Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak wykonać pompkę na baterię słoneczną do bajorka

lipeusz 20 May 2009 20:25 7353 11
 • #1
  lipeusz
  Level 10  
  mam pytanie jak podłączyć baterię słoneczną do takiej pompki??? co jest potrzebne , jak podłączyć to wszystko czy do baterii czy inaczej powiedzcie mi tylko jak to wykonać:) potrzebne mi takie coś do oczka wodnego fajnie by to wyglądało
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Teres5
  Level 19  
  Jaką posiadasz baterię słoneczną? Jak ci pomóc, nikt nie jest jasnowidzem, czy masz baterię słoneczną z kalkulatora z lampki ogrodowej czy dachową z zasilania domu?
 • #4
  Ronin64
  Level 35  
  Pomysł ciekawy ale za mało danych. Prawdopodobnie będziesz potrzebował jakiegoś magazynu energii bo bez tego będzie ciężko w pochmurne dni.
 • #5
  lipeusz
  Level 10  
  właśnie chodzi mi o to czy jest jakaś pompeczka np na 12v . chce zrobić przy tym oczku taką latarnie morska i domek i na tym domku baterie postawić (na daszku), i pytam jakie moga byc produkty potrzebne , czy jest wogóle taka pompka i czy da się coś takiego wykonać ? jaka wielkość tej baterii czy wystarczy z lampy (solarnej?) itd jak to wykonać ??? co mi jest potrzebne

  Dodano po 55 [sekundy]:

  a i dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi
 • #6
  Ronin64
  Level 35  
  Najważniejszym parametrem który decyduje o wszystkim jest moc tej pompki. Tak w ogóle to czy ona ma być wykorzystana np. do fontanny, wodospadu?
 • #7
  lipeusz
  Level 10  
  ona ma pompować powietrze dla rybek to wystarczy
 • #8
  Kolek
  Level 25  
  Nie będzie łatwo moim zdaniem. Bateria słoneczna to około 1W z 60 cm2. Przy odpowiedniej powierzchni uzbierałbyś kilka watów do niedużej pompki. Dobrze jak by był nadmiar mocy, jakaś przetwornica i akumulatorek żeby podtrzymać pompę jak słońce na chwile zajdzie za chmurkę. Kolejnym problemem będzie prąd rozruchowy silniczka, który jest dość spory.
 • #9
  Ronin64
  Level 35  
  Z tego co widziałem w internecie są pompki na 12V. Znając moc takiej pompki ogniwo słoneczne musi mieć minimum taką samą moc a w rzeczywistości większą. Wszystko będzie ok dopóki będzie świecić słońce ale gdy zasłonią je chmury to rybki się uduszą. Trzeba użyć akumulatora do magazynowania energii aby pompka pracowała w pochmurne dni. Znając pobór prądu przez pompkę oraz ilość godzin przez które ma pracować można wyliczyć pojemność akumulatora a w konsekwencji moc ogniwa słonecznego które będzie potrzebne.
 • #10
  lipeusz
  Level 10  
  aha ,bardzo wam dziękuje za odpowiedzi
 • #11
  123XmaX
  Level 12  
  Ceny pompek 12V są dość drogie (chyba, że staniały). Jeśli chodzi o baterie słoneczną to dobrze jest po prostu kupić mocniejszą i w pochmurne dni będzie pracowała. Aha, jaką wielkość ma to bajorko?, bo możesz sam zrobić pompkę która tylko ma wodę napowietrzać. Ja zrobiłem taką pompkę do akwarium, silniczek od Walkman'a (bo działa na 1,2V i je mało mA) moje baterie słoneczne mają mała moc ok. 0.5W, podłączone szeregowo co daje ok. 3.4V i 160mA, działa nawet gdy jest pochmurno i deszcz pada, ale słabo pompie (dziwne, że w ogóle pompuje :D), ale do akwarium się nadaje. Jeśli chodzi o fontanny to już gorzej, ale zawsze warto spróbować.
  PS. na YT dałem nie dawno jak taką pompkę zrobić, wpisz "123xmax" lub
  Jak Zrobić Pompę Wodną.

  pozdro
 • #12
  lipeusz
  Level 10  
  dobry filmik , zrobie taką . dzięki