Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5021WLM - co mogło się uszkodzić w matrycy?

20 Maj 2009 23:16 1723 4
  • Poziom 10  
    Witam.
    Otóż: szczęśliwie używam Linuksa Mandriva 2009.1, tzn już w sumie nie szczęśliwie. Ale do rzeczy i co się stało. Wszystko hulało pięknie ładnie na moim lapku Acer Aspire 5021WLMI. Grafika to ATI MobilityRadeon x700. Dzisiaj na uruchomionym systemie zamknąłem monitor i niby normalna sprawa system poszedł spać. Ale po nacisnięciu guziora POWER moim oczom ukazał się koszmar jakiego jeszcze nie widziałem. Do tej pory ręce mi się trzęsą. System powstał, ale zamiast w rozdzielczości 1280 x 800 to 1024 x 768, z tą różnicą że nie na cały ekran monitora.
    Wygląda to tak, że u dołu monitora i z prawego jego boku mam czarne paski. Jak widać od dołu są to 32 piksele a ze strony prawej aż 256 pikseli. Myślę sobie... zresetuję system i wszystko wróci do normy. Przy ponownym uruchamianiu moim oczom ukazał się ekran startowy biosu a u dołu i z prawej strony monitora czarne pasy. I już tak zostało. Przy konfiguracji interfejsu graficznego w Centrum Sterowania Mandrivy wszystko jest po staremu, czyli dobrze.
    W momencie wykonywania testu, czarne pasy są nadal. Wykluczam uszkodzenie monitora, gdyż mam czasem zjawisko wykrzaczania się systemu i akurat raz mi się to zarzyło i cały monitor pracuje wówczas. Dodam że instalowałem akcelerację 3D poprzez o ile dobrze pamiętam urpmi dkms-fglrx czy coś podobnego (ręki nie dam uciąć), ale działało wszystko pięknie.
    Czy jest możliwość że padła karta Ati, bądź na przykład jej bios? Czy może system ją położył na łopatki podczas zamykania monitora, co byłoby totalną herezją. Dodam jeszcze, że posiadam WinXP i tam jest tak samo. W ustawieniach ekranu Ati mam rozdzielczość 800x600 i 1024x768 i inne większe, lecz 1280x800 brak. Poza tym w ustawieniach ekranu Ati pokazuje, że unknown BIOS version. No masakra.
    Dodam, że żadne overclockingi nie wchodzą w grę. nigdy nie robiłem, więc karta jest czysta jak łza. Udało mi się tylko zgrać ten bios co teraz mam ale to już po awarii. Niestety dedykowane programy po Windows nie obsługują nawet mojej karty. Piszą, że Graphic Card Not Supported :-).
    Miał ktoś może taki przypadek, lub wie co się mogło stać?? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź bo czas mnie nagli a na takim monitorku nie dam rady pisać pracy inż

Sprawdziłem więcej możliwoście działania karty. Otóż: wziąłem kabel od monitora i podłączyłe monitor 21''. Przełączyłem wyświetlacze i zewnętrzy działa pięknie. Nie mam takich objawow jak u siebie (czarne pasy). Pożyczyłem kabel i przyszedłem od kolegi do siebie i podłączyłem TV LCD Samsung. Co jak co ale wykryło jego natywną rozdzielczość 1280x768 a mój lapek ma nieco inną ale baaaardzo podobną. Na Samunkgu żadnych problemów. Doszedłem, że jednak padł panel w laptopie. Teraz moje pytanie brzmi, co się mogło stać? Problem nastapił po zamknięciu i otwarciu lapka. Kabel łączący monitor z kompem jest ok. Może to elektronika?

Wygląd monitora:
    Acer Aspire 5021WLM - co mogło się uszkodzić w matrycy?

Pozdrawiam
  • Spec od monitorów
    Jeśli lapek ma wyj. (zazwyczaj z tyłu) na monitor
    sprawdz jak to wygląda > wyswietlanie

-dla mnie padła matryca
    dlaczego ..własnie dlatego ,ze to elektronika !?
  • Poziom 10  
    Jak pisałem wyżej podłączałem już monitor i TV pod wyjście zewętrzne. Z TV pod WinXP mam lekki kłopot, bo nie mogę ustawić rozdzielczości 1280x768, gdyż takiej pod WinXP nie mam, a sterowniki najnowsze. Podejrzewam, że w systemie coś się ponadpisywało ze względu na uszkodzoną matrycę. Ale pod linuksem jedzie i Tv i Monitor CRT.

Pytałem się w serwisie w Żarach (moim mieście), ile by mnie matryca kosztowała - 280PLN bez montażu. Zamontować umiem sam. A nowy monitor dużo większy kosztuje 450 złotych. A i tak planuję kupić stacjonarny komputer, więc chyba mi się 300 złotych nie opłaca wydać na matrycę do lapka.
  • Poziom 10  
    Mam dokładnie do samo. Dodam, że laptop był odłączony od prądu przez 5 dni. Po tym czasie włączyłem go i jest dokładnie ten sam problem - wszędzie w systemie wygląda jakbym miał podłączony panel 1024x768 i obraz zajmuje tylko część ekranu.

Mam lapka AcerAspire 5024
  • Poziom 10  
    Ok, w linuxie pomogło zmodyfikowanie i przekompilowanie sterownika karty graficznej (wpisałem na chama parametry matrycy). W windowsie nie udało mi się nic z tym zrobić.