Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PLC <-> PC (laptop bez RS232)

papajondro 21 May 2009 22:54 5749 15
SterControl
 • #1
  papajondro
  Level 11  
  Witam Panowie, mój problem jest następujący. Dostałem sterownik Mitsubishi Fx1N na który mam napisać program, ale mój lapej nie jest wyposażony w port rs232. Jak to obejść, czy może zwykły konwerter usb2rs232 sobie poradzi z tym i czy gx developer zobaczy takie połączenie. Nie mam możliwości pracy na innym kompie. Co poradzicie?
 • SterControl
 • #2
  arkady_pl
  Level 24  
  Przetestujesz kilka interfejsów USB<->RS232 i trafisz na właściwy. Ja mam w laptopie kartę PCMCIA. Takie najlepiej współpracują. Używam jej do LOGO i do programu dla plotera i bryka.
 • SterControl
 • #3
  grudziu
  Level 16  
  A jakiej firmy i jaki model?
 • #4
  papajondro
  Level 11  
  PLC Mitsubishi Fx1N 60MR-ES/UL
  Soft- GX Developer 8.78G

  Czytałem na forum, że konwertery USB>RS232 sprawiają problemy i mogą być niewykrywalne przez soft. Lepiej jest z PCMCIA>RS232, ale chciałem wiedzieć czy ktoś to testował na tym sofcie z podobnym sterownikiem.
  Podobny problem znalazłem w linku kolegi Link

  Ktoś na tym pracował?
 • #5
  sinuh3
  Level 17  
  Akurat z Mitsubishi nie miałem kontaktu ale z Schneiderami tak. Dużo zależy od sterowników, rzekłbym, że byle przejściówka z allegro chodzi, o ile driver jest ok.
 • #6
  and_rog
  Level 23  
  Ja polecam jednak kartę PCMCIA - RS232. Jest nieco droższa niż konwerter, ale to chodzi.
 • #7
  arkady_pl
  Level 24  
  Zajżyj tutaj
  https://www.hurt.com.pl/?o=shpc&i=194#6

  Ja polecam kartę PCMCIA lub PCI Express(jesli masz port) bo do nich są najlepiej dopracowane sterowniki a w wielu przypadkach gdy masz np. WinXP a w karcie jest chipset TI to Win ma własne niezłe sterowniki.

  Interfejsy na USB dla RS232 są w wielu przypadkach z badziewnymi sterownikami. Wielu juz się o tym przekonało. Czasami trzeba wręcz trafiać w serię bo sterowniki potrafią się znacząco różnić.

  Tylko pamietaj abyś nie szedł kluczem ceny bo się na każdym produkcie przejedziesz.
 • #8
  pawełkarpl
  Level 11  
  Ja i kolega używamy kart PCMCIA->RS232 firma chyba ARGOSY i nie ma problemu z komunikacją ze sterownikami Lenze, Mitsubishi (mamy nieco starszą wersje programu bodajże 8,32 a sterowniki FX3U), Omron, Matsushita, Unitronics, Moeller.
 • #9
  asher
  Level 17  
  Potwierdzam wypowiedź kolegi o kartach ARGOSY.
  Ja używałem jej do komunikacji ze sterownikami GE FANUC, SIEMENS, SCHNEIDER i kilkoma innymi. Sprawowała się bez zarzutu. Obecnie używam jej pod Vistą i nie zauważyłem problemów.
  Sterowniki dla Visty są na stronie producenta. Co prawdo jest to niby wersja beta ale chodzą.
  Problemem może za to być dostępność tej karty.

  Jestem ciekawy opinii na temat innych kart RS232 na złączu PCMCIA jak również ExpressCard. Niestety to pierwsze złącze odchodzi powoli w zapomnienie i w nowych laptopach często występuje jedynie ExpressCard.
  Jest to o tyle ważne że nie każda firma kupuje automatykowi Field PG Siemensa, czy Dell ATG :D
 • #10
  pcichomski
  Level 16  
  Mam przejściówkę USB firmy "Prolific" z długim 1.5 kablem (a więc dodatkowo "przedłużacz" :D ). Testowana na wielu różnych sterownikach, panelach operatorskich, falownikach. Nigdy nie odmówiła współpracy z tymi urządzeniami (Mitsubishi, Siemens, Omron, Allen Bradley, BeckHoff, SEW, Stoeber, Festo i wiele innych). Podstawa to prawdopodobnie dobry driver (i jak widzę - miałem chyba szczęście). PCIMCA jest też ok, ale chyba sporo droższe, a u mnie zajęte przez kartę PROFIBUS Siemensa.

  Pozdrawiam
 • #11
  salembo
  Level 11  
  Witam.
  Ja posiadam w swoim laptopie kartę PCMCIA firmy Silicom którą kupiłem na allegro. Działa niestety tylko pod XP, ale bez zarzutu. Sprawdzona została ze STEP 7 bez problemu.
  cena karty to około 120 zł.
 • #12
  krzysiul
  Level 20  
  U mnie Prolific na Express card jest widziany w systemie jako USB2RS converter czy jakoś tak i z tego co sie doczytałem to generalnie Express card zawiera usb2.0 i te piny są wykorzystywane w konwerterach. Ponieważ natomiast chyba wszystkie te konwertery są wykonywane jako ta "wąska" wersja (34mm) to karty te po prosu wysuwają się same z gniazd aprzy najmniejszym ruchu. Tak więc wg mnie nie warto wchodzić w express card z takimi konwerterami bo znacznie wygodniej i z tym samym efektem działać będzie konwerter na kablu
 • #13
  MarcinTa1
  Level 2  
  Najlepszym konwerterem z USB na RS232 moim zdaniem jest MOXA Uport1110. Działa na wszystkich Laptopach starych i nowych. Polecamy te konwertery MOXA na RS232 jako przejściówka, gdyż do programowania falowników firmy STOBER MDS5000, FDS5000, FDS4000 i SDS4000 idealnie się z nimi komunikują i do tej pory są aktualne drivery do pobrania.
 • #14
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  1. - kwestia programu kiedy był napisany. Te starsze wymagają obsługi portu jak w DOS'ie. W takiej sytuacji pozostaje jedynie karta PCMCIA.

  2. - nowsze programy potrafią wykorzystać emulację portów na USB. Jaka przejściówka to zależy od driverów. Zwykły najtańszy z chispetem Profilic - po prostu ma dobre sterowniki.
 • #15
  areksmy
  Level 11  
  Ja używam od dawna USB_to_serial_converter (PL2303) kosztuje chyba 50zł. Działa na Siemens i Fanuc.


  Proszę pisać zgodnie z zasadami polskiej ortografii i interpunkcji. Poprawiłem.
  mod bestler
 • #16
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Jeżeli kolega chce mieć pewność, że przejściówka nie będzie stwarzać problemów to tak jak jeden z kolegów pisał - polecam firmę Moxa. Cena mało przyjemna ale nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, żeby Moxa nie zadziała z jakimś urządzeniem.

  Temat zamknięty. W razie czego pisać na PW to otworzę.

  Paweł