Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik do wzmacniacza Blaupunkt GTA 460 - miękki BAS.

MC-Maxim 21 Maj 2009 06:55 3623 22
  • #1 21 Maj 2009 06:55
    MC-Maxim
    Poziom 8  

Witajcie.

Od wczoraj siedzę, i szuakm głośnika do mojego auta. Mam juz totalny mętlik w głowie. Może powiem na czym mi zależy.

Zależy mi na miękkim basie, 70% muzyki to HipHop, ze zgniatającym basem, i chcial bym uzyskac efekt zgniatania w klatce piersiowej o ile to wogole możliwe w cenie w jakiej chce zakupić głośnik, czyli MAX 300 - 400 zł. Wolał bym ta pierwszą granice. Jakość nie musi koniecznie być super dobra, zależy mi żeby nie było dudnienia, tylko dobry mocny bas.

Skrzynia będzie wykonana pod głośnik, preferował bym chyba skrzynie z BR, no ale tutaj już prosił bym o pomoc Was. Myślałem o głośniku 2 cewkowym, i podpięciu go po całości do tego wzmacniacza. Pozostale głośniki w aucie zasilil bym jakos inaczej.

Głośniki które brałem pod uwage to:

Hertz ES 300.2 - 2 cewkowy
    EarthQuake DB-12
    Lanzar MAX12
    POWERBASS S-12D - 2 cewkowy.

lub ostatecznie Lanzar MAX PRO 154D :)

Oczywiście jeśli macie jakieś inne propozycje będe wdzięczny.

Dzięki za wszelkie porady.

0 22
  • #2 21 Maj 2009 08:25
    Lj_E-gain
    Warunkowo odblokowany

Witam,

jak na moje oko wybieraj pomiędzy :) EarthQuake DB-12 i Lanzar MAX12

i nie porównuj tych głośników bez obudowy (paczki) bo całkiem inaczej bd grały :)

0
  • #3 21 Maj 2009 08:33
    MC-Maxim
    Poziom 8  

Dzięki :)

Teraz jeszcze mysle nad 38cm. Może Lanzar MAX PRO 154D albo Yakuza PW1503AX ? zytalem o tej Yakuzie i ponoc dobry glosnik. Zalezy mi na dużym ciśnieniu. Co było by lepsze z tych dwoch, a moze jeszcze jakis inny ?

i czy ten wzmak mi to pociągnie ?

Dzieki !

0
  • #4 21 Maj 2009 08:37
    joe18
    Poziom 13  

Witam
    Mówisz o głośnikach dwu cewkowych(2x4 ohm) tylko nie wiem jak podłączysz do tego wzmacniacza go, skoro ten blau (chyba) nie jest stabilny do 2 ohm. I jeżeli się dobrze orientuje to pb lanzar i hertz maja coś ok 300 rms a Twój wzmacniacz chyba ma jedynie 2x180 rms 4 ohm więc za molo mocy dla nich :( . Jedynie zostaje Tobie z wymienionych, z którym wzmacniacz chyba da rade to db 12.

0
  • #5 21 Maj 2009 08:52
    MC-Maxim
    Poziom 8  

A jezeli bym cały wzmacniacz (2x180), podpiął tylko i wyłącznie pod ten głośnik, to tez będzie za mało ?

0
  • #6 21 Maj 2009 09:06
    joe18
    Poziom 13  

Pod względem mocy to pod db 12 powinno być dobrze, tylko nie wiem(bo nie miałem go) czy on nie potrzebuje więcej żeby pokazać na co go stać. Z resztą to wzmacniacz nie poradzi sobie takie jest moje zdanie.

MC-Maxim napisał:
    A jezeli bym cały wzmacniacz (2x180), podpiął tylko i wyłącznie pod ten głośnik, to tez będzie za mało ?

Jak to podpiąć pod cały wzmacniacz ? Jeżeli dobrze rozumiem chcesz podpiąć każdą cewkę pod inny kanał jeśli tak to jest niedopuszczalne.

0
  • #7 21 Maj 2009 09:24
    MC-Maxim
    Poziom 8  

Myślałem, ze jakos da sie to podpiąc ;)

OK, to poprostu może bez kombinowania zapytam, który głośnik Waszym zdaniem będzie najlpepszy pod GTA 460, uwzgledniacjac to że chce miec duże ciśnienie z niego i miekki, mocny bas. Nie słucham techno wiec na super szybkim glosniku mi nie zalezy ;)

Dzwonilem do sklepu i pod ten wzmaczniacz polecono mi Lanzara z tego wzgledu ze nie potrzebuje duzo mocy.

