Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tranzystor polowy w układzie przetwornicy podwyższającej

sornell 20 May 2009 21:36 1620 9
    sornell
    Translator, editor
    Chcę zbudować przetwornicę podwyższającą (5V na 20V)na układzie ST L5973D według rysunku 16 na stronie 11 http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/8588.pdf

Niestety mam problem z zakupem tranzystora polowego użytego w tym schemacie. Czy mógłby mi ktoś podać jakiś zamiennik dla tego modelu (STN4NE03L). Jakie parametry tego tranzystora są ważne w tym układzie?
    -RoMan-
    Level 42  
    Używanie przetwornicy step-down w wymuszonym trybie buck-boost to nie jest sensowne rozwiązanie. Przede wszystkim ma niższą sprawność niż zwykła przetwornica step-up.

Co do dobru konkretnego tranzystora - trzeba znać moc żądaną na wyjściu.
    sornell
    Translator, editor
    Prad niewielki jest potrzebny około 50mA max.
    -RoMan-
    Level 42  
    To dlaczego chcesz używać tak egzotycznego układu?
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Może być np. IRF7201, praktycznie każdy który zadowoli się 5V na bramce i Vds>25V. Może nawet być zastosowany TSM3401CX w obudowie SOT23.
    sornell
    Translator, editor
    Z tego co widze, to IRF7201 w pełni otwarty jest przy napieciu Vgs=10V. W sumie nie potrzebuje super wydajności wiec, nie wpełni otwary kanał wystarczy.

Do: -RoMan-
    Stosuje taki układ, bo mam do dyspozycji pod ręka własnie takie przetwornice. Znasz może jakieś sprawdzone układy przetwornic, dostępne w Polsce, które by sprawdziły się w tym rozwiązaniu?
    Gizmoń
    Level 28  
    Przetwornicę 5->20V 50mA można chyba zrobić na diodowo-pojemnościowym powielaczu napięcia i NE555. Podobna przetwornica, 12->35V działa u mnie bardzo dobrze, wydajność prądowa to max. 30mA (zastosowałem 5 kondensatorków 10µF/50V). Pracuje cicho z częstotliwością 2kHz, i nie generuje żadnych zakłóceń.
    -RoMan-
    Level 42  
    -> sornell

Przy tak małej mocy znajdziesz całe mnóstwo prostych i tanich układów, począwszy od starego MC34063, poprzez LM3578A na MAXIMach skończywszy. Nie widzę potrzeby udziwniania czegoś, co się da zrobić prosto.

-> Gizmoń

Przetwornice pojemnościowe generują spore zakłócenia ni liniach zasilania - prądy przeładowania kondensatorów są znacznie kłopotliwsze od tego, co dzieje się w przetwornicach opartych o dławiki.
    sornell
    Translator, editor
    Rozważałem już te niezniszczalne układy, tylko, że one mają jedną cechę, które je dyskwalifikują - pracują na częstotliwościach słyszalnych przez ludzi i zwięrzęta, dlatego zależy mi na rozwiązaniu powyżej 50kHz. Pompę kondensatorów też już przerabiałem, jednak to rozwiązanie zajmuje sporo miejsca na PCB i ma b. małą sprawność.

Mimo to dzięki za pomoc.
    -RoMan-
    Level 42  
    Ty masz jakieś dziwne wyobrażenie o przetwornicach... Kto Ci powiedział, że przetwornice na innych układach nie mogą pracować na częstotliwościach powyżej 50 kHz?

Ale widzę, że Ty wiesz lepiej - trzymam w takim układzie kciuki i życzę powodzenia.