Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mirlight (Domowy Ambilight na diodach RGB)

mirley 21 Maj 2009 14:51 35905 78
    dexxxon
    Poziom 12  
    Rozumiem.Zwracam honor autorowi projektu :D
    Gonza
    Poziom 27  
    Czy zamiast tranzystorów BC516, można zastosować tańsze, najzwyklejsze tranzystory np. BC557?
    Brutus_gsm
    Poziom 25  
    Jedno mi się nie podoba. Nie lubię pająków. Jak dla mnie jest to nieestetyczne i niebezpieczne. Ale co kto lubi ;) Wiem, że i tak nikt nie będzie tego oglądał w środku. Ale wg mnie prawdziwy elektronik powinien dbać, aby jego urządzenie nie tylko działało, ale i wyglądało. ;)

A tak, to wszystko eleganko ;) Szczególnie obudowa. Jak dla mnie "cacy" ;)
    cmk
    Poziom 11  
    a ja zapytam skad i co to za rurki tzn obudowy diod :)

tzn gdzie moge takie kupic :)
    mirley
    Poziom 17  
    Tranzystory możesz dać zwykłe, ja zastosowałem takie o wiekszym prądzie maksymalnym na zapas bo nie wiedziałem jeszcze jaki prąd będę chciał podłączyć do jednej diody a każdy tranzystor steruje 3 strukturami świecącymi.

Odnośnie "pająka" to nie rozumiem o co koledze chodzi, zarówno płytka sterownika jak i te z diodami są ładnie polutowane. Oczywiście podłączenie do płytki sterownika zrobione jest za pomocą 24 przewodów i trochęnie wyględa to ładnie. Jedyny elementy wlutowane przy gniezdzie db9 to prosty inwerter. Wynika to z niemożności odpalenia przejściówki USB-RS232 na 64 bitowym systemie

Obudowa to rurka do wody zimnej kupiona w Castoramie + 4 kolanka :). Rurki są odciente miejscami po długości a płytki z diodami umieszczone są w środku
    scooba
    Poziom 15  
    fajnie fajnie, gratuluje pomysłu i wykonania ale tak sobie mysle ze gdyby kolory tak szybko sie nie zmieniały, było by o wiele przyjemniej i nie meczył by sie wzrok, jak dla mnie za mocno mruga, ale i tak gratuluje
    A-Mail
    Poziom 22  
    Świetna sprawa i elektrycznie prościzna, gorsza sprawa z programem ale to inna bajka
    dla mnie cudo!!
    wojtek_cyru
    Poziom 11  
    Gratuluje projektu jest naprawdę świetny i jak tylko będzie luźniej w szkole to się za to biorę :)
    Tylko jak bym mógł prosić o kilka zdań wyjaśnienia na temat oprogramowania do kompa bo nie bardzo rozumiem jak to wszystko robić. Niby pobrałem to wszystko co trzeba ale nie wiem co z tym dalej.
    mirley
    Poziom 17  
    Na stronie programu http://github.com/grizz-pl/mirlight/tree/master , grizz wszystko opisał. W duzym przybliżeniu należy zainstalować interpreter pythona :) Narazie nie ma wersji *.exe pod windows bo staram się unikać tego systemu na każdym kroku. Jak tylko program osiągnie pełną funkcjonalność to zrobimy *.exe
    tiggerek1982
    Poziom 15  
    hmm na wstępie gratulacje pomysłu mirley na twoją stronkę często zaglądam(moja słabość do bascom-a :) ) i moim zdaniem nie jest to odświeżanie pomysły z ambilight. zgodzę się było sporo projektów ale tylko z 3ma strefami obsługiwanych przez BobLight lub AmbiLed (projekt jednego z forumowiczów) tu z tego co zrozumiałem jest 8 stref(po dwie na stronę) przez co efekt coraz bardziej przypomina ten stosowany w LCD philips ;] .
    co do pliku exe na pewno ułatwił by sprawdzenie jak zachowuje się program na PC. Na pewno wielkim atutem programu będzie możliwość sterowania aplikacjami przez pilota.
    Myśle że podziękowania należą się też i grizz-pl za napisanie programu.
    a apropo tych tranzystorów nie łatwiej było zastosować 3x ULN..... ? mniej lutowania :)

co do samego programu(uruchomienie) doszedłem do pewnego momentu i koniec.mirlight.bat na chwilkę pokazuje jakieś okno i zamyka je.

mogę liczyć na pomoc?

pozdrawiam
    tiggerek1982
    Poziom 15  
    luknąłem tak jak podpowiedziałeś no i nadal nie poszło ;/

a powiedz mi. by oglądać filmy trzeba ustawić kodek? (tak jak to jest w BobLight) bez tego cały czas odczytuje tylko czarne tło.Poprzedni oczywiście także działa z garstką odtwarzaczy.
    tiggerek1982
    Poziom 15  
    co do schematu ścieżek wszystko jest na stronie autora:
    Mirlight
    a co do python:
    zainstalowałem: ActivePython 2.6.2.2for Windows (x86): AS package - 26.4MB .jest jeszcze paczka MSI ale nie lubię instalować wszystkiego co popadnie

i: PyQt4 . być może niefartownie zainstalowałem błędnie AS/MSI

trzecia ewentualność to mój już zaniedbany system (co chwila jakieś problemy ;/)
    nocą przy odrobinie czasu pokombinuje.
    jacus0
    Poziom 12  
    W jakiej odległości stoi monitor od ściany? Jak się go dalej wysunie to efekt traci na jakości? W moim Samsungu 23' jest strasznie duża podstawka i od ściany (w dodatku żółtej :)) jest 10 cm..

