Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trudności z załączeniem komputera, bios nie startuje.

21 Maj 2009 02:15 4841 28
  • Poziom 10  
    Witam!
    Płyta ASUSP4P800 SE
    Procesor Intel Pentium IV 3 GHz
    Ram512 MB Kingston
    Grafika Radeon 9600 Pro 128MB
    Dysk WD 160GB.

Po załączeniu komputera normalnie się wszystko uruchamia i jest ok.
    Po około 20 minnutach czasami więcej, nagle komp się nagle wyłącza i wszystko gaśnie, monitor wraca do stand-by.
    Po ponownym włączeniu kompa czarny ekran komp nie uruchamia monitora, a jak czasami się uruchomi to trzeba długo czekać na ładowanie biosu, również często nie ładuje biosu, i po kilkudziesięciu sekundach się wyłącza jak w shutdown.
    Jak się uda mu w miare załadować bios to mówi:
    Code:
     Overclocking filed 

Please Enter Setup Re-configure system.
    F1 - Run Setup
    F2 - Load default values

Nikt nie robił żadnego overclockingu.
    Wyczyściłem CMOS i nic nie daje.
    Przywróciłem ustawnienia fabryczne.
    Podczas startu nawet jak nie pokazuje nic na ekranie to jest inicjacja napędu DVD.

Zaczęło się tak dziać po wymianie uszkodzonego zasilacza na nowy modecom 350W.
    Napięcia wszystkie w normie.
    Jak trochę "odpocznie" to się uruchomi na jakiś czas, a potem znowu pada.

Po podmianie pamięci również zmiany slotu, podmiany grafiki oraz usunięciu zbędnych dodatkowych urządzeń - do zestawu minimum (płyta, procek, ram, grafika+monitor) to samo.

Kondensatory na płycie ok.
    Żadnych bip-kodów, nawet jak wyciągnę kartę graficzna oraz pamięć.
    W ogóle nie było żadnego buzerka, więc podłączyłem mały gośniczek (sprawny) z odzysku z innej obudowy.
    A wiatraki się kręcą podczas załączenia.
    Dioda LED koło slotu PCI cały czas się świeci.

Moim zdaniem są dwie możliwości:
    Uszkodzenie płyty głównej lub procek.
    Stawiam na płyte.
    Czy może to być procesor?
    Proszę o jakieś sugestie.

Pozdrawiam,
    Adiks

Dodano po 1 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie odnośnie zasilacza.
    Czy napięcie -12V (niebieski przewód) jest do czegoś używane?
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 33  
    Reflash biosu konieczny na wersje minimum 1008 lub nowszą. W standardzie masz pewnie 1005. Elektrolitom bym się dokładniej przyjrzał (ocena na oko nie zawsze jest wystarczająca). Po zmianie biosu wszystko powinno wrócić do normy. Płyta czasem nie popiskuje delikatnie ?

Co do drugiego pytania odnośnie ujemnego zasilania na zasilaczu ATX to ma ono znaczenie bardziej historyczne niż użyteczne, chociaż przejde do sedna sprawy:

-5V : W dzisiejszej dobie nie używane

Dawniej wymagane było przy zasilaniu procesorów, magistrali ISA
    i niektórych pamięci. Zaprzestano używania tego napięcia wraz z wycofaniem z komputerów magistrali ISA (W zasilaczach AT można jeszcze czasem spotkać to napięcie- mowa o takich przedpotopowych :P)

-12V :
    - obecne w magistralach PCI
    - wykorzystywane jako logiczna jedynka w RS-232 (Com).

