    Proszę podpowiedzieć co jeszcze może być nie tak...

Zasilacz zbudowany jest na układach TL494CN i LM339, poza tym same małe tranzystory.
    Poniżej dodaję zdjęcia zasilacza.
    Na zdjęciu ogólnym (tym z boku), gniazdo po lewej to wyjście na dławik, a gniazdo po prawej to wentylator.

Raptoxx model: RT-450PSP brak napięć później tylko piszczyRaptoxx model: RT-450PSP brak napięć później tylko piszczyRaptoxx model: RT-450PSP brak napięć później tylko piszczyRaptoxx model: RT-450PSP brak napięć później tylko piszczy

Pozdrawiam wszystkich hobbystów!
    Poprawiłem TONI_2003
  • PCBwayPCBway
  • Pomocny post
    Moderator
    Witam.
    Cytat:
    Rezystor za mostkiem między biegunami kondensatorów, musiał się strasznie grzać bo aż paski zeszły (177K) wymieniłem na 200K (domyślam się, że rozładowywał on kondensatory po wyłączeniu)

Do każdego tego dużego elektrolitu jest taki sam opór więc to sprawdź.

Cytat:
    Wygląda to jakby coś się ładowało i żarówka zaczyna z czasem coraz jaśniej świecić.

Zasilacz nie podłączaj z obciążeniem gdy masz wpiętą żarówkę od strony sieci 230V.

Cytat:
    Rezystor 1R zwykły (0,25W, drugi taki o większej mocy był dobry) też wymieniłem, ale na 1,2R bo nie miałem innego.

Jeśli jest dobry to go zostaw.
    Cytat:
    Jeden tranzystor od stand by T3866 zamieniłem na 2SC5027

Znalazłeś jego dokładne dane? Jeśli był spalony powinna być do wymiany dioda zenera.
    Oraz jeśli jest tam elektrolit to tak samo wymiana.

Podaj wszystkie napięcia wyjściowe jakie masz na wtyce 20-24 pin nawet te szczątkowe przed zwarciem zielonego kabelka (ma być i czy jest +5V?) do masy GND.
    Oraz po wystartowaniu zasilacza bez obciążenia.

MJE13009 jego okolice masz trzy lub dwa opory dobrze je sprawdź (na obu).
    :arrow: MJE13009-700/400V, 12A, 100W, B=8..40, >4MHz
    :arrow: 2SC4108-500/400V, 12A, 100W($25°), B>15, 20MHz, <500/2800ns
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
    PS.
    :arrow: Inna naprawa tego samego zasilacza.
    Zasilacz ATX Raptox model RT-550PSP uszkodzony T3866
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 18  
    TONI_2003 napisał:
    Do każdego tego dużego elektrolitu jest taki sam opór więc to sprawdź.
    Też zauważyłem to na schemacie, ale pomyślałem, troszkę dziwne, że jeden się grzeje, a drugi nie dlatego dałem 200K (ten drugi ma 150K), ale zaraz to zmienie...
    TONI_2003 napisał:
    Jeśli jest dobry to go zostaw.
    Miał przerwę.
    TONI_2003 napisał:
    Znalazłeś jego dokładne dane? Jeśli był spalony powinna być do wymiany dioda zenera. Oraz jeśli jest tam elektrolit to tak samo wymiana.
    Tak jak myślałem jest to 2SC3866 (potwierdziło się w poście z drugim Raptoxx-em), a ten co wstawiłem jest troszkę mocniejszy...
    Co do diod zenera to sprawdziłem wszystkie w dwie strony miernikiem na ustawieniu dla diody, więc chyba nie było błędów w pomiarach (na wszystkich diodach tego samego typu pokazywał ten sam spadek napięcia). Elektrolitów nie było.

Napięcia z wtyczki bez obciążenia są następujące:

Cytat:
    1,2,12,13 - 0V
    3,5,7,15,17,18,19,24 - GND
    4,6,21,22,23 - 0,3mV ~0V
    8 - 0V
    9 - 5,1V
    10,11 - 0,3mV ~0V
    14 - 0V
    16 - 4,95V
    20 -0V

Na układzie scalonym TL494:
    12 - 10,61V
    13, 14, 15 - 4,93V

Napięcia po włączeniu (bez obciążenia) są następujące:

Cytat:
    1, 2, 12, 13 - 0V
    3, 5, 7, 15, 17, 18, 19, 24 - GND
    4,6,21,22,23 - 0,3mV ~0V
    8 - 0V
    10, 11 - 0,3mV ~0V
    14 - 0V
    16 - 4,8V
    20 - 0V

No i tutaj się chyba kończy radość z naprawy bo jeżeli mnie logika nie myli to uszkodzony jest transformator.
    To by wyjaśniało zapalanie się żarówki po zwarciu VSB do GND (gdzieś jest zwarte transformator i tranzystor chcąc nadgonić w dostarczaniu prądu jest sterowany coraz szybciej, a to powoduje jeszcze większy pobór prądu z sieci i zapalanie żarówki, dobrze myślę?
    Poprawiłem TONI_2003
  • Moderator
    Wydaje mi się, że tego nie można w ten sposób potraktować, a zapewne nie masz czym uzwojenia zmierzyć...
    Więc podaj napięcia na układzie scalonym (po jego podmianie KA7500 czy TL494) na nogach 8, 11 mają być jednakowe jeśli jest inaczej idź ścieżką do tranzystorów i ich sprawdź.
    Czasami trzeba przy nich sprawdzić również diody 1N4148.
  • Poziom 26  
    Wymieniłeś tylko jeden kondensator na stronie pierwotnej podczas gdy powinno się wymienić oba na identyczne i w identycznym stanie!
  • Poziom 18  
    Sprawdziłem całą tą gałąź przy nóżkach 8 i 11 i wszystko co tam było, wymieniłem tam wszystkie diody (mimo że wskaźnik pokazywał że są dobre) i sprawdziłem napięcia na TL494 - są identyczne (+2,45V).
    Zostaje mi ostatecznie podmiana tego układu...
    Adam1988 napisał:
    Wymieniłeś tylko jeden kondensator na stronie pierwotnej podczas gdy powinno się wymienić oba na identyczne i w identycznym stanie !

