Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bauknecht GSF4892 - błąd F4

16 Sie 2008 13:01 13685 40
  • Poziom 2  
    Mam problem ze zmywarką Bauknecht GSF 4872.
    Pojawia się cały czas kod błedu"F4". Zmywarka przestaje dzialac po okolo 10 sekundach. Proszę o pomoc!
  • Specjalista AGD
    Ten kod oznacza problem z wylewaniem wody, sprawdź czy układ wylewania jest drożny i czy pompa spustowa pracuje
  • Poziom 2  
    sprawdzilem, wszystko jest drozne i z pompom takrze wszystko wporządku :| ale nadal niedziala.
    zmywarka przestala dzialac po tym jak burza spowodowala brak 1 fazy prądu. Czy to mógłby być powód jakiejś awarii:?::idea:
  • Specjalista AGD
    Być może powstało przepięcie w sieci i mogło to mieć wpływ na elektronikę, ale przede wszystkim sprawdź czujnik poziomu wody, może być zanieczyszczony
  • Poziom 2  
    A, w którym miejscu mógłbym znależźć ten czujnik i jak go sprawdzić?
  • Specjalista AGD
    Wyciągnij filtr, czujnik jest pod nim po prawej stronie, może być zabrudzony, przeczyść szczoteczką
  • Poziom 2  
    Zmywarka pracuje prawidłowo a kod F4 wyswietla sie podczas suszenia. Prosze o pomoc...
  • Poziom 23  
    maciejdyzio napisał:
    Zmywarka pracuje prawidłowo a kod F4 wyswietla sie podczas suszenia. Prosze o pomoc...

Sprawdź , to co kolega opisał wyżej , a dodatkowo połączenie między tymże czujnikiem WI a modułem ( trzy szare przewody ) , ewentualnie czy pompa myjąca nie ma przebicia na masę .
  • Specjalista AGD
    Wyczyść w końcu ten WI >>taki czarny z mebraną i mikrowyłacznikiem jest wpięty w misę zmywarki .
  • Poziom 2  
    W1 jest wyczyszony ,a reszte sprawdze i dam znać....
  • Poziom 2  
    Zmywarka działa dziekuje za pomoc....
  • Poziom 10  
    Mam problem z uruchomieniem zmywarki bauknecht 4875
    problem jest następujący po włączeniu włącznika głównego zmywarka startuje jednak bez przyciśnięcia startu nie moge zmienić programu po jakimś czasie pokazuje się F4 pompka i czujnik lustra wody są sprawne
    proszę o pomoc
  • Poziom 21  
    Brak interpunkcji ogranicza zrozumienie Twojego postu.

Jak zdiagnozowałeś prawidłowe działanie popmy drenażowej i czujnika membranowego????
  • Poziom 10  
    czujnik zdemontowałem. Był czysty , sprawdziłem również przepływ prądu przez czujnik był prawidłowy.

Pompę zdemontowałem sprawdziłem czy nie posiada zabrudzeń jest w pełni drożna i sprawna

obecnie problem jest zupełnie inny po uruchomieniu nie wyświetla żadnego błędu, pompa pracuje bez końca po zatym nic więcej się nie dzieje. podejrzewam że być może jest to uszkodzenie modułu elektroniki
  • Poziom 21  
    Pompa nie może pracować bez końca. Ma ustalony czas na pracę. Po tym czasie albo woda jest albo jej nie ma.
    Jeżeli jednak prawdą jest to co piszesz to programator do wymiany. Jednak po raz pierwszy spotykam się z tego typu ustarką. Możliwe, że masz gdzieś zwarcie i pompa dostaje "lewe" napięcie. Triak od sterowania pompą albo pada na amen albo działa w sposób przerywany i dziwne, że stało się to po tym, jak tam zaglądałeś. Najmniej prawdopodobne, że padł soft programatora. Gdyby tak było, nie nie miałbyś nawet możliwości wybrania programu. Proponuję Ci jeszcze zresetować zmywarkę (przytrzymaj przycisk START 3 sek), a potem włączyć w trybie testowym.
  • Poziom 10  
    dziękuje za poradę niewiedziałem jak zresetować spróbuje więc jeszcze raz

Dodano po 4 [godziny] 56 [minuty]:

jak włączyć w trybie testowym ?

zdemontowałem pompę otwór od miski przytkałem korkiem. Uruchomiłem zmywarkę pracuje jednak nie będzie mogła zakończyć pracy bez pompy drenażowej
    pompa jest podłączona obok i nieustannie pracuje spróbuje sprawdzić to lewe napięcie które mogła by, dostawać ta pompa
  • Poziom 21  
    jakmal10 napisał:
    jak włączyć w trybie testowym ?

