Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alternator samowzbudny - jak to działa?

21 Maj 2009 18:32 11296 5
  • Poziom 11  
    Mam pytanie. Kłócę się ostatnio z kumplem o alternator samowzbudny...
    Nie mogę nigdzie znaleźć jak działa taki alternator. Chodzi mi wyłącznie o to czy jest alternator samowzbudny który ma uzwojenia na wirniku i stojanie?? Czy po prostu wszystkie alternatory samowzbudne mają koło magnesowe (ich zasady działania nie trzeba mi tłumaczyć).

Czy alternator do którego podłącze akumulator po czym po odpaleniu silnika odłączę go a silnik mimo to nie gaśnie (tak jest np w motorze Jawa 350), a więc dalej wzbudza się sam jest SAMOWZBUDNY??
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 32  
    Wiekszosc alternatorow ma uzwojony zarowno stojan jak i wirnik (no bo jak dzialalaby regulacja U). Gdyby wirnik alternatora byl zrobiony z magnesu trwalego to oczywiste jest ze nie potrzebowal by zasilania z zewnatrz (czy z twornika) aby wytworzyc okreslone U i mozna by bylo z niego pobierac energie. O tym czy alternator (jako samo pojedycze urzadzenie) jest samowzbudny (i moze dzialac bez podlaczenia do instalacji pojazdu) decyduje juz jego sama konstrukcja, a mianowicie chodzi o to czy ma juz wbudowany prostownik i ew. regulator. Bez tego urzadzenia nie da sie polaczyc jego uzwojen tak aby sie sam wzbudzil i pracowal prawidlowo. Czyli wynika z tego moral taki ze alternatory (przewaznie starsze konstrukcje) nie zabardzo nadawaly sie do pracy samodzielnie, bez podlaczenia chocby prostownika, bo nie bylo ich jak wzbudzic. Tylko podlaczajac je do instalacji w pojezdzie dopiero robily sie "samowzbudne" (bo w instalacji tej byly juz zamontowane te podzespoly:prost.) i dzieki temu mozna bylo polaczy uzw. wzb. z uzw. tw. i mogly pracowac. Nowsze konstrukcji maja juz wbudowane to co trzeba i jesli nawet nie sa podlaczone do instalacji wzbudzaja sie i mozna z nich korzystac.

Dodano po 4 [minuty]:

Z to jawa to akurat to nie oznacza ze jest samowzbudny. Pojecie samowzbudny (czy to silnik czy pradnica) oznaczo to ze moze sie wzbudzic wykorzystujac tylko wlasne U wytworzone np. przez twornik (w przypadku pradnicy) i nie trzeba jej zasilac z zewnatrz aby uzyskala Un.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 24  
    Alternatory samowzbudne mają 9 diod,Jawa ma alternator obcowzbudny czyli 6 diodowy natomiast Etki mają alternatory samowzbudne dodatkowo Etka ma dość ciekawie rozwiązane ładowanie min.prostownik ze sporym zapasem obciążalności prądowej,regulator napięcia z ogranicznikiem prądowym altek też pewnie jest wzmocniony dlatego Etki zapalają na pych bez baterii a Jawy nie.:D
  • Poziom 11  
    Chyba przegrałem dwa piwa :wink:. Wielkie dzięki za odpowiedź :)
  • Poziom 39  
    Może i przegrałeś, ale tłumaczenia kolegów pokrętne. Tym bardziej, że załapał się nawet silnik samowzbudny. Moim skromnym zdaniem samowzbudny oznacza wytwarzający energię elektryczną bez potrzeby zasilenia elektrycznego z zewnątrz, czyli z instalacji. A może to nastąpić przez wykorzystanie magnetyzmu szczątkowego lub magnesów stałych. Zagadnienie bardziej znane w szerszym pojęciu tj prądnic. A co do Jawy to znane mi rozwiązanie nie jest alternatorem, lecz prądnicą komutatorową i jest tam wykorzystany magnetyzm szczątkowy. Aczkolwiek nie obserwuję na bieżąco i mogę mieć wiedzę nieaktualną jako, że alternatory upowszechniły się. Część motocykli wyposażono w urządzenia z magnesami trwałymi.
  • Użytkownik obserwowany
    Ts 350 ma alternator tak jak etz z tym że etz ma większej mocy przez co się stojany częściej palą.
    Ale przez to lepiej łąduje.