Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadek wydajności w odtwarzaniu filmów po zmianie karty graf

19 Maj 2009 23:31 2819 24
  • Poziom 14  
    Parę dni temu pojawiła się nadwyżka gotówki więc postanowiłem zainwestować w nową kartę graficzną. Z zamiłowania graczem nie jestem ale od czasu do czasu lubię godzinkę rozluźnić się przed jakąś grą.
    Jestem natomiast filmo-maniakiem.
    Karta graficzna z jaką posiadałem to GF 7300GT. Bez najmniejszego problemu odtwarzałem na niej filmy 720i poprzez YPbPr na telewizorze HD Bez najmniejszych zacięć na XP, Viście a nawet próbowałem na Win7. Jedynie z 1080i były pewne problemy (drobny przeskok obrazu tak średnio raz na minutę)

Karta graficzna jaką kupiłem to ATI HD 4670
    I tu pojawia się problem. Filmy HD Filmów nie da się oglądać. Efekt jakbym oglądał pokaz slajdów (jakby film odtwarzany był z prędkością 5fps) Raz bardziej raz mniej , do płynności odtwarzania jeszcze bardzo daleko.
    Oczywiście sterowniki CCC zainstalowane książkowo. Driver cleaner'em skasowane stare, wyczyszczony rejestr itd.

I nie mówcie że sprzęt za słaby bo na moim netbook'u 1.6 atom filmy .mkv 720i działają płynnie :D

Tnie najmniej pod win XP jednak pod Vistą i Win 7 divixy, xvidy, a szczególnie mkv nie da się oglądać.
    Naturalnie pierwsze co zrobiłem to próba zmiany kodeków, potem zainstalowanie MPC HC --> bez zmian.

Obciążenie procesora 5-11% w peek'u 36% , Całkowita zajęta pamięć RAM 1,3 GB w peek'u

Reszta konfiguracji komputera:
    P dual core e2180
    4 GB DDR2
    ATI HD 4670 512MB

Pomocy !
  • Poziom 11  
    Uszkodzona karta lub problem z sterownikiem.
    Weź odinstaluj kartę z systemu i od nowa łopatologicznie jak w instrukcji powtórz.
    Jak nie zadziała poszukaj na stronie producenta, może upgrade jest na właśnie to :D

Jak nie to... to pojęcia nie mam.
    Spróbuj.
  • Poziom 15  
    Witam miałem podobny problem z moim HD4870 - rozwiązaniem jest reinstalacja systemu operacyjnego (u mnie pomogła). Inaczej dużo kombinowania ze sterownikami.... ps zainstaluj wszystko najnowsze ;)

daj znać czy pomogło :D

Moderowany przez Ari2k5:

Nie dostaniesz ostrzeżenia, ale pamiętaj, że Format c: jest uznawany na tym forum za poradę szkodliwą.

• Poziom 14  
    mam 3 osobne dyski na każdy z systemów. Jedynie XP'ek był już zainstalowany i właśnie tam działa najmniej boleśnie :D Vista i 7 instalowałem już z nową kartą w kompie.
    Na co dzień pracuje na Viście i akurat zmiana krty graficznej zbiegła się w czasie z padnięciem (fizycznym) dysku systemowego. Stąd jest to całkowicie czysta instalacja.
    Natomiast w grach wydajność karty jest bardzo przyzwoita. Ciekawostka Crysis na W7 działa o 15 fps płynniej niż na Viście i 8fps płynniej niż na XP.
  • Moderator Samochody
    Sprawdź tryb pracy magistrali karty. Do końca nie wiem jak to jest z kartami PCI-E, ale w przypadku AGP taki objaw sugerował brak zainstalowanych sterowników AGP/GART, zazwyczaj zintegrowanych ze sterownikami chipsetu płyty głównej.

Przed zainstalowaniem sterowników ATI, a w szczególności CCC zalecana (konieczna?) jest instalacja .NET Framework 2.0.

No i oczywiście odpowiedni zestaw kodeków, lub player z wbudowanymi kodekami (np. VLC Player).
  • Poziom 14  
    Sterowniki chipsetu naturalnie to podstawa. Kodeki , odtwarzacze różnej maści i pochodzenia to zrobiłem w pierwszej kolejności !
    Te podstawowe rzeczy można bez trudu wygooglować. Ja pytam bo już pomysły się skończyły.

Rano przeinstalowałem nowsze CCC oznaczone jako 9.5 Vista+w7
    Poprawa jest widoczna. "Klatkowanie" występuje tylko jeśli jeśli "przewijam" film do przodu lub do tyłu. Trwa ok 10 sekund po czym odtwarza się stabilnie.

