Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus A6R - zasilacz nie ładuje baterii

19 Maj 2009 22:56 12599 7
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam problem z laptopem ASUS A6R.
    Zasilacz sprawny, oryginalny nie ładuje akumulatora. Nie świeci dioda ładowania. Laptop nie uruchamia się na zasilaczu. Jedynie po naciśnięciu przycisku włączania na chwilę zaświeca dioda zasilania i przez moment kręci wiatrak procesora.
    Wiem, że laptop przez jakiś czas działał na nieoryginalnym zasilaczu.
    Sprzęt jest sprawny, bo startuje z akumulatora.
    Może ktoś ma pomysł co się spaliło ewentualnie zepsuło.
    Czy można "obejść" ładowanie akumulatora przez płytę laptopa podłączając ładowarkę bezpośrednio do akumulatora
    Dziękuję za wszystkie rady
  • IGE-XAO
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
  • Poziom 32  
    Nie wiem jakie umiejętności posiada kolega ,ale podpowiem, że najczęściej w tych laptopach dochodzi do uszkodzenia gniazda zasilania . Od tego należy zacząć. Proszę również podać jak zachowuje się dioda świecąca na zasilaczu. Płyty od tych laptopów mam przed sobą.
  • Poziom 2  
    Rzeczywiście nigdy nie naprawiałem laptopów i mam raczej blade pojęcie o elektronice. Stąd pomysł "obejścia" zasilania akumulatora innym urządzeniem. Chętnie oddam do naprawy u kogoś sensownego najlepiej w Warszawie.
    1.- elementy okolicy gniazda na płycie głównej były dziwnie przegrzane, właściwie jakby oblane zaschniętym żółtym płynem. Wyczyściłem je alkoholem i płyta jest czysta.
    2.- dioda na zasilaczu cały czas świeci na zielono.
    3.- napięcia zmierzone to:
    - zasilacz (wyjście) 19,14 V
    - gniazdo na płycie głównej (wlutowane nóżki) 19,01 V
    - gniazdo połączenia akumularora (osiem pinów przedzielonych plastikową płytką oddzielająca jeden od reszty).
    Pierwsze dwa 16,65 V
    Trzeci - 0 V
    Cztery-Sześć 1,99 V
    Siedem i oddzielony ósmy - 0 V.
    - gniazdo baterii (lustrzane piny)
    Pierwsze dwa 15,9 V
    Trzeci 2,9 V
    Reszta 0 V
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    W uzupełnieniu do powyższych odpowiedzi chciałbym zwrócić uwagę na tranzystor w obudowie SOIC8 TPC8107 umieszczony obok bateryjki. Proszę sprawdzić czy w/w tranzystor nie jest nadtopiony lub przebity (omomierzem), oczywiście odłączona bateria i zasilacz. Do tego tranzystora dochodzi napięcie poprzez R025(biały) z baterii , z drugiej strony napięcie zasilania.
  • Poziom 17  
    Nie wiem czy dobrze kojarze model ale sprawdz czy jest tam niedaleko baterii procesor PIC16xx i czy nie jest on rozerwany.....
  • Poziom 2  
    Okazuje się, że problem musi tkwić również i w akumulatorze.
    Po całonocnym pozostawieniu podłączonego laptopa do 220 V mimo braku sygnalizacji ładowania świeceniem diody Windows widzi 100% naładowaną baterię. Pecet pracuje na sznurku nieprzerwanie a gdy odłączam zasilanie akumulator rozładowuje się po ok. 15 minutach.
    W tej sytuacji zamykam temat i bardzo dziękuję za wszystkie sugestie i podpowiedzi, które odwiodly mnie od dalszego grzebania w sprzęcie.
    Zacznę od wymiany baterii.