Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem... po podkreceniu dziala wolniej niz przed

19 Maj 2009 17:29 2541 19
  • Poziom 9  
    Witam!!
    mam taki problem po podkręceniu proca i ramu w biosie mam zmniejszoną wydajność w grach jak i w 3dmarku 03 uzyskałem niższy wynik chciałbym wiedzieć dlaczego i proszę o wasza pomoc :). Jeszce nie próbowalem zrobić nic z grafiką tz próbowałem podkręcać V-tunerem ale po jakimś czasie zegary wracały do normy dlaczego??
    Specyfikacja sprzętu:

Typ procesora DualCore AMD Athlon 64 X2, 3000 MHz (10.5 x 286)(po podkręceniu)
    Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-M55S-S3 v2 (2 PCI, 4 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN, IEEE-1394)
    Pamięć fizyczna 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)@1001mzh, 5-5-5-15
    Dysk fizyczny WDC WD16 00JS-00NCB1 SCSI Disk Device (149 GB)
    Karta wideo NVIDIA GeForce 8600 GT (256 MB)(zalman Edition)(screen)
    Zasilacz procomp 450(wiem ze zaraz napiszecie ze słabe i wogóle do kosza z tym ale narazie nie mam funduszy na nowy a ten działa narazie więc proszę nie wspominać o zasilaczu ;D)
    System operacyjny Windows Vista business 32 SP1

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Po prostu 'przekręciłeś' procesor... Czyli za dużo podkręciłeś i stracił na stabilności. Sprawdź go Orthos'em.
  • Poziom 9  
    sprawdziłem orthosem jak i prime 95 po 1h na kazdym i nie wywalilo zadnego błędu wszytko bylo "passed" moze to nie jest wina procesora??? nie wiem macie jeszcze jakieś pomysły? a co do grafiki to macie jakieś propozycje?? moze sprobowac zwiekszyc napiecie procesora??
  • Poziom 15  
    Zrób pojedyńcze testy wydajność - procesora i pamięci osobno oczywiście przed i po OC. To powinno rozjaścić sytuację.
    Możesz też zerknąć czy przypadkiem nie masz włączonej opcji Cool 'n' Quiet..
    Sprawdź też czy masz najnowszy bios.. może bug jakiś i coś gdzieś przekręt robi.

PS. Dobry tekst z "przekręceniem" procesora ;)
  • Poziom 11  
    A jak był ustawiony procek przed podkręceniem? i jakie były timingi pamięci przed podkręceniem?
  • Poziom 9  
    Jakimi programami mogę sprawdzić poszczególne elementy??(proc i ram) ta opcje mam na disabled i wgrałem najnowszy bios kilka tygodni temu
    Procek przed podkręceniem był tak:
    2200Ghz(11x200)(po zmianie biosu mam mnożnik od 5.5 do 10.5) napięcie proca przed było 1.325 a teraz jest 1.350
    timingi pamięci przed podkręceniem 5-5-5-15 tak samo nie ingerowałem za bardzo bo po zmianie na 4-4-4-12/11 nie odpalał się komp
  • Poziom 15  
    nawet w evereście masz na dole testy tymi możesz posprawdzać.
    Podaj jeszcze szczegóły utawienia dzielnika dla pamięci - przed i po.
  • Poziom 25  
    Masz zapewne w biosie ustawione q/c wyłącz (disabled) jest to w 2 rubryce po lewej stronie

EDIT

VBAT baterii masz słaby nie myślałeś nad wymianą?
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Podaj jeszcze szczegóły utawienia dzielnika dla pamięci - przed i po.

a to skąd mam wziąć do diagnostyki tylko i wyłącznie everesta znajdę to tam??
    a opcje Cool 'n' Quiet na bank mam wyłączoną, a baterie mam w zapasie tylko czy to coś pomoże??
    a i jeszcze temp normalna praca 30 st a w stresie 52(procesor)

i dlaczego w tym teście takie skoki są??

Cytat:
    nawet w evereście masz na dole testy tymi możesz posprawdzać.

a te testy to chodzi Ci o zapis do pamięci i odczyt do pamięci tak?
  • Poziom 25  
    Na bank? Masz pewność? Wyłączałeś bo przeważnie jest ona właczona

Może być też tak ze zasilacz nie wyrabia i na zakrętach w pole leci...
  • Poziom 9  
    Tak tą opcje mam na pewno wyłączona bo gdybym miał ją włączoną to by mi skakał mnożnik i częstotliwość taktowania proca. Baterie wymieniłem przed chwila i teraz VBAT Bateri jest 3.18. Teraz działam na ustawieniach default i wszystko jest ok przykładowo w NFS Undercover gram z ustawieniami na maksa i zero przycinki a po podkręceniu nawet do 2.5 już się przycina. Macie jeszcze jakieś rady od czego to może zależeć :( na wcześniejszym sprzęcie po podkręceniu nie było takich problemów. Co może być przyczyną?? zasilacz czy może dysk nie nadąża???(nie wiem nie mam pojęcia)

Zrobiłem wszystkie testy w everescie przed i po podkręceniu i tak to wygląda:
    Odczyt z pamięci 5557MB/sek|||7617
    zapis do pamięci 5598Mb/sek|||7752
    Memory Copy 5028Mb/sek|||6811
    Czas oczekiwania pamięci 58.8 ns|||43,5
    CPU Queen 7630|||10384
    CPU PhotoWorxx 6346|||8666
    CPU ZLib 24773 Kb/sek|||33461
    CPU AES 5625|||7676
    FPU Julia 1841|||2522
    FPU Mandel 1056|||1438
    FPU SinJulia 970|||1326
  • Poziom 12  
    ...a mógłbyś pokazać pierwszą zakładkę z cpu-z na podkręconym?
  • Poziom 9  
    zakładkę ta dodam jutro(nie mam dostępu do tamtego kompa) a myślisz że od czego to może być??
  • Poziom 12  
    HT Link masz chyba na poziomie Bus Speed... Przejdź z ustawienia AUTO na manual i ustaw ręcznie mnożnik
  • Poziom 9  
    Ota ta Strona co prosiłeś zmieniłem HT linka na tyle co widać na zdjęciu i dalej jest to samo;/
  • Poziom 12  
    teraz jest ok, ale na pierwszym zdjęciu widać, że miałeś na równo HT Link z Bus Speed...
  • Poziom 9  
    ...a możesz mi jeszcze powiedzieć dlaczego w everescie w stability test są takie skoki wykorzystania procesora screen jest kilka postów wyżej
  • Poziom 12  
    to rzeczywiście trochę dziwne... sprawdzałem u siebie - jest cały czas na 100% (ciągła linia) i tak raczej ten test powinien wyglądać
    ...spróbuj zejść ze dwa oczka niżej z Bus Speed i powtórz test
  • Spec Overclocking
    Wykres może tak wyglądać gdy są żyjątka w systemie lub gdy procesor nie jest stabilny, lub osiąga temperaturę ustawioną jako graniczna.
  • Poziom 9  
    teraz działają gry normalnie i wszystko jest ok temp w stresie dochodzi do 45 stopni, tylko w tym everescie jest dziwnie bo czasem właśnie ta linia jest na 100% cały czas a czasem skacze tak jak na tamtym screenie. Żyjątka masz na mysli wirusy??