Tylko skąd to wiesz? :)
    Oczywiście wymieniłem oba, są tych samych pojemności jedynie firmą się różnią...
    Podsunąłeś mi pomysł żeby i te nowe sprawdzić i co się okazało?
    Na jednym jest napięcie 3V, a na drugim 300V, a z tego co się orientuję to powinno być po równo i w sumie dawać jakieś ok 320V więc coś jest nie tak...
    Podmieniłem na inne też nowe tyle, że 10uF/400V (tak na chwile dla sprawdzenia) i to samo, jak to możliwe?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Po tej awarii miałeś jednocześnie uszkodzone T3866 i MJE13009 ?
    Jakbyś wstawił 2SC5027 to by odleciał, lepiej napisać, że wstawiłem KSC5027 :wink:

Na zdjęciu jest niepokojąca sprawa: kondensatory 220uF/200V + 330uF/200V - nie rób takich manewrów, wstawiaj o tej samej pojemności.

Sprawdź czy dobrze mierzysz, ewentualnie połączenia/elementy w tej okolicy - na każdym z tych kondensatorów ma być po ~ połowie Uwe.
    Czy mostek Graetza przeżył?
    Na rogu płytki przy jednym z dużych kondensatorów jest zwijany kondensator - zobacz czy nie jest zwarty.

Teraz sprawa piszczenia - czy piszczy już po podłączeniu zasilania przez żarówke (PS_ON w powietrzu) ?
  • Poziom 18  
    Witam
    Sukces jest i działa panowie!
    Ale jeszcze odpowiem na ostatni post...
    Otóż tak, kondensatory są obydwa 330uF/200V, musiałeś źle zobaczyć na zdjęciu (odczytałeś pewnie z jednego napięcie).
    Ale tym się nie martwię bo i tak wymieniłem na jeszcze inne 560uF/200V. Co do tego KSC to na nim było oznaczenie C5027, wybaczcie, widocznie nie jestem zbyt doświadczony...
    Myślałem że jak jest oznaczenie "trójnoga" z jedną literką to zawsze dodaje się 2S :)
    Ten czerwony kondensator sprawdziłem, nie miał przebicia, mostek cały.

Teraz w czym był problem?
    Miejsce za mostkiem wyglądało prawie "standardowo", ale te rezystory, które na wielu schematach były równolegle z kondensatorami tu były ostawione jeden równolegle (150k i na tym kondensatorze było 3V) a drugi na końcu gałęzi skrajnych 170k (łączył 320V).
    Normalnie w testach miernikiem ten 150k wskazywał normalny opór, ale pomyślałem że może to tylko w testach - podmieniłem (na nowy z taśmy) i znowu to samo.
    Postanowiłem go wylutować i zostawić przerwę - napięcie się wyrównało!
    I w tym miejscu moje pytanie: jaką rolę pełnią te 2 rezystory?
    W moim mniemaniu jest to tylko zabezpieczenie aby rozładowywały kondensatory po wyłączeniu, czy tak?

Zasilacz złożyłem i po 20 min obciążenia zamontowałem w komputerze. Siedzę już 1h i jakoś działa, nic nie śmierdzi :)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Fakt, ciemno było - teraz spojrzałem na zdjęcie i rzeczywiście jest 330uF :D
    Hmm, po co by dawali dwa rezystory zamiast jednego 'obejmującego' oba kondensatory?
    Dajemy po dwa identyczne rezystory i dwa warystory.
    Nie wiem co to za rezystory tam masz ale może nie wytrzymują wyższych napięć :?:
    Zawsze można dać szeregowo o 2x mniejszej wartości.

Trochę nie rozumiem, że jeden jest do jednego kondensatora, a drugi do obu naraz, może daj zdjęcie od strony PCB. Najważniejsze, że działa.
  • Poziom 18  
    Wierzcie, nie chciałbym już go teraz rozbierać, musicie wierzyć mi na słowo...
    Tam na jednej gałęzi był jeszcze dławik więc może to coś zmienia?
    Szybki szkic poniżej, oczywiście środek też tam dalej „leciał"
    Chociaż jak dla mnie to on pełnił tylko funkcję tłumienia zakłóceń z sieci, wyrównywał piki (?), no nie wiem...
    Ważne że działa też mi się to dziwne wydaje wszystko...
    Na koniec dodam jeszcze, że chyba miałem strasznie dużo szczęścia, bo jak sprawdziłem, każdy z trzech tranzystorów strzelony był na Maxa, kolektor baza i emiter przewodziły w każdą stronę, a mimo to nic więcej się nie uszkodziło.
    Pewnie i te cztery diody 1N4148 , które wymieniłem, też były sprawne.
    Komputer chodzi od ostatniej wiadomości cały czas i wszystko jest ok.
    Jutro czeka go jeszcze jeden test - wymiana grafiki czyli zmiana obciążenia dla zasilacza z 35W na 140W, zobaczymy co z tego wyjdzie, jestem dobrej myśli.

Dzięki za odpowiedzi.
    Mimo że miło się gawędziło to mam nadzieję, że nie będę już musiał pisać w tej sprawie jutro :) .
    Pozdrawiam wszystkich zapaleńców!
    Poprawiłem TONI_2003