0
  • #8 21 Maj 2009 09:44
    cursor
    Poziom 30  

JBL CS1204(czyli gt4 12")
    Głośnik nie wymagający mocowo, twój wzmak powinien sobie z poradzić

0
  • #9 21 Maj 2009 10:05
    MC-Maxim
    Poziom 8  

joe18 napisał:
    Pod względem mocy to pod db 12 powinno być dobrze, tylko nie wiem(bo nie miałem go) czy on nie potrzebuje więcej żeby pokazać na co go stać. Z resztą to wzmacniacz nie poradzi sobie takie jest moje zdanie.

MC-Maxim napisał:

Jak to podpiąć pod cały wzmacniacz ? Jeżeli dobrze rozumiem chcesz podpiąć każdą cewkę pod inny kanał jeśli tak to jest niedopuszczalne.

A co do tego podlaczenia, to raczej mialem na mysli zeby zmostkowac kanały.

0
  • #10 21 Maj 2009 12:36
    joe18
    Poziom 13  

W Twoim wzmacniaczu jest tylko opcja 4 kanały i mostek czyli 2 lub 3 tak mi się wydaje, więc masz tylko 180 na kanał.

0
  • #11 21 Maj 2009 13:57
    MC-Maxim
    Poziom 8  

Po przemysleniach jednak sie zdecyduje na 1 cewkowy. Albo Lanzar MAX 12, albo Hertz DS 300. Może ktoś mial okazje porównać obydwa ?

0
  • #12 21 Maj 2009 15:41
    niko123
    Poziom 29  

Lanzar już gra wmiare ok od 300rms a es300 jest bardziej wymagający, najlepiej koło 500rms, lanzar jest szybszy i lepiej sie sprawdzi w techno itp. ale es ma lepsze zejście i gra bardziej miekko.

Jeśli wzmak tylko 180 rms to Es 250 też zagra bardzo słobo es200 bedzie ok.

0
  • #13 21 Maj 2009 20:12
    MC-Maxim
    Poziom 8  

Skoro te 180 Wat to faktycznie mało ... to zmostkuje te 2x180 Wat na 360 Wat. W takim razie jeszcze raz prosił bym o jakies sugestie co w tym wypadku wybrac :) Cos mi sie wydaje ze dopiero teraz ten Lanzar Max12 zagra jak nalezy ...

0
  • #14 21 Maj 2009 20:27
    powalla
    Moderator CarAudio

Moim zdaniem powinieneś poczytać o mostkowaniu wzmacniaczy, bo błądzisz.

PS: poszukaj tematów o głośnikach do "GTA" lub "juniora"

0
  • #15 21 Maj 2009 20:43
    ivan0206
    Poziom 10  

jak już koledzy Ci powiedzieli masz wzmacniacz 4-o kanałowy czyli 4x90 W. NIE MA MOŻLIWOŚCI podłączania jednego głośnika do więcej niż dwóch kanałów. Mostkowanie polega na wzięciu plusa z jednego kanału i minusa z drugiego. To samo możesz zrobić z drugą parą kanałów lecz nie musisz.I tak ze wzmaka 4-o kanałowego możesz zrobić wzmaka 2,3 lub pozostawić 4 kanały.Zrobić jeden kanał który będzie miał całą moc wzmaka można zrobić tylko i wyłącznie we wzmakach które mają fabrycznie dwa kanały.W Twoim tak się nie da - Blaupunkt GTA 260 ma tą samą moc co Twój lecz dwa kanały.Więc tam miałbyś luzik - w Twoim zapomnij o takich kombinacjach ;)Mam nadzieję że coś wyjaśniłem.pozdr

0
  • #16 21 Maj 2009 22:04
    MC-Maxim
    Poziom 8  

No to skoro sie tak faktycznie nie da, to wezme chyba EQ DB12, gdyż ma najbardziej odpowiednia moc do mojego wzmacniacza. Dzieki za pomoc ;)

0
  • #17 24 Maj 2009 22:02
    MC-Maxim
    Poziom 8  

Sluchajcie ... ponoc nieprawda jest, ze wzmacniacza 4 kanalowego nie moge podpiac do jednego glosnika. Tyle ze glosnik musi byc 2 cewkowy i da sie. Tak mowi moj kolega ktory zna sie w temacie.