Dlategoteż stosowane nadal w zasilaczach - standard ATX rezerwuje dla tego napięcia kolor niebieski zgodnie z tym co napisałeś.
  • Poziom 20  
    Wywal tego ModeCom'a. Na 20 zasilaczy które kupiłem do firmy 19 pojechało w ciągu roku do serwisu.
  • Poziom 32  
    Pomierz ten zasilacz. Jak podłączasz to podłączaj w min konfiguracji także radiator z wentylatorem na procesor. Jak uda się wystartować i pochodzi to sprawdź temp procesora. Możliwe że przy wymianie zasilacza mogłeś poluzować radiator na procesorze lub procesor się ukruszył.
  • Poziom 14  
    Procesor odpada, gdyby padł procek, na monitorze nic by Ci sienie wyświetliło. O ile dobrze się orientuję płyta chyba nie ma Dual Biosa, stąd raczej nie będzie łatwo "sflashować" go do stanu fabrycznego... możnaby spróbować zrobić flash na nowy soft, ale jeśli faktycznie winowajcą jest zasilacz, to może to być niebezpieczne. Najlepiej zawieź blaszaka do sklepu gdzie kupiłeś zasilacz (chyba, ze to sklep internetowy...) i niech Ci sprawdzą go przy innym zasilaczu, wtedy będziesz miał jasność sytuacji.

A tak jakby było potrzeba, masz tu podręcznik do swojej płyty gł.:
    http://diplodocs.pl/instrukcja-obslugi-uzytkowania/ASUS/P4P800%20SE-_E
  • Poziom 33  
    Adiks napisał:
    Witam!

Code:
     Overclocking filed 

F1 - Run Setup
    F2 - Load default values

slvestr jaki procesor ?? Ta nie ma wogule związku z procesorem. Ta płyta ma buga w biosie w wersji do 1008 gdzie zostało to poprawione.
    Bug dotyczy zasilania płyty głównej a konkretnie:

Takie rzeczy dzieją się przy konfiguracji opcji Restore on AC Power Loss wartosci: Power OFF.
    Przy ustawieniu Power On komputer będzie działał poprawnie. Ale co z tego jak to tylko rozwiązanie tymczasowe. Ta płyta po prostu nie współpracuje ze wszystkimi zasilaczami poprawnie, między innymi ModeCom jest takim . Ten zasilacz ma również wiele wad które można poprawić (jeśli autor tematu nie ma znajomości budowy zasilacza ATX i jego modułów funkcyjnych to odradzam modyfikacje) A co do rozwiązania to pozostaje reflash do wersji 1008 lub nowszej o czym już pisałem. Jeśli nie ma pewności że zasilacz jest stabilny w 100% to odradzam flash na nim. Niech kolega Adiks pożyczy sobie dobry zasilacz i na nim zrobi reflasha bo w przypadku niepowodzenia płyta martwa i pozostaje programator Biosu a to już wyższa szkoła jazdy.
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 10  
    Witam!

Napięcia na zasilaczu wszystkie są nominalne czyli ok.
    Zasilacz od początku tak się zachowuje po wymianie ze starego.
    Wezmę zasilacz inny na 100% sprawny i podmienie go.
    Stary zasilacz padł na wskutek zimnego lutu na dwóch prostowniczych diodach mocy przylutowanych do blaszki i podłączonych do wspólnego radiatora z SB 2040CT. Podwójne diody Schottky SB 2040CT były sprawne.
    Ściągnąłem najnowszy bios w wersji 1011 i 1012 beta.
    Komputer jak troche postoi to się uruchamia dobrze ale do około 30 minut, a jak już padnie to musi troche odpocząć.
    Ale jeżeli czeka się zbyt długo na załadowanie ekranu startowego (ładowanie biosu) i i niekiedy włączenie monitora to chyba znak, że płyta główna?
    Jakim pinem napięciem załączany jest monitor?

Dzięki za wszystkie rady i podręcznik.
  • Poziom 33  
    Zmień opcje w biosie jak się odpali zobaczysz różnice :) Nie pisze tego tak o z księżyca. Znam budowę biosu tej płyty. Jej "Fochy" również. Zasilacz będzie dobry w 100% (poza wadami fabrycznymi). Bety nawet nie wgrywaj bo uwalisz płytę. Najlepszy jest 1008 - najbardziej stabiliny i pozbawiony buga z zasilaniem. 1011 beta płyta zgłosi ci niekompatybilność romu :) A jak się sflashuje to nie podniesie.

