Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Tonsil - jaki to model?

tesquaz 19 Maj 2009 22:16 4544 12
  • #1 19 Maj 2009 22:16
    tesquaz
    Poziom 9  

Witam wszystkich :) Jestem tu nowy i chciałbym prosić o pomoc. Znalazłem u wujka w piwnicy kolumny firmy Tonsil. Zamontowane w nich były głośniki wysokotonowe GDWT 9/80, niskotonowych brak. Na tylnej ściance jest tylko mały pasek z informacją "Tonsil - 50W. 8 Ohm. 3x Tunel. Rok." Chciałbym także przywrócić te kolumny do "życia".
    Stąd moje pytania:
    1. Czy ktoś jest w stanie rozpoznać model tych kolumn?
    2. Jakich głośników niskotonowych użyć?
    3. Jakie zwrotnice do nich?
    4. Jaki wzmacniacz do tego zakupić?

Wysokotonówki oddaje do regeneracji, myślę że jeszcze da się je uratować. Całość będzie grała w pokoju ok 20m². Budżet ok 250 zł, który w czasie pracy może jeszcze wzrosnąć. ;)
    Z góry dziękuję. :)
    Pozdrawiam.
    Kolumny Tonsil - jaki to model?Kolumny Tonsil - jaki to model?

0 12
  • #2 20 Maj 2009 15:48
    mczeslaw
    Poziom 36  

Dokładnie modelu to Ci nie powiem, ale były to zespoły głośnikowe sygnowane swego czasu do późniejszych wersji radioodbiornika AMATOR, który był przodkiem Diorowskiej TOSKI AWS 303.
    W oryginale tam siedział GDN20/40 i wysokotonowy GDW9/15 z papierową membranką, a otwór stratny był po to aby zmniejszyć dobroć głośnika basowego, który w dość małej obudowie, do około 16 dm3 netto mocno by podbarwiał.
    Zwrotnicą był kondensator 4,7µF, który odcinał dolne pasmo od GDW9/15.

Myślę że z twoim GDWT może być problem z tytułu znacznej jego efekywności. Jak byś zainwestował w najtańszą wersję GDWK9/80 zamiast tuby i GDN20/40 i kondensator 4,7µF, efakt byłby lepszy niż w oryginale.

Głośnik tubowy trzeba by tłumić o około 12dB, aby nie zagłuszał niskotonowego, i ma jeszcze paskudne metaliczne brzmienie oraz wąski kąt promieniowania.

Stanowczo polecam GDWK9/80 + GDN 20/40 wszystkie o impedancji 8Ω oczywiście.

0
  • #3 20 Maj 2009 16:38
    tesquaz
    Poziom 9  

Dzięki za informacje :) Co do wysokotonówki to był GDWK 9/80, mała pomyłka w nazwie a taka duża różnica ;) Pomyłka nastąpiła bo posiadam także GDWT 9/100 z zestawu Tonsil Ton 200. W przyszłości także chciałbym je odnowić, aby grać na nich małe imprezki, ale nie o nich tutaj mowa. :lol:
    W tych kolumnach co mam nie widziałem zwrotnicy, albo chociażby miejsca w którym była umieszczona lub przykręcona. Terminali też nie ma, kable są wyprowadzone przez mały otwór z tylu.

Cytat:
    otwór stratny był po to aby zmniejszyć dobroć głośnika basowego, który w dość małej obudowie, do około 16 dm3 netto mocno by podbarwiał.

tzn, że bez tego "bassreflex'a" grałby dużo gorzej?
    Co do GDN20/40 to się chyba nie wejdzie. Z pomiaru mi wyszła średnica 18 cm, chyba że popełniłem błąd w pomiarze :lol::P Zwrotnica opierała się tylko na tym kondensatorze czy coś jeszcze wchodziło w jej skład? A co powiesz o zwrotnicy 2D z oferty STX: 8Ω, Moc 200VA, Częstotliwość podziału 3800Hz.

0
  • Pomocny post
    #4 20 Maj 2009 17:23
    mczeslaw
    Poziom 36  

178mm (17,8 cm) to otwór montażowy pod GDN20/40.

Pisałem że zwrotnicą był kondensator 4,7uF dla głośnika wysokotonowego. Niskotonowy grał pełnym pasmem do naturalnego swojego spadku. Bez otworu stratnego ( nie myl z BR ), czyli jakbyś go zatkał GDN20/40 na pierwszy rzut oka ( ucha ) grałby głośniej, ale z gorszym brzmieniem, bo podbarwiało by o kilka dB częstotliwości około 100 Hz, co maskowało by ich dolne przenoczenie (około 60-70 Hz, niewiele niżej ale zawsze niższe). Także albo tłumi się skrzynię materiałem dźwiękochłonnym (i tu by trzeba było mocna tłumić, co zmniejszyło by efektywność GDN20/40 w inetresującym nas zakresie częstotliwości), albo otwór stratny który zmniejsza wpływ poduszki pneumatycznej na membranę głośnika (efekt jakby pojemności paczki była większa). Albo zatykamy całkiem otwór i cieszymy się że kolumna jest głośniejsza, ale bas strasznie dudni bez żadnej miękkości nawet na piziomie dodtatecznym.
    Ten głośnik GDN20/40 w tej obudowie z tym otworem stratnym będzie grał na poziomie 88dB, czyli na takim samym poziomie efektywności co GDWK 9/80.
    Ten system bardzo miło brzmi, ale cudów sie po nim nie spodziewaj.

To była cała zwrotnica w oryginale:
    Oczywiście w oryginale zamiast GDWK9/80 był GDW9/15
    Powodzenia.

0
  • #5 20 Maj 2009 17:31
    tesquaz
    Poziom 9  

Dzięki za schemat :) To teraz czeka mnie zakup GDNów ze strony protonsila, kondensatorów. Cudów się nie spodziewam, basu niskiego nie uzyskam, dlatego w najbliższym czasie postaram się zebrać fundusze na budowę jakiegoś subwoofera. A czym to napędzać? Co powiesz o Sony TA-333, pobór z sieci 180W, moc wyjściowa ok 2x60W?

0
  • #7 25 Maj 2009 02:11
    junan
    Poziom 18  

Cytat:
    były to zespoły głośnikowe sygnowane swego czasu do późniejszych wersji radioodbiornika AMATOR, który był przodkiem Diorowskiej TOSKI AWS 303.
    W oryginale tam siedział GDN20/40 i wysokotonowy GDW9/15 z papierową membranką, a otwór stratny był po to aby zmniejszyć dobroć głośnika basowego, który w dość małej obudowie, do około 16 dm3 netto mocno by podbarwiał.

Niestety to nie tak.
    1. Kolumny te nie były nigdy sprzedawane z amatorem (amator nie był przodkiem toski - toska to zmodernizowany zodiak w innej obudowie)
    2. Są to skrzynki z tanich kolumn tonsilu, które występowały w wielu odmianach, z różnymi głośnikami. pierwsze posiadały: GD20/20, GDW9/15 i GDW6,5/1,5. Były też z GDN20/40, GDW9/15 i GDW5/40.
    Pzykłady: Link, Link
    Otworu w tych kolumnach nie było - były zamknięte. "Zwrotnicą" były dwa kondensatory (niby 3-drożna, a raczej 2,5-drożna)

0
  • #8 25 Maj 2009 08:21
    mczeslaw
    Poziom 36  

Co do Toski to masz rację. Była mastępcą Zodiaka a nie Amatora, moja pomyłka.
    Ale takie kolumienki były około 1984-86 roku sprzedawane z ostatnią wersją Amatora.
    To nie te kolumny sprzedawane dla Sanyo o których myślisz. Ta były 2-way z otworem stratnym na górze.

0
  • #9 03 Sty 2010 21:49
    wikt4321
    Poziom 9  

siema ma ktoś wymiary tych kolumn Kolumny Tonsil - jaki to model?

0
  • #10 03 Sty 2010 23:54
    tesquaz
    Poziom 9  

Zmierzę w wolnej chwili i podam :)

0
  • #11 04 Sty 2010 08:54
    tobster
    Poziom 11  

Tonsil ZgP-25-8-585 (sprzedawane z np. Finezją 3) mam w wersji eksportowej z GDN 20/40. Ktoś powie mało basu ? Jest wystarczająco. Pod Yamahą 55WAT grają ok. Basu jest wystarczająco - przy połowie pokrętła dźwięku w moim pokoju (12m^2) czuć wibracje w puszcze piwa.

Odbuduj - tani koszt, bardzo fajne brzmienie w muzyce disco. Wymiary podam jak wrócę z pracy :)

0
  • #13 20 Sty 2013 17:54
    azrahel
    Poziom 1  

Cześć!

Odświeżam stary temat, bo bardzo zależy mi na uzyskaniu odpowiedzi, na poniższe pytania.

Mam dokładnie takie same kolumny, w środku oryginalnie znajdowały się głośniki:

GDN 20/40 40W 8ohm
    GDW 9/15/6 15W 8ohm
    GDW 5/40/7 40W 8ohm

głośniki były bardzo zniszczone, więc wymieniłem je na nowe. Niestety nie wiem czy pierwotnie w środku znajdowała się zwrotnica, jeżeli tak, to jaka ?
    Nie znam się na tym ani trochę, ale chciałbym przywrócić je do stanu używalności.

Pytanie: Jaka zwrotnica znajdowała się w środku ? Lub - jaką kupić żeby dobrze grały ?
    Może ktoś ma link do strony, na której znajdę charakterystykę tego modelu ? wykresy/nazwy/numery etc. Niestety strona, którą podano w tym temacie na elektrodzie już nie istnieje...
    Bardzo zależy mi na naprawieniu ich. I proszę o konkrety, bo jak wspomniałem nie znam się na tym w ogóle: )

Pozdrawiam i dziękuję!

0