Wcześniej tego nie sprawdzałem ale dzisiaj zauważyłem ,że nie działa zupełnie Avivo. Co bym nie zmieniał obraz pozostaje taki sam.
    W przypadku poprzedniej karty (Nvidia) jakiekolwiek modyfikacje w ustawieniach PureVideo dawały natychmiastowy widoczny efekt.

Czy to możliwe że ATI jest najnormalniej w świecie kompatybilne jedynie z win XP i nie obsługuje w pełni nowszych systemów operacyjnych ?
  • Poziom 26  
    Bez przesady. Vista jest w sprzedaży od 2006(?) roku więc chyba szanujący producent chipów graficznych nie pozwolił by sobie na niekompatybilność z systemem sprzedawanym z prawie każdym nowym komputerem. Ja mam ATI na Viście i działa bezproblemowo.
  • Poziom 11  
    Może jest problem z Twoją płytą główną a nie kartą graficzną. Maks. prędkość złącza PCI-E a karty ?
    Może karta wymaga dodatkowego zasilania ?

Moja karta, z starego komputera x1950 radeon wymagał,
    bo płyta główna dawała nie wystarczające.
    Tylko podpiąłem od zasilacza do wejścia w karcie dodatkowe zasilanie i bzium :D
  • Poziom 14  
    Nie karta nie ma dodatkowego wejścia zasilania.
    W tym momencie moja konfiguracja pobiera maksymalnie 207W, ze starą kartą 195W.
    Przy zasilaczu o efektywnej mocy 350W nie wydaje mi się aby miało to znaczenie. (Wszystkie napięcia stabilne, maksymalne odchylenie to 0,3%)

Wszystko wskazuje na bug w sterownikach. Szczególnie to że nie działa avivo video .
  • Moderator Samochody
    Do AVIVO są osobne sterowniki....

Właśnie sprawdziłem czy jest jakiś problem - nie ma, z braku lepszego materiału posłużyłem sie filemem "Przebudzenie" z PC Worlda (HD DivX) i VLC Player'em 0.8.6c.
    Mam kartę Radeon x1600PRO i Pentium 4HT 2.6(malpa)3.0GHz, sterowniki ATI Catalyst 8.573.0.0 (9-1_vista32_dd_74233).
    Momentami minimalnie przycina, ale tylko jak odtwarzam z płytki (napęd ma problemy z jej odczytem).
    CCC nie mam zainstalowanego.

Jaki masz Windows Experience Rating (ja mam 4,2, Ty powinieneś mieć znacznie więcej)? Podejrzewam, że sterowniki Ci się nie zainstalowały prawidłowo, przynajmniej ja pod 7 miałem problemy, niby miały obsługiwać moją kartę, a nie chciały się zainstalować, dopiero starsza wersja zadziałała.
  • Poziom 14  
    Exp rating 5,3
    Czego zapomniałem dodać , ten sam problem występuje też w przypadku odtwarzania płyty Blu-ray a nawet filmików HD z Vimeo.com
    Im więcej szukam w google tym bardziej mam ochotę oddać tą kartę graficzna w ramach rękojmi.

tzok mógłbyś podać namiary gdzie zassać ewentualnie kupić te sterowniki avivo ? Pogrzebałem trochę i znalazłem nic nowszego niż 2007rok.

Aktualizacja. wg. najróżniejszych źródeł Avivo nie występuje osobno, tylko jest zintegrowane z CCC
  • Moderator Samochody
    Tak, są w pełnej paczce i faktycznie z nVidią mi się "pokićkało", tam są osobne od AVIVO (WDM).

Karta może być uszkodzona przez wyładowanie powstałe podczas podłączania TV, to się zdarza.
  • Poziom 14  
    Teraz coś nowego pojawiło się na stronie ATI. I teraz bądź tu mądry które to są sterowniki.

Dwa razy większa paczka ale po zainstalowaniu jest dokładnie to samo. No i problem nadal występuje.
  • Poziom 20  
    Czytam ten post i nasuwa mi się jedna myśl.Wrzuć kartę w innego kompa-efekt ten sam więc wysyłasz ją na serwis i tyle.
  • Poziom 11  
    Chyba nie ma sensu, skoro na różnych systemach na 1 kompie nie działa dobrze. Chyba że komputer jest uszkodzony (pł. główna). Ładunek elektrostatyczny hm ciekawa teoria, ale chyba to by zauważył przy montażu i pamiętał sam nie wiem ^^
  • Poziom 14  
    Myślę że bym pamiętał ,że mnie kopnęło :D
    Pojadę jutro do sklepu gdzie ją kupiłem.
    Mimo wszystko mam nadal wrażenie ,że to niezgodność sterowników z tym konkretnym modelem karty.
    Z Ciekawości zainstalowałem przed chwilą jakieś stare CCC 8,coś-tam. Efektem było odtwarzanie jednej klatki filmu co około 3 sekundy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Wyłącz na próbę aero, np. poleceniem "net stop uxsms"
  • Poziom 14  
    Wyłączanie i włączanie Aero nie zmienia nic.
    Co do sterowników to testowałem 9.5 , .9.4 , DNA9.4 , oraz 9.2.

