Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik przebytej drogi Opel Astra 1.4 92 rok

19 Maj 2009 21:13 3077 8
  • Poziom 2  
    Witam.

Do mojego Opla Astry zamontowałem MID (wyświetlacz komputera pokładowego). Powinno się go przeprogramować na dany silnik, na impulsy z licznika przebytej drogi itp. W moim samochodzie licznik przebytej drogi podaje ponad 8000 impulsów na kilometr, ale MID pochodzi z nowszej wersji samochodu gdzie było ponad 16000 impulsów na kilometr. Czy można jakoś elektronicznie zwiększyć liczbę impulsów *2 ?? W drugą stronę to bym zrobił dzielnik i po sprawie, ale tak to nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.
    Macie jakieś pomysły - oprócz przeprogramowania MID'a w ASO ??

Pozdrawiam
  • Moderator Samochody
    ABS-u nie masz?
    A tak w ogule to najlepiej napisz co to za auto i z jakiego jest MID.
  • Poziom 2  
    ABS mam.

Moje auto to Opel Astra 1.4 '92, MID jest też z Astry, ale bodajże 2.0, i poliftowej. Co ciekawe:
    - nie wiem czy poprawnie pokazuje spalanie - jak gazuje to może być nawet 30l/100km, ale na 5 biegu przy lekko muskanym gazie pokazuje jakie 6l/100km wiec chyba ok
    - średnia prędkośc jest dwukrotnie niższa (mój samochód daje mniej impulsów na kilometr przebytej drogi
    - wskazania dystansu na pozostałej zawartości baku są złe.

Oprogramowanie które jest w MID teoretycznie obsługuje mój silnik, tylko te impulsy nie są poprawne. Prawdopodobnie one wpływaja na pozostałe odczyty (ale głowy za to nie dam).
    Wiem, że najlepiej było by przeprogramować MID'a, jednak w szczecinie nikt tego nie robi (przynajmniej ja nikogo nie znam). W ASO Kozłowski powiedzili, że mogą spróbować, ale policzą za samo podłączenie do samochodu 150zł. Pozostali (nawet Grzesik) powiedzieli, że tego nie robili i nie wiedza co i jak.

Pozdrawiam
  • Moderator Samochody
    Nie wiem czy jest sens tak kombinować ale z czujnika ABS miałbyś 29 impulsów na obrót koła, MID który zamontowałeś prawdopodobnie powinien mieć 30 a z licznika idzie 16.
  • Poziom 2  
    nie. MID pobiera impulsy przebytej drogi z impulsatora z licznika. W mojej Astra (przed facelift) ilośc impulsów przypadających na 1 km wynosi 8850, natomiast MID jest z samochodu który tych impulsów dostarcza około 16000.
  • Moderator Samochody
    tmerlin napisał:
    MID pobiera impulsy przebytej drogi z impulsatora z licznika.

To wiem, ale równie dobrze może pobierać z ABS-u.
    Z licznika masz na pewno 16 impulsów na obrót koła a ile to wyjdzie na kilometr to zależy od obwodu opony ale standardowo coś koło 9000.
  • Poziom 2  
    No ale ja mam te impulsy, tylko ze potrzebuje okolo 16000 a nie 8850 ...
  • Poziom 11  
    tmerlin napisał:
    Witam.

Do mojego Opla Astry zamontowałem MID (wyświetlacz komputera pokładowego). Powinno się go przeprogramować na dany silnik, na impulsy z licznika przebytej drogi itp. W moim samochodzie licznik przebytej drogi podaje ponad 8000 impulsów na kilometr, ale MID pochodzi z nowszej wersji samochodu gdzie było ponad 16000 impulsów na kilometr. Czy można jakoś elektronicznie zwiększyć liczbę impulsów *2 ?? W drugą stronę to bym zrobił dzielnik i po sprawie, ale tak to nie mam pojęcia jak się do tego zabrać.

Pozdrawiam

Witam

Nie wiem czy aktualny jest jeszcze ten temat.
    Jeżeli tak, to ja mam problem odwrotny.
    Mam 16665 impulsów z impulastora a mój MID ma wprogramowane 8982.
    Zaniża zużycie. Zawyża prędkość.
    Pomysł jest taki żeby się po prostu zamienic na MID-y.
    W moim jest po niemiecku.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Wojciech_Gąsieniec napisał:
    tmerlin napisał:
    Witam.

Pozdrawiam

Witam

Nie wiem czy aktualny jest jeszcze ten temat.
    Jeżeli tak, to ja mam problem odwrotny.
    Mam 16665 impulsów z impulastora a mój MID ma wprogramowane 8982.
    Zaniża zużycie. Zawyża prędkość.
    Pomysł jest taki żeby się po prostu zamienic na MID-y.
    W moim jest po niemiecku.

Pozdrawiam

Zaprogramowałem na attiny 2313 ukłazik redukujący, który z 13 impulsów na wejściu zwraca 7 (4 przerwa + 3 na każde 13) co prawie idealnie załatwiło temat. Eksperymentowałem przy podziałach 14/8, 13/7, 11/6, 9/5 i 7/4 ale 13/7 chyba dało najlepszy rezultat.
    Gdybym chciał mnożyć to kombinował bym jakiś "powielacz" krótkich impulsów generowanych na zboczach narastających i opadających z impulsatora drogi (z odpowiednią korekcją ich liczby). Jesli MID by je zauważył to problem pewnie był by rozwiązany.