Czym programowałeś Atmege16?
    mirley
    Poziom 17  
    Mam monitor IIyama 24 cale i efekt jest dobry nawet w większej odległości od ściany. Poprostu diody skierujesz bardziej na ściane i będzie dobrze.

Atmega programowana za pomocą USBASPA i AVRdude. program pisany w bascomie :)

Ps. Jakby były jeszcze jakieś pytania to odpowiem dopiero w niedzielę bo jutro jestem nieobecny.

pozdrawiam
    Dawid_20
    Poziom 17  
    Jakiś czas temu pisałem coś podobnego na kompa, w c#(AmbiLed), ale było to oparte na trzech strefach tylko, i był to bardzo prosty programik napisany dosłownie w jeden wieczór. Ale jak zobaczyłem projekt autora, to postanowiłem powrócić do tego, bo zrobiło się trochę luźniej z projektami na uczelni. Mam plan zrobić też sporo definiowanych stref, kontrola transmisji i takie tam i z tym to nie będę mieć problemów, po stronie kompa. Bardziej mnie martwi i interesuje to jak rozwiązałeś stronę programową po Uc. Skoro masz 8 stref świecenia, każda ma trzy kolory, czyli potrzeba 24 PWM-y, a do tego obsługa UART-a. Chodzi mi o ogólny algorytm ogarnięcia tego wszystkiego na jednym Uc, bo ze źródeł jakoś nie bardzo potrafię to wyłuskać. Jak zrobiłem kilka programowych PWM-ów, chodziły fajnie, ale jak dorzuciłem obsługę UART-a, to w momencie odbioru danych to PWM rozjeżdżał mi się.
    Więc jak możesz to przedstaw mi ogólną zasadę działania Twojego algorytmu. Ja robiłem obsługę PWM-a w przerwaniach(przerwanie od częstego przepełnienia i porównywanie licznika z zadaną wartością), a UART także w przerwaniach, ale niestety momentami mi się to rozjeżdżało:/

Z góry dzięki i pozdrawiam
    pini0
    Poziom 14  
    Witam
    No no fajnie rozbudowany jest ten Mirlight dużo kanałów. Czy zastosowałeś jakieś bity synchronizacji bo nie widzę ich w kodzie, jak uruchomisz ponownie program to wszystkie bity się przesuną i kolory wymieszają ze strefami i efekt będzie odwrotny tak było w poprzedniej konstrukcji https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1228053-0.html

Jaki jest fps ??
    Gonza
    Poziom 27  
    Do war40k:

- odbiornik IR, tak jak zostało to napisane w pierwszym poście Autora, służy do odbioru transmisji RC5 i sterowania odtwarzaczem
    - urządzenie podłącza się do pc przy pomocy złącza RS/USB, ogólnie możesz je podpiąć do portu USB w komputerze za pomocą konwertera USB-RS232 lub do portu COM, przy czym musisz dobudować prosty konwerter na układzie MAX232
    - i jak również napisał Autor, "złącze Z1 (ARK) to punkt podłączenia zasilania dla całego układu. Masa układu została dodatkowo wyprowadzona na złączu Z2 (ARK) aby ułatwić podłączenie masy od wszystkich bloków LED".

Reasumując, dużo rzeczy jest wyjaśnionych w pierwszym poście.
    niebieski326
    Poziom 18  
    Słyszałem, że jako przejściówka USB->RS232 do takich celów nadaje się kabel do podłączenia telefonu do PC. Może ktoś wie do jakiego modelu dokładnie?
    mirley
    Poziom 17  
    Witam

Działanie programu opiera się o programowe PWM'y zrobione na liczniku do 100. Częstotiwość odświeżania wszystkich diod to 80Hz, nie widać migania. Natężenie każdego z kolorów ma 10 poziomów i ta wartość od 0-10 jest podnoszona do kwadratu aby zlinearyzować działanie układu. Oczywiście przejścia między kolorami są zrobione bardziej płynnie. W obsłudze timera pracuje pętla która ustawia odpowiednia stany na portach.

Obsługa UART działa w petli głownej, bez żadnego przerwania i jeśli nie ma bajtu odebranego to się nic nie dzieje. Komunikacja odbywa się w pakietach po dwa bajty, w których zakodowany jest numer kanału , i każdy z kolorów, (po 4 bity). Wartości kolorów są od 0 do 10 dla każdej z barw (a w zasadzie od 1 do 11 aby uniknąć sytuacji że wysłane zostanie 0 bo 0 jest identyfikatorem że nic nie zostało wysłane). Jeśli kolor się nie zmieni w danym kanale to nic nie jest wysyłene o tym kanale do sprzętu. Wyższe numery kanałów zostały przewidziane dla wysyłania konfiguracji itp.

jeszcze co do schematu to dobrze by było dać układy ULN zamiast tranzystorów ale diody muszą być wtedy ze wspólną anodą, niestety diody miałem wcześniej więc temu tranzystory.

Program do Mirlight'a został opisany na stronie http://grizz.pl/mirlight

Odnośnie pracy pod USB to dobra jest przejściówka USB-RS232 którą przedstawiłem na forum wcześniej. pracuje pod systemami 32-bitowymi
    wojtek_cyru
    Poziom 11  
    Witam
    Mama pytanie odnośnie podłączenia Mirlighta do interfejsu RS232. Jeśli podłącze według schematu który zamieszczam poniżej będzie wszystko działać poprawnie??

qerda
    Poziom 10  
    Czy któryś z elektrodowiczów rysował dla siebie płytki pod 19calowy monitor i chce się podzielić? Mirley jak myślisz, przy 19stce starczą po 2 diody na blok?