Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bauknecht GSF4892 - błąd F4

Mufloneusz 23 Maj 2009 08:28 14012 40
  • Pomocny post
    Jasxx
    Poziom 21  
    Masz czujnik membranowy czy OWI???

1. Jeżeli F4 jest zaraz na starcie to radzę sprawdzić:
    - poziom wody w zmywarce zaraz po wyświetleniu błędu (pompka nie jest w stanie wypompować, wąż odpływowy za wysoko i woda się cofa, masz brudny lub uszkodzony czujnik)
    2. Program mycia rozpoczyna od wylania wody, program serwisowy rozpoczyna od pobrania wody.
    3. F5 błąd pompy myjącej.
    - tyle razy pisałem, by przed każdym puszczeniem zmywarki, nawet w programie serwisowym otworzyć i zamknąć drzwi.
    4. Czujnik membranowy to kratka za którą znajduje się gumowa membrana, w kratkę tą dostają się zabrudzenia po czasie blokując membranę w jednej pozycji. Czujnik OWI to przeźroszysta płytka z wypustkami, znajdują się w nich czujniki, wystarczy lekkie zabrudzenie pozostałe z poprzedniego mycia i na starcie masz F4.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    pgoral
    Poziom 26  
    Jeżeli dobrze patrzę to jest to coś takiego - jakby kratka po prawej strony od filtra. Czyli po tym jak napisałeś w p. 4 jak rozpoznać jaki mam czujnik - to będzie to czujnik membranowy.

1. Jest jakieś kilka minut po uruchomieniu i pracy pompy odpompowywującej. Wody nie ma - jest błyskawicznie odpompowana - nawet jak ją tam naleję.

2. - o to by tłumaczyło czemu serwiosowy rusza.
    Ale czemu potem i mycie działa normalnie? Może on się musi jakoś przepłukać?

3. Aj aj - już wiem. :)

Jak oczyścić ten czujnik membranowy? Czy płukanie czy jakoś mechanicznie? Czy użycie takiego środka jak calgonit do mycia zmywarek coś da? Kwasek cytrynowy?
    Najchętniej bym go wyjął, rozkręcił i wyszorował wszystkie elementy. Ale nie wiem ani jak wyjąć, ani czy w ogóle rozbieralny.

Czy może mieć znaczenie to, że filtr mi dokładnie nie przylega? Bo od jakiegoś czasu nie wskakuje na swoje miejsce tylko tak poprostu tam się wsuwa (zatrzaski na dole jakoś się pokurczyły - sprzęt już nie najnowszy).
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Jasxx
    Poziom 21  
    Ad1. OK
    Ad2. - Serwis rusza ale działa z większą ilością wody. Możliwe, że to właśnie dlatego masz F5

Czyszczenie czujnika membranowego.
    Zdejmij osłonę pod drzwiami. odkręć przedni cokół (4 wkręty). Po prawej stronie sumpa zaraz przy grzałce masz czujnik. Odegnij grzałkę zamocowaną gumowym kolankiem do sumpa, w głebi masz niewidoczną blokadę czujnika, odblokuj go i przekręć odwrotnie do wskazówek zegara o 1/3 obrotu. Wyciągnij go (może przeszkadzać ci grzałka ale się da to zrobić).

Filtr ma bardzo duże znaczenie.
    - nie zapychają się ramiona myjące zmywarki
    - nie uszkadzają się łopatki pompy myjącej i drenażowej
    - najważniejsze dla ciebie - resztki jedzenie nie zapychają kratki czujnika.