Zmień równie Suspend mode na zakładce Power na wartość S1 POS Only a przestanie ci się długo uruchamiać

Specjalnie złożyłem konfiguracje taką jak ty masz tylko na Celeronie D 2,8 ale tu on nie znaczenia. Użyłem tego samego zasilacza.
  • Poziom 10  
    Redgy napisał:
    Adiks napisał:
    Witam!

Code:
     Overclocking filed 

F1 - Run Setup
    F2 - Load default values

slvestr jaki procesor ?? Ta nie ma wogule związku z procesorem. Ta płyta ma buga w biosie w wersji do 1008 gdzie zostało to poprawione.
    Bug dotyczy zasilania płyty głównej a konkretnie:

Takie rzeczy dzieją się przy konfiguracji opcji Restore on AC Power Loss wartosci: Power OFF.
    Przy ustawieniu Power On komputer będzie działał poprawnie. Ale co z tego jak to tylko rozwiązanie tymczasowe. Ta płyta po prostu nie współpracuje ze wszystkimi zasilaczami poprawnie, między innymi ModeCom jest takim . Ten zasilacz ma również wiele wad które można poprawić (jeśli autor tematu nie ma znajomości budowy zasilacza ATX i jego modułów funkcyjnych to odradzam modyfikacje) A co do rozwiązania to pozostaje reflash do wersji 1008 lub nowszej o czym już pisałem. Jeśli nie ma pewności że zasilacz jest stabilny w 100% to odradzam flash na nim. Niech kolega Adiks pożyczy sobie dobry zasilacz i na nim zrobi reflasha bo w przypadku niepowodzenia płyta martwa i pozostaje programator Biosu a to już wyższa szkoła jazdy.

AC on Restore Power Loss: Power OFF
    Za co dokładnie odpowiedzialna jest ta opcja?
  • Poziom 14  
    Ta opcja powoduje, że gdy działający komputer utraci zasilanie (np. bezpieczniki...) to po odzyskaniu zasilania od razu się automatycznie uruchomi. Rzadko używane i niepraktyczne. Włączenie tej opcji nie będzie Ci przeszkadzać...
  • Poziom 10  
    Ok. zmienie tę opcje.
    A jaki najlepszy bios jest do Soltek SL-KT880E-RL?
  • Poziom 14  
    Dodam, ze komputer się uruchomi przy wartości 'Power ON', gdy masz ustawione Power OFF, to czy komputer działał czy nie, w momencie utraty zasilania, pozostanie przy jego odzyskaniu wyłączony.
  • Poziom 43  
    Jak Soltek działa prawidłowo to nie ruszaj biosu. Zaktualizuj go tylko przy swojej płycie głównej jak już zostało napisane.
  • Poziom 33  
    AC on Restore Power Loss: Power OFF Sterowanie Zasilaniem po wyłączeniu od sieci. Zauważ że jak włączysz komputer i przywrócisz default po wyskoczeniu komunikatu wszystko się załączy. I uruchamianie ponowne systemu działa bez zarzutu. Jak odłączysz od prądu (listwa zasilająca OFF) komunikat znów wskoczy. To jest właśnie BUG tej płyty.

Milion i jeszcze jeden raz napisze Reflash potrzebny na wersje 1008. Problem zniknie jak ręką odjął. Ustaw jeszcze tak jak napisałem wyżej zakładkę Power - edytowałem post wyżej
  • Poziom 14  
    Nie tyle płyty, co oprogramowania (BIOSa). Update powinien pomóc...
  • Poziom 10  
    Dzięki za wszystkie rady.
    Zastosuje się do nich.
    O rezultatach napisze.
    Pozdrawiam,
    Adkis

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Witam!
    Po zmianie parametrów ustawień jest to samo.
    Restore on AC Power Loss: Power ON
    Dałem również Suspend mode na S1POS Only.
    Wersja zainstalowanego BIOSu AMIBIOS 09/01/04 - 1006.001
    Proszę o link z "pewnym" biosem 1008.
    Ale zauważyłem jedną rzecz.
    W zakładce Hardware Monitor temperatura CPU wynosiła 90 stopni C.
    Wentylator jest stabilnie zamontowany i dobrze się trzyma.