Jednak bardziej zastanawia mnie to co na poniższym obrazku widać.
    Zwróćcie uwagę na częstotliwość pracy GPU i pamięci. Dodam tylko że nie są stałe i takie jak powinny być czyli 750MHz GPU i 873MHz pamięć tylko skaczą w niskim zakresie od około 165GPU/200MEM

Aktualizacja. Zablokowanie zegarów przy pomocy Riva tuner nic nie dało , nadal filmy się tną.
  • Poziom 14  
    a Podaj jaka masz płyte główną ? Jaki chipset ? Spotkałem sie pare razy z podobnymi rzeczami jeśli płyta miała chipset Nvidii a Karta była jakimś dobrym chipsetem Ati, wtedy zaczynały sie różne problemy ...
  • Poziom 18  
    Mam pokrewne pytanie: czy istnieje możliwość włączenia akceleracji sprzętowej (karty graficznej) w odtwarzaczu KMPlayer? Czy ten odtwarzacz korzysta tylko z kodeków? Wiem, że w MPC HC można włączyć DXVA i procesor jedzie na wakacje;) U mnie podczas odtwarzania mkv i innych formatów w rozdzielczości HD użycie procesora jest na poziomie 50-65% w przypadku avi 20-25%.
    Mój config HD3850, E2160, 4x1GB/800 DC
  • Poziom 29  
    A czy po ponownym podłączeniu nVidii filmy chodzą poprawnie? Sprawdź, czy nie ma żadnych błędów w SMART.
  • Poziom 27  
    DIGIPROCOMP napisał:
    Mam pokrewne pytanie: czy istnieje możliwość włączenia akceleracji sprzętowej (karty graficznej) w odtwarzaczu KMPlayer? Czy ten odtwarzacz korzysta tylko z kodeków? Wiem, że w MPC HC można włączyć DXVA i procesor jedzie na wakacje;) U mnie podczas odtwarzania mkv i innych formatów w rozdzielczości HD użycie procesora jest na poziomie 50-65% w przypadku avi 20-25%.
    Mój config HD3850, E2160, 4x1GB/800 DC

Tak, KMPlayer obsługuje owo dobrodziejstwo własnymi. wewnętrznymi kodekami.
    Na laptopie z ATI Rage (plus sterowniki wspierające DXVA) i procesorze PIII 500MHz płynnie działają wszystkie popularne filmy avi, mpeg(2), nie obciążając go powyżej 30%.

Filmy w "halfHD" także działają płynnie w KMPlayer na AThlon`ie64 i GeForce 6600GT oraz ATI x1950Pro, choć ATI zdecydowanie bardziej obciąża procesor. Video w formacie Full HD nie mam, więc nie jestem w stanie powiedzieć.
  • Poziom 18  
    Już sobie poradziłem, metodą prób i błędów.
    KMPlayer bez codeców + MPCVideoDec.ax + KliteMegaCodec 4.7.5 w takiej konfiguracji:
    DirectShow video decoding filters:
    DivX - DivX 6.8.5
    MPED-2, DVD - Cyberlink
    VC-1 - use system default
    Other video formats [ffdshow] - SVQ1, SVQ3, Cinepak, RPZA, QTRLE
    DirectShow audio decoding filters:
    AC3 - AC3Filter
    DTS - AC3Filter
    LPCM - AC3Filter
    MP1/MP2 - AC3Filter
    Vorbis - CoreVorbis
    AAC - MONOGRAM
    DirectShow audio parsers:
    FLAC
    WavPack
    MusePack
    Monkey's Audio
    AMR
    Other audio formats - AAC
    AC3/DTS Source
    DirectShow source filters:
    AVI splitter - use system default
    Matroska splitter - Gabest
    MP4/3GP/MOV splitter - Gabest
    Ogg splitter - Gabest
    FLV splitter
    CDXA Reader
    ACM audio codecs:
    MP3 Fraunhofer
    MP3 LAME
    AC3ACM
    Vorbis
    Real Alternative
    RealMedia components
    RealMedia ActivX control
    RealMedia plugin
    RealMedia DirectShow splitter
    Miscellaneous:
    Detect broken codecs
    Detect broken DirectShow filters

A cały pic polegał na tym, że pod Vistą odpowiedni "render" dla DXVA to "Enhanced Video Renderer c/a" i teraz mkv, mp4, hdmov śmiga przy 5-10% użyciu CPU. Ale DivX nadal bez akceleracji, pomimo iż zaznaczyłem "Use advanced harware overlay". MPCVideoDec.ax też do nie rusza. Macie jakieś pomysły?