Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik elektroniczny, rezystor R4, jaki prąd płynie?

20 Maj 2009 23:44 1584 1
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich :)
    Jestem początkującym elektronikiem i mam zamiar wykonać włącznik elektroniczy, wg schematu http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fusion_images/schematy/sch155.gif .
    Jednak chce go wykonać ze zrozumieniem i wyjasnić pare rzeczy z którymi mam problem. Mam nadzieje, że pomożecie mi i wyjaśnicie pare rzeczy. Zatem:
    1.W ukladzie tym triak sterowany jest poprzez układ MOC 3041.Skoro triak jest załączany prądem bramki , co w takim razie robi rezystor R4 ? Czy razem z R3 tworza dzielnik napięcia ? Jaki prąd będzie płynął przez bramke ?
    2. Czy prąd jaki może popłynąć przez triak jest ograniczony przez pobór mocy urzadzenia na wyjsciu ?
    3. Jak sie dobiera bezpieczniki w układach prądu przemiennego? Z wzoru na moc wynika ze moc pobierana zależy od obciążenia, jednak jak określić czy ma charakter inducyjny czy pojemnosciowy ? Np chcialbym podlaczyc komputer lub telewizor, to czy na etapie projektowania nalezy przyjąć ze obciązenie będzie miało charakter rezystancyjny, a więc cosφ=1 i bezpiecznik dobrać z wzoru P=U*I ?
    4. I chyba ostatnia wątpliwość, co to jest "włączanie w zerze" ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    ad2. Triak ten jesli bedzie odpowiednio chlodzony wytrzyma 8A bez najmnijeszego problemu (bo taki jest jego zanmionowy prad) czyli mozesz podlaczyc urzadzenie o mocy 8x230 czyli 1800VA czyli przy cosfi=1 1800W.
    ad3.To nie ma znaczenia dla bezpiecznika czy pobierana moc ma charakter poj. czy ind. Aby wlasciwie zabezpieczyc triaka przed uszkodzeniem (np.zwarciem) nalezy dac bezpiecznik nie wiekszy niz 8A wlasnie.
    ad4.hmm...Wydaje mi sie ze to moze chodzic wysterownie triaka tak aby zalaczal sie jak najszybciej po przejscie napiecia przez 0 i tym samym Uwyj bylo prawie rowne Uwej.