Proszę o wskazówki
    Pozdrawiam,
    Adiks
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 32  
    Nowa pasta termoprzewodząca i sprawdzenie docisku radiatora. Czy wszystkie zaczepy trzymają dobrze.
  • Poziom 31  
    Bateria CMOS ma 3V (sprawdź miernikiem)?
  • Poziom 10  
    Na procesorze (w ściętym rogu) po zdjęciu radiatora jest otworek o średnicy około 1,2mm.
    Czy w te miejsce czasem nie powinien wchodzć czujnik temperatury?

Dodano po 3 [minuty]:

Bateria CMOS - 2.87V

Dodano po 13 [minuty]:

Ewentualnie jak głęboko go wsadzić?
    Jak dostałem komputer to kabelek z czujnikiem szedł na przedni panel i pokazywał temperaturę, sam zaś czujnik powinen być moim zdaniem między radiatorem a procesorem.
    Tylko jak głęboko go wsadzić, by procesor nie stracił na chłodzeniu...

Dodano po 11 [minuty]:

Na oficjalnej stronie asusa nie wersji biosu 1008, jest najwyżej 1007.
    A czy ta strona jest godna zaufania?
    http://www.softwarepatch.pl/plik/2476/56/130//Asus-P4P800-SE---bios-v-1008.html
    A może ktoś poleci inne...
  • Poziom 10  
    Przepraszam. Jak wyszukałem to mi wyświetliło tylko 4 do wersji1007 ;(

Dodano po 2 [minuty]:

A tym czujnikiem, on ma iść w miejsce między radiator a procek?
    Jak głęboko go wsadzić?
    Nowy bios wgram. Dzięki
  • Poziom 33  
    Adiks napisał:

A tym czujnikiem, on ma iść w miejsce między radiator a procek?

Wsadź go pomiędzy blaszki radiatora przy dole, zmień pastę termo przewodzącą a radiator będzie miał zbliżoną temperaturę do rdzenia procesora.

Zmień również bateryjkę od biosu bo ciut za niskie napięcie.

I sflashuj na wersje 1008 lub wyższą (tylko nie beta).
  • Poziom 10  
    Witam!

Odnośnie pasty to mam pastę z aluminium, może być?
    A czy wie ktoś, po co jest ta dziurka na procesorze?
    Jak wsadze ten czujnik na dole między blaszki, to może jakoś się wysunąć...

Dodano po 5 [minuty]:

No chyba, że sam czujnik lekko podegne...
  • Poziom 31  
    To kiepską masz baterię, jak ma 2,87V, musi mieć 3, bo inaczej kiepsko. Do wymiany.
  • Poziom 10  
    Nowy bios wgrany.
    Procesor zamontowany i przesmarowany nową pastą do radiatora.
    Jeszcze wymienię baterie.
    Komputer chodzi dobrze.
    Dzięki za wszystkie sugestie.
    Pozdrawiam,
    Adiks

Dodano po 2 [minuty]:

Temperatura procesora około 48 stopni C.
    Wgrałem wersję 1011.
  • Poziom 33  
    No widzisz :) Jeszcze jedna ciekawostka tego P4p800

Płyta nie ma przydźwięków cewek ??? Jak podepniesz więcej niż jedno urządzenie na usb 2.0 z tyłu ??
  • Poziom 10  
    NIe mam żadnego urządzenia podpiętego pod port USB.

Jedno pytanie.

Kupiłem baterię na płytę główną do podtrzymania CMOS-u i mierze ją a tu: 3,44V
    Czy może trochę być wyższe napięcie?
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam,
    Adiks