Ustaw program pierwszy. Wyłącz zmywarkę wyłącznikiem sieciowym. Wciśnij przycisk STARY i trzymając go włącz przycisk sieciowy. Gdy zacznie migać kontrolka przy przycisku START puść gi i po chwili wciśnij na krótko. Zmywarka ruszy na ok 12 minut. Sprawdzi wszystkie swoje podzespoły. W tym czasie kontrolka przy przycisku start cały czas mruga.

jakmal10 napisał:
    zdemontowałem pompę otwór od miski przytkałem korkiem. Uruchomiłem zmywarkę pracuje jednak nie będzie mogła zakończyć pracy bez pompy drenażowej
    pompa jest podłączona obok i nieustannie pracuje

Nie powinna nieustannie pracować. Jeżeli jest to na początku cyklu to po ustalonym czasie i sygnale z wyłącznika membranowego o tym, że nie ma wody powinna zacząć pobierać wodę i rozpocząć mycie. Jeżeli pracuje cały czas to znaczy, że ma "polecenie" z wyłącznika membranowego o obecności wody i po ustalonym czasie powinna wyświetlić F4. W innym przypadku stawiam na programator.

Dlaczego po tym jak tam zaglądałeć nie wyświetla F4 tylko pompa cały czas pracuje? Czy masz pod zmywarką styropianowy czujnik od kontroli wycieku wody? On też blisko współpracuje z pompą drenażową. Kończy cykl, włącza pompę i powoduje wyświetlenie błędu F2. Jak już dobrałeś się od spodu do zmywarki zdemontuj czujnik membranowy i przeczyść go delikatnie w ręku, a nie w zmywarce. Dmuchając na gumę sprawdź czy przełączają się styki.
  • Poziom 10  
    po wszstkich zabiegach które zalecił pan pompa wdalszym ciągu pracuje nieustannie,po wypięciu przewodów od pompki drenażowej rospoczyna prawidłowo cykl pracy, po pewnym czasie pokazała błąd F5 ,chyba się poddam niemam pomysłu,jak zniechęcić pompkę do ciągłej pracy
  • Poziom 21  
    Czyli z F4 zrobiło się F5. W poniedziałek rano sprawdzę i przekażę Panu co ten bład oznacza i co z tym zrobić.
  • Poziom 21  
    F5 to wada pompy myjącej. Dlatego nie wiem skąd u Ciebie "rozpoczyna prawidłowo cykl pracy". Coś mi się wydaje, że Towje zaglądanie do zmywarn=ki nie przyniosło debrego efektu. Mógłbym sądzić nawet, że źle powpinane masz teraz przewody, ale przecież PINy nie pozwalają na ich złe wpiecie.

Podsumowując:
    Miałeś F4 czyli błąd pompy drenażowej, a co za tym idzie problemy z wylaniem wody, samą pompą albo czujnikiem membranowym.

Teraz pompa drenażowa działa nonstop co jest raczej niemożliwe.

Jednak gdy ją wypniesz zaczyna mycie a po chwili F5. Wiesz juz co to F5 więc jakie zaczyna mycie?

A może mylisz pompy?????
  • Poziom 10  
    jest spalony rezystor R8 na elektronice, może zna pan jego opór?
    I dlaczego mógł się spalić :?::?::?::?::?::D

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

jednak rezystor okazał się dobry
    lekko przygrzany co zasugerowało mnie nie trafnie.
    na 100% jest uszkodzony triak(tranzystor)
    0020
    T410
    700D
    STmrc
    gdzie można taki triak nabyć
    byłem już skłonny ją skasować
  • Poziom 21  
    Niekiedy zdarza się awaria tego triaka, jednak objawia się to w ten sposób, że pompa drenażowa działa w sposób przerywany, (na początku cyklu lub na końcu) a do tego w takich samych cyklach miga dioda Start w zmywarce.
  • Poziom 10  
    triak wymieniony zmywarka startuje normalnie ,pompa się wyłącza.
    PO jakimś czasie zapola się kontrolka,druga od góry"czerwona ,pozatym wszystko OK
  • Poziom 21  
    Czerwone kontrolki w tego typu zmywarkach to przeażnie
    - brak soli
    - brak nabłyszczacza
  • Poziom 26  
    Ja może odświeżę temat - u mnie jak myje to normalnie myje. A jak włączyłem program testowy to po jakