Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie syreny alarmowej.

jakub1212 19 May 2009 22:33 1684 3
Relpol
 • #1
  jakub1212
  Level 10  
  Witam. Posiadam centralny zamek i znajduję się w nim wyjście na kierunkowskazy. Podłączyłem się z syreną alarmową w wyjście na kierunkowskazy i gdy włączam pilotem np. zamknij drzwi to syrena (Battery back BS 36 z własnym zasilaniem) dwa razy krótko wyje i po chwili się wyłącza. Moje pytanie: chciałbym się dowiedzieć co trzeba zrobić, żeby zmniejszyć długość wycia tej syreny, żeby pikła dwa razy i się wyłączyła? Proszę o pomoc.
 • Relpol
 • #2
  Robewit
  Level 26  
  Można do wyjścia centralki podłączyć przerzutnik monostabilny wyzwalany stanem wysokim z ustawionym czasem jaki sobie życzysz. Poszukaj CD4538 lub SN74123. Wyjście przerzutnika do syrenki, oczywiście po buforze na tranzystorze czy przekaźniku.
 • Relpol
 • #3
  jakub1212
  Level 10  
  A czy można ściśle wytłumaczyć bo nie za bardzo się orientuje.
 • #4
  Robewit
  Level 26  
  Spróbuj wykonać układ poniżej, stworzony na prędce specjalnie dla Ciebie. Prościej nie można.

  Przerobienie syreny alarmowej.

  Na "We" podłącz wyjście z centralki, "+ Stacyjka" wiadomo plus po załączeniu zapłonu. "Wy" to wyjście do syrenki i oczywiście minus jak na schemacie do przekaźników.
  Trochę wyjaśnień. Przekaźnik P1 z kondensatorem tworzą właściwy układ monostabilny. Dobierając pojemność ustalasz czas trwania sygnału, dużo zależy od zastosowanego przekaźnika, a właściwie od rezystancji jego cewki. Przekaźnik P2 jest tutaj dlatego, żeby syrenka się nie włączała podczas używania kierunkowskazów w czasie jazdy. Przekaźniki oczywiście na 12V i wskazane jest żeby miały dużą rezystancję cewki wtedy kondensator może być o mniejszej pojemności. Styki przekaźników narysowane są w stanie bez napięcia na cewce.