Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Falownik Omron Varispeed V7 (CIMR-V7AZ41P5)

zjo 20 May 2009 12:28 6079 16
 • #1
  zjo
  Level 27  
  Witam. Mam problem, człowiek zawołał mnie do sprawdzenia takiej dziwnej wycinarki do różnych kształtów w drewnie, nie miał się do kogo zwrócić na szybko, a ja w całkiem innych tematach siedzę i dlatego proszę o pomoc. Problem polega na tym, że maszyna posiada stół z obrabianym materiałem przesuwany prawo-lewo silnikiem sterowanym z falownika. Kiedy przesunę ręcznie stół poza pozycję zerową, po załączeniu maszyny zeruje się ładnie, czyli silnik i czujniki położenia są sprawne. Niestety przesuw roboczy stołu (w drugą stronę) nie działa totalnie, nie mam napięcia na wyjściach na silnik z falownika, chociaż sygnały sterujące wydają się prawidłowe. W związku z tym mam pytanie, czy ktoś obeznany z tymi falownikami mógłby wskazać możliwe miejsca uszkodzenia i opisać sposób ręcznego sprawdzenia falownika, wiem że taka możliwość przy sterowaniu ręcznym istnieje, ale instrukcja ustrojstwa ma 250 stron po angielsku, a ja boję się coś uwalić w maszynie... Prosiłbym o w miarę możliwości szybką odpowiedź.
 • #2
  prz
  Level 20  
  Jak jest obecnie sterowany falownik??Jakieś błędy wyświetla?
 • #3
  zjo
  Level 27  
  Nie, sygnalizuje prawidłową pracę (zapalone Ready, Run, 60.0 na wyświetlaczu jeśli dobrze pamiętam)... Przy próbach zmuszenia stołu do ruchu pojawiają się zamiennie napięcia 32V na pinach +S, -S i +R,-R Sterowany z wewnętrznego komputera maszyny.
 • #4
  prz
  Level 20  
  A sygnalizacja kierunku? FWD, REV? Te piny co podajesz to komunikacja RS485/422. Jak jest sterowany z kompa i podejrzewam, że pozycja też jest odczytywana nie ma tam gdzieś enkodera ? Jak będziesz chciał odpalić sterowanie ręczne bez podłączenia kabelków i zmiany parametrów się nie obędzie. Szukaj w instrukcji przełączenia LOCAL/REMOTE. Jak przełączysz na LOCAL będziesz sterował przy pomocy panela i potencjometra. Ja bym sprawdził sterowanie skoro na falowniku brak błędów.
 • #5
  zjo
  Level 27  
  Sorry, namieszałem w pinologii trochę... Przebiłem się przez instrukcję mniej więcej, teraz trochę bardziej kumam o co biega. Sygnały przy zerowaniu wchodzą na linie S2 i S5, S2 z tego co wyczytałem to REV, S5 ustawiona na sztywno prędkość przesuwu, fabrycznie powinna być pochodną częstotliwości 6 Hz (albo 60, wklepuję to co wyświetla falownik), ja mam ustawione 4. Przy próbie uruchomienia przesuwu roboczego sygnał pojawia się na pinie S1, czyli FWD, ale falownik wyświetla zerową częstotliwość. W związku z tym, że prędkość ruchu roboczego jest płynnie sterowana z panelu kontrolera, podejrzewam że brakuje falownikowi tych danych... Czyli wskazywałoby to na sterownik jednak chyba... Prosiłbym o sugestie jeśli źle kombinuję...
 • #6
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jeżeli nikt nie pozmieniał nastaw w falowniku,to twoje podejrzenia wydają się być słuszne.Przyczyna leży najprawdopodobniej w sterowniku-brak sygnału z jego wyjść.
 • #7
  prz
  Level 20  
  Wejścia S są programowalne, ale ogólnie stosuje się je do sterowania START/STOP, są dwa rodzaje sterowania 2 lub 3 przewodowe - znajdziesz w instrukcji. Kombinujesz dobrze, jak podasz sterowanie start na falownik to musisz w jakiś sposób podać sygnał sterujący określający prędkość - może to być potencjometr na panelu, wejście analogowe ( napięcie lub prąd ), lub sterowanie przez interfejs. Jak sterowany jest sygnałem analogowym to zmierz jego wartość i będzie wszystko wiadomo.
