Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa mierniki cyfrowe zasilane jednym napięciem

21 Maj 2009 21:53 5558 18
  • Poziom 18  
    Mam takie pytanie.Czy jest możliwe zasilanie dwóch mierników cyfrowych jednym napięciem 9V,i równoczesny pomiar jednym miernikiem napięcia a drugim prądu np.przy ładowaniu akumulatorków.Oto schemat.

Pozdrawiam czekam na porady.
  • Testo
  • Poziom 24  
    Kiedyś bawiłem się dwoma miernikami naraz (takimi tanimi multimetrami zasilanymi baterią 9V mierząc jednym drugi ;)
    I z tego, co pamiętam, to mają one wewnątrz źródło odniesienia ze sztuczną masą "wiszącą" gdzieś właśnie pośrodku pomiędzy 0V a 9V baterii, a do tej sztucznej masy podpięta jest bezpośrednio sonda GND miernika.
    Jedyna możliwość, jaka wogóle mi się nasuwa, która nie powinna spowodować uszkodzenia mierników, to połączenie obu wyprowadzeń baterii i jednocześnie sond GND. Ale wydaje mi się, że ponieważ pociągnie to za sobą połączenie wewnętrznych źródeł napięcia odniesienia (które wcale nie muszą być identyczne), doprowadzi to do zafałszowania wyników pomiaru, dlatego osobiście szczerze odradzam takie łączenie.
  • Poziom 33  
    A ja zastanawiam się nad sensem takiego łączenia. Większy spadek napięcia baterii, zafałszowanie wyniku, ryzyko uszkodzenia mierników. A bateria 9V nie jest droga...
  • Testo
  • Poziom 41  
    Mierniki zasilane z 9V, mające wyświetlacz LCD, muszą być zasilane odseparowanym napięciem. Mierniki z wyświetlaczami LED, zasilane z 5V, mogą mieć wspólne zasilanie, ale bocznik do amperomierza musi być na masie.
  • Poziom 18  
    Mierniki to tanie popularne LCD (DT-830) około 10zł/szt.
    Mam pewien projekt zrobiony i zależy mi na takim zasilaniu,i nie chodzi tu tylko o oszczędzaniu na bateriach,dlatego szukam rozwiązania, jeśli taki sposób zasilania jest niemożliwy będą musiały być użyte baterie.
  • Poziom 33  
    Może jakaś mała przetworniczka 9V->9V zapewniająca izolację galwaniczną?
  • Poziom 18  
    Qwet,właśnie wykorzystałem przetworniczkę prototypową z mojego tematu:przetwornica 5v na 9V i się sparzyłem.Zasilanie przetworniczki mam
    na 1 szt lion-a 3,7V na wyjściu jest 9V.Podłączyłem te dwa mierniki wyświetla ładnie zera,lecz gdy dochodzi do pomiaru to wszystko pływa.Na przetwornicach nic jeszcze nie robiłem więc mam małe doświadczenie,to jest pierwsza.Jeśli masz jakiś schemat lub nawet szkic,rysunek jak zrobić izolację galwaniczną to wrzuć.Może sobie z tym poradzę.

Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Twoja przetwornica ma łączone masy wejścia-wyjścia. Żeby zrobić izolację galwaniczną, musisz mieć transformator/dławik z przynajmniej dwoma uzwojeniami. Topologia flyback/push-pull/forward. Najłatwiejszy będzie chyba jednotranzystorowy forward. Moc będzie tak mała że nie musi być zabezpieczeń, ani soft-startu, więc przetwornicę można wykonać nawet na NE555 ;) Transformator może być na małym krążku TN13, kilkadziesiąt zwojów po każdej stronie. Tranzystor wykonawczy np. IRF510, bez żadnego radiatora ;)
  • Poziom 18  
    Qwet widzę że się znasz na rzeczy,czy jest możliwe to do zaadoptowania do tej przetworniczki,czyli wpięcie się w jakiś sposób z tym transformatorkiem.Problem w tym że urządzenie mam gotowe,poskładane i tylko to zasilanie mi się nie sprawdziło.
    Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrowienia Bielsko dla Białe...
  • Poziom 33  
    Nigdy nie pokazałeś schematu swojej przetwornicy, więc mówię według tego:
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/2300/501448_DS.pdf

Na MC34063 można zrealizować topologię flyback. Musisz zrobić tak:
    Zmienić C1 z 330uF na ceramik 10..100n i dać równolegle z C1 rezystor 470..1000Ω. Odłączyć D1 od pinu 1 i dławika. Na dławiku musisz nawinąć 2 dodatkowe uzwojenia, oba taką samą ilością zwojów co pierwotne. Jedno z uzwojeń, jako tzw. pomocnicze, będzie służyło do pomiaru napięcia rozmagnesowania rdzenia (samoindukcji), a więc pomiaru napięcia na wyjściu. Należy to uzwojenie podłączyć jednym wyprowadzeniem do masy, a do drugiego wyprowadzenia podłączyć diodę D1 anodą. Z tym że kierunek podłączenia uzwojenia nie jest obojętny - trzeba podłączyć diodę D1 w taki sposób, aby w czasie otwarcia klucza wewnątrz MC34063 blokowała ona przepływ prądu, a gdy klucz jest zamknięty, pozwalała na swobodny przepływ prądu wynikającego z samoindukcji dławika. Drugie uzwojenie będzie generowało napięcie izolowane galwanicznie, trzeba do niego podłączyć diodę tak samo jak w przypadku uzwojenia pomocniczego. Kondensator filtrujący za diodą daj 330u ;)

Narysuj schemat tego co opisałem i pokaż go.
  • Poziom 18  
    Przetwornica zrobiona wg.tego schematu.

Podawałem wcześniej link do strony z obliczeniami dla tego układu scalonego.Zrobiona dokładnie pod względem układu.Tego datascheta mam na kompie i nie wiem dlaczego nie popatrzyłem dokładnie,tam jest nawet układ z dwoma napięciami,co prawda
    plus i minus oraz wspólna masa ale nie problem nawinąć dwa uzwojenia wtórne.Czy dobrze myślę?
  • Poziom 33  
    Nawet nie zauważyłem - w katalogu jest już gotowy układ flyback.

Myślałem o czymś właśnie takim, ale jako klucz chciałem wykorzystać tranzystor wewnętrzny MC34063.
  • Poziom 33  
    Tak, to będzie działać. Powpisuj nazwy elementów to pokażę ci które elementy bym jeszcze pozmieniał.

Już teraz mogę powiedzieć, że dałbym jakiś układ gasikowo-transilowy między pinem 1 i 2 sterownika. Dioda 1N4148 szeregowo z kondensatorem 100n i diodą zenera. Chodzi o zabezpieczenie klucza przed przebiciem indukcyjnością rozproszenia dławika.
  • Poziom 33  
    Chodziło mi o poprzedni schemat flybacka z nazwami elementów, nie ich wartościami. A to co pokazałeś to nie jest flyback :(
  • Poziom 26  
    Kolego Pustan zwróć uwagę że dzielnik do sprzężenia zwrotnego od dołu masz podłączony do masy a uzwojenie z którego bierzesz to napięcie jest od tej masy odseparowane ! Chcąc uzyskać dwa odseparowane napięcia musisz zastosować trzy uzwojenia wyjściowe. Jedno do sprzężenia podłączone do masy wejściowej a dwa odseparowane. W obecnej sytuacji przetwornica cały czas dawałaby maksymalną moc na wyjściu ograniczoną tylko limitem prądu na wejściu.
  • Poziom 18  
    No i niestety ten projekt to porażka.A tak pięknie wyglądało.
    Najpierw do kolegi Qwet:dzięki za pomoc i naprowadzanie(innym kolegom również)Znalazłem w moich zapasach mały transformatorek z trzema uzwojeniami,zrobiłem próbę na pająka, podłączyłem pierwotne zamiast dławika na wtórnych diody,kondensatory,uzyskałem około 34V,zbiłem stabilizatorami do 9V.Po podłączeniu nóżki 5 układu przez rezystor wg. noty katalogowej do jednego z wyjść transformatorka wszystko ruszyło,ale.
    Po pierwsze na jednym wyjściu stabilne około 9V,w zakresie napięcia zasilającego od 2.5V do 6V.Drugie pływa pomimo stabilizatora.
    Zamiana połączenia na drugie wyjście-jest odwrotnie,jedno stabilne drugie pływa.
    Podłączyłem mierniki,jeden stabilny,mierzy prawidłowo drugi pływa.Więc myślałem nawet o trzecim uzwojeniu.Myślenie było chyba słuszne bo kolega Jacek Rutkowski w poście powyżej to wyjaśnił.
    Dałem sobie z tym spokój bo niby proste zasilanie z przetwornicy w tym układzie do zasilania mierników zaczyna urastać do zasilania z elektrowni.
    Zostanę przy zasilaniu 2X9V z baterii.A zaczęło się od rozebranej baterio od laptopa.
    Nie wszystko jest tak proste jak na początku się wydaje.Myślę że temat należy zakończyć.
  • Poziom 33  
    Zastosowałeś wymiotek z szuflady i myślisz że będzie działać? Czy ten transformator w ogóle ma szczelinę powietrzną? Jaka jest indukcyjność uzwojenia pierwotnego? Lepiej zastosuj transformator o znanych parametrach, inaczej przetwornica nie ma prawa działać.