Osady najczęściej zapychające czujnik membranowy są tłuszczami. Znam przypadki, że od środka zmywarki pomaga płyn odtłuszczający i stara szczoteczka do zębów (tylko delikatnie).
    pgoral
    Poziom 26  
    Dzięki! :) Zdam zdam relację z efektów! :) Ale to może w przyszły weekend - bo będę ją przenosił w inne miejsce i i tak muszę rozkręcić aby odłączyć wąż do nalewania, przewlec go przez dziurę i podłączyć z powrotem :)
    mamab
    Poziom 10  
    Witam miłych panów i proszę o pomoc. Nasz Bauknecht ma już 10 lat. Dwa lata temu przestała zmywać i wyświetlił się błąd f4. Przyszedł pan z serwisu, zmywarkę naprawił, zainkasował 4 stówy i stwierdził, że w zasadzie to te zmywarki obliczone są na 8 lat pracy, więc ta już swoje wysłużyła. W zeszłym tygodniu znowu wyskoczył błąd f4, ale tym razem zabraliśmy się do naprawy tejże , przy znacznym udziale tego forum, sami z mężem. Moja pomoc polegała na wyszukiwaniu porad w internecie i bieganiu do kuchni, gdzie mąż dzielnie walczył ze złośliwością przedmiotu martwego, czyli wyżej wzmiankowanej zmywarki. Już wczoraj się wydawało że osiągnęliśmy sukces, bo zmywarka zaczęła zmywać, ale dziś rano na wyświetlaczu pojawił się następny błąd, tym razem f8. Czy ktoś byłby tak miły i powiedział co mamy robić dalej. Czy da się to naprawić, czy trzeba iść do sklepu po nową. Spraw jest dość pilna bo w sobotę mam imprezkę rodzinną na 20 osób i dostaję gęsiej skórki gdy pomyślę co się będzie działo w kuchni bez zmywarki.

Dodano po 9 [minuty]:

Dodam jeszcze, że chodzi o zmywarkę Bauknecht GSF 4892, kupiona w marcu 1998r.
    mamab
    Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedź i przenoszę się do tematu "kod błędu f8"
    mamab
    Poziom 10  
    Witam
    No i znowu problem z błędem f4. Sprawdziliśmy i wyczyściliśmy element oznaczony nr 5830, zmywarka zaczęła chodzić. Udało się zrobić 2, może 3 zmywania. Po kolejnym uruchomieniu zmywarki cykl rozpoczął się normalnie czyli cichym buczeniem, które zazwyczaj po chwili ustaje i słychać, że zmywarka zaczyna pobierać wodę, tylko że tym razem buczenie nie ustało a na wyświetlaczu pojawił się kod f4. Nawet po zresetowaniu zmywarki buczenie nie ustawało. Uruchomiłam zmywarkę w trybie serwisowym. Przeleciało 12 minut i nic się na wyświetlaczu nie pokazało. Uruchomiłam więc zmywanie na programie "szkło". Przeleciało i jest OK. Co z tym fantem zrobić? A może mechanik z punktu serwisowego miał rację i pora na nowy sprzęt. Może ktoś będzie tak miły i poradzi co robić???
    Błagam pomóżcie, za dwa dni mam imprezę na 20 osób!!!!!
    pgoral
    Poziom 26  
    Ja zauważyłem, że jakwyskakuje f4 to po odpaleniu programu serwisowego przez jakiś czas jest ok. Tak sobie myślę, że to może jakieś brudy się nazbierały? A może ta membrana w czujniku stała się twardsza?
    Jasxx
    Poziom 21  
    F4 - wada wypompowania wody.
    Przyczyna:
    - uszkodzona pompa drenażowa, nie wylewa wody,
    - uszkodzony wyłącznik membranowy, ciągle sygnalizuje obecność wody
    - uszkodzony zawór zwrotny, za wysoko i za daleko wąż odpływowy, woda z niego cofa się do zmywarki.

Najczęściej F4 spowodowany jest przez wyłącznik membranowy, może nie tyle samo jego uszkodzenie ale poprzez zabrudzenie. Zbudowany jest on z kratki, za którą znajduje się delikatna gumowa membrana. Napór wody na membranę powoduje uruchomienie przełącznika. Często za kratką zabezpieczającą membranę dostają się zabrudzenie.
    Wyłącznik ten można wyczyścić bez rozbierania zmywarki. Po zdjęciu sit, po prawej stronie sumpa jest widoczny wyącznik (czarny o średnicy ok 4 cm).

Można go także zdemontować od spodu zmywarki (odblokować, przekręcić o 1/3 obrotu i wyciągnąć z mocowania). Można wtedy dmuchając na niego sprawdzić działanie styków.

Po włączenie programu serwisowego zmywarka rozpoczyna od nabierania wody, tylko programy myjące zaczynają od wypompowania.
    mamab
    Poziom 10  
    Zmywarka działa jak nowa. Co prawda przez kilka dni musiałam ją uruchamiać poprzez program serwisowy, ale najważniejsze, że teraz działa jak należy. Bardzo się cieszę, że udało mi się trafić na to forum, bo satysfakcja z pokonania złośliwości natury martwej jest bezcenna. Pozdrawiam wszystkich serdecznie