 • #8
  zjo
  Level 27  
  Pasuje, podziałam dzisiaj... Drugi raz ten kontroler będę robił, poprzednio drivery sterujące elektrozaworami strzeliły, chyba zasugeruję poważniejsze inwestycje jak tak dalej pójdzie :). Dzięki na razie, powiadomię do czego doszedłem. Aha, na które piny może wchodzić sterowanie obrotami? Z tego co doczytałem falownik (częstotliwość) może być sterowany różnymi parametrami na wejściu zależnie od ustawień... Sterowanie 2-przewodowe tam jest.
 • #9
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W wersji E7 jest tak:A1-zadawanie częstotliwości sygnałem 0-10V:A2-wielofunkcyjne wejście analogowe:4do20mA,0+10V,0-20mA-funkcję wybiera się przez ustawienie H3-09:AC-zacisk wspólny zadawania częstotliwości.Myślę,że w V7 nie będzie się to różnić.
 • #10
  prz
  Level 20  
  V7AZ powinno być:
  FC - masa
  FR - analog 0-10VDC, 0-20mA, 4-20mA
  RP - sterowanie cyfrowe
  FS - +12V
  Na czym zrobione jest sterowanie? Jakieś PLC?
 • #11
  zjo
  Level 27  
  O właśnie, w poprzedniej wypowiedzi coś mi nie pasowało, nie pamiętam takich wyprowadzeń. Dość proste PLC z enkoderem i wyświetlaczem LCD 4x20... Co mnie dobija, soft jest po włosku, strach coś przycisnąć, nigdy nie rozumiem co tam jest napisane... Na wejścia sterowania częstotliwością będzie podane prawdopodobnie masa, zasilanie i któryś z sygnałów analogowych.
 • #12
  prz
  Level 20  
  FS wykorzystane jest jak podpinasz zewnętrzny potencjometr. Jak analog przychodzi z PLC wystarczy masa i sygnał. Jak podasz producenta/typ sterownika możliwe że uda się coś jeszcze podpowiedzieć. Co do włoskiego...jak zobaczysz alimentazione....to spokojnie..chodzi o zasilacz:):)
 • #13
  zjo
  Level 27  
  Jak sterownik jest dobrze trafiony to nie wiem czy mnie nie czeka podpięcie potencjometru... Co do alimentazione to wywalał mi coś takiego czasami, jakoś się nie przejąłem, jakby co DNA wykaże wszystko...
 • #14
  prz
  Level 20  
  Podpięcie potencjometru nic ci nie da. Maszyna pracować poprawnie nie będzie. Skoro jest enkoder, czujnik referencyjny i wszystkim steruje PLC to PLC musi sterować też falownikiem. No chyba że ktoś zaakceptuje całkowicie ręczne sterowanie bez liczenia/ustawiania drogi/przemieszczenia.
 • #15
  zjo
  Level 27  
  No i się wydało... Posprawdzałem wyjścia z PLC, wyglądało na to że wszystko ok, szlag mnie trafił i zacząłem obstukiwać całą elektrykę. No i w trakcie obstukiwania przekaźników sprzęt znienacka ruszył. No to teraz nie daruję, zmuszę szanowne kierownictwo zakładu do wymiany połowy elektryki, najbardziej mi podpadają przekaźniki oczywiście, ich gniazda, styczniki i wyłącznik silnikowy taki tam jest jeszcze, już dawno mi się nie podobał. Dzięki za szczere chęci, pozdrawiam... A przy okazji, miałby ktoś może schemat tej maszyny? To coś w rodzaju MZ Telemecanique ma w nazwie, dokładnie się zorientuję i podam model w przyszłym tygodniu, ale może ktoś skojarzy...
 • #16
  zjo
  Level 27  
  Ten sprzęt to MZ Project Universal 013, jakby ktoś dysponował schematem ustrojstwa lub serwisówką byłbym zobowiązany...
 • #17
  zjo
  Level 27  
  Chwilowo po podmianie przekaźników i paru innych rzeczy sprzęt jako tako działa. Dzięki za wypowiedzi i chęć pomocy, zamykam temat.