0
  • #18 24 Maj 2009 22:26
    pita1988
    Poziom 28  

Mozesz podpiac głosnik do 4 kanałowki Uzuwajac np. jednego kanału Albo Urzywajac 2 kanałow w mostek :D

Nie widzi mi sie to ze głosnik 2 cewkowy jest podpiety do wzmacniacza klasy A/B (kazda cewka do mostka)

0
  • #19 24 Maj 2009 22:30
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Witam.
    Tak można podłączyć pod dwa "mostki" wzmacniacza 4-ro kanałowego dwie cewki głośnika niskotonowego ale nie robi się tego ze względu na jakość odtwarzania. Wybacz, że nie będę tłumaczył tego ale zajęło by to z pół strony i zaraz by były kolejne <wymoderowano> pytania.
    Także pełna odpowiedź :
    1) Jeśli zależy Ci na SLP tak ;
    2) Jeśli zależy Ci na SQ nie.

0
  • #20 24 Maj 2009 22:38
    MC-Maxim
    Poziom 8  

No tak, ale fizycznie sie da. Co do jakości, nie musi być olśniewająca :p Dzięki. Czytałem teraz troszke i ludzie piszą że wzmacniacz w tym wypadku może być niestabilny. Czym się to objawia ?

0
  • #21 24 Maj 2009 22:59
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Wzmacniacz się bardzo grzeje i wyłącza (przynajmniej Blaupunkt tak robi). Później (po ostygnięciu) się włączy. Zalecam dobre chłodzenie (umożliwić dobry przepływ powietrza). Co do tego wzmacniacza ma on "w porywach" 2 x 150 Wat. Jeśli chcesz uzyskać coś "zbliżonego" do "zgniatania klaty" to zastanowił bym się nad 2x Tonsil 636182586 .

0
  • #22 24 Maj 2009 23:09
    liam179
    Poziom 10  

nie wiem co jest w głośnikach takiego że większość pisze co zasłyszy i tak w kółko mity rosną... ale co jak co, elektroda to nie miejsce na urban-legend...

DVC:
    http://www.adireaudio.com/Files/DualVoiceCoilDrivers.pdf
    to tylko tak dla "znaczka" bo treść marna:
    http://mobile.jlaudio.com/support_pages.php?page_id=163

generalnie jest tego wiele, wystarczy wpisać np DVC speakers w google.

Generalnie, dopasowana impedancja 2x4ohm w 2xSVC czy 1xDVC dla wzmacniacza w mostku 2x4ohm to praktycznie takie same warunki pracy. Jedyne co można zrobić to zmixować/zsumować do mono żeby do maksimum wykorzystać wzmacniacz.

Edit: do poczytania w wolnej chwili, rozdział I traktuje też o DVC.
    http://books.google.pl/books?id=rv3vKxUwfQQC&...a=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4#PPT1,M1

0
  • #23 02 Cze 2009 15:25
    MC-Maxim
    Poziom 8  

Cytat z forum passata :

Skoro ty nie wiesz co piszesz to nie wprowadzaj zamieszania. Nie pisze o podłączaniu każdej cewki pod osobny kanał LEWY lub PRAWY ale pod zmostkowaną pare kanałów! Masz wzmacniacz 4 kanałowy, i podpinasz pod jedna pare kanałów (L i R) przez ich zmostkowanie jedną cewkę, a pod pozostałe 2 zmostkowane kanały drugą cewkę (oczywiscie wzmaczniacz musi miec taką możliwośc, ale wiekszośc markowych wielokanałowych zmaczniaczy można mostkowac). Nie wiem czy wiesz damianko ale jak mostkujesz 2 kanały to otrzymujesz sygnał mono zrobiony z zsumowania dwóch kanałów, czyli dokładnie to co potrzebujesz do napedzenia woofera - własnie po to miedzy innymi ktoś to wymyślił... Jeśli kolega kupi sobie Stega którego mu polecałem to nie musi nawet doprowadzac osobno wejścia na 2 osobne pary kanałów bo można z jednej puścic sygnał na oba wyjścia (pary)...

0