Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ledy, rezystory, oscyloskop, kalkulator, i mały problem.

19 Maj 2009 21:17 1592 8
  • Poziom 9  
    Witam.
    Potrzebuję małej podpowiedzi, bo chyba nie coś robię źle.
    Mam kilka(naście) diod LED 10mm 100mA (150mA przy *Pulse width≦0.1msec duty≦1/10) więc na szybko skleiłem timer NE555 na f=10kHz i Ww=0.1 + IRFz44N.
    Diody są podłączone po 3 w szereg + rezystor 12R i takich "szeregów" jest 12 równolegle w całym układzie pracującym na 12V z aku 12Ah.

Problem w tym, że jak na moje oko to diody świecą tak jakby chciały, a nie mogły... tzn świecą jak zwykłe 20mA jak nie słabiej, a na pewno są to 100-150mA diody (nawet ich elektrody o tym świadczą)

Więc opomiarowałem sobie w/w układ za pomocą:
    Oscyloskop HM507
    Miernik cęgowy Fluke319 (AC / DC Amp, True RMS)
    Multimetr YFE YF3503

Wg. oscyloskopu układ w każdej jego części pobiera to co powinien i powinno świecić jak talala, jednak nijak ma się to do jasności świecenia...
    Natomiast Wg. mierników układ pobiera za mało prądu i trzeba zmienić rezystory...

Odczyty z przyrządów:

Oscyloskop
    Na rezystorze 12R w poszczególnych "szeregach" - 10kHz - Ww0.1 - Vp1.5V - Vpp1.68V (U/R=140mA)
    Na rezystorze 0.51R (jeden dla całego układu) - 10kHz - Ww0.1 - Vp0.658V - Vpp0.782V (U/R=1.53A)
    No i generalnie matma działa, ale nie świeci tak jasno jak powinno.

Cęgowy pokazuje:
    0.14A dla AC
    0.24A dla DC
    To by się zgadzało z jasnością diod, aczkolwiek mogę mu nie wierzyć jako, że chyba nie działa on poprawnie na 10kHz ??

Multimetr pokazuje:
    12R - 175mV (U/R=14mA) dla DC i 395mV (U/R=339mA) dla AC
    0.51R - 94mV (U/R=184mA) dla DC i 140mV (U/R=274mA) dla AC
    Jeśli natomiast używam amperomierza w multimetrze to wskazuje on około 200mA dla całego układu.

Pomiary robione dla AC i DC po to by mieć jakiekolwiek odniesienie...

Więc który z nich mówi prawdę ??

pozdrawiam
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Mozliwe ze 10 kHz dla tego miernika to za duzo i dlatego blednie wskazuje.

Dodano po 5 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie po co zasilac diody napieciem o f 10kHz. Dla takiej f najdokladniejszy bylby pomiar oscyloskopem.

Podlacz normalnie pod staly prad i sprawdz jak beda swiecily, jesli sa dobre to przy pradzie 100mA sie przekonasz.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Przy Ww 0,1 średni prąd stanowi 1/10 prądu znamionowego ,więc jak ma to świecić jasno?
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 9  
    mr.Sławek napisał:
    Mozliwe ze 10 kHz dla tego miernika to za duzo i dlatego blednie wskazuje.

Dodano po 5 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie po co zasilac diody napieciem o f 10kHz.
    .
    Właśnie dla tego ->

Absolute Maximum Ratings at Ta=25°C

Items Symbol Absolute maximum Rating Unit
    Power Dissipation PD 500 mW
    Forward Current(DC) IF 100 mA
    Peak Forward Current* IFP 150 mA
    Reverse Voltage VR 5 V
    Operation Temperature Topr -40~85 ℃
    Storage Temperature Tstg -10~100 ℃
    Lead Soldering Temperature Tsol Max.260°C for 5 sec Max. (3mm from the base of the epoxy bulb)

*Pulse width≦0.1msec duty≦1/10

Electrical/Optical Characteristics at Ta=25°C

Items Symbol Condition Min. Typ. Max. Unit
    Forward Dissipation VF IF=100mA 3.0 / 3.6 V
    Reverse Current(DC) IR VR=5V / / 10 uA
    Dominant Wavelength X IF=100mA 0.3 / 0.34 /
    Y IF=100mA 0.3 / 0.34 /
    Luminous Intensity IV IF=100mA 280,000 / 300,000 mcd
    50% Power Angle △θ IF=100mA 35 / 45 deg

EDIT:
    zdzicho44
    ->Czyli odnosząc się do tego wychodzi na to, że oscyloskop nie kłamie i pokazuje prąd w impulsie i również mierniki nie kłamią ?? Czyli mogę zmienić wartość rezystorów tak aby zwiększyć wartość prądu w impulsie x10 ??
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Scottman napisał:

Oscyloskop
    Na rezystorze 12R w poszczególnych "szeregach" - 10kHz - Ww0.1 - Vp1.5V - Vpp1.68V (U/R=140mA)

Po co komplikujesz banalnie prostą sprawę :?: Ten pomiar w zupełności wystarcza :!:
    Rezystora szeregowego (12Ω) nie można zwiększyć 10-krotnie (prąd 1,4A w impulsie zniszczy diody).
    Jeśli diody mają jaśniej świecić należy zwiększyć współczynnik wypełnienia przebiegu sterującego (z 10% do np. 99%), lub zmienić ich typ :D
    Nie wiem, dlaczego wybrałeś tak dużą częstotliwość - oko ludzkie nie reaguje na zmiany szybsze niż ... no powiedzmy 100Hz.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    No tak, ale po to jest tak wysoka częstotliwość i tak niski Ww by zachować parametry podane przez producenta...

Czy prąd diody podany jako 100mA DC mam traktować jako DC ?? (bo wtedy diody są dość ciepłe)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Scottman napisał:

Czy prąd diody podany jako 100mA DC mam traktować jako DC ?? (bo wtedy diody są dość ciepłe)

Tak, DC należy traktować jako DC :D

Nie bardzo wiem, co chcesz uzyskać :?: :
    - jeśli diody mają świecić z maksymalną jasnością bez przerwy (bez regulacji), to zasilaj je napięciem stałym (DC) maksymalnym prądem (100mA) dobierając odpowiednio rezystor szeregowy,
    - jeśli jasność ma być regulowana wypełnieniem (PWM), to rezystor, częstotliwość i zakres zmian wypełnienia (zakres regulacji) należy dobrać tak, aby nie przekroczyć parametrów dopuszczalnych (prądu, mocy).
    Diody "mają prawo" być ciepłe :D (policz moc).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Scottman napisał:
    No tak, ale po to jest tak wysoka częstotliwość i tak niski Ww by zachować parametry podane przez producenta...

No ale w parametrach nigdzie nie pisze ze masz je zasilac z AC i nie wiem skad ten pomysl.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    mr.Sławek napisał:

No ale w parametrach nigdzie nie pisze ze masz je zasilac z AC i nie wiem skad ten pomysl.

Autorowi chodziło zapewne o regulację PWM.

kol. Scottman, mam wrażenie, że poprzestawiały Ci się zera (przecinek) w "tytułowym" kalkulatorze :D
    Oto poglądowy obrazek nt. 10kHz, 1ms i 10% wypełnienia:
    Ledy, rezystory, oscyloskop, kalkulator, i mały problem.

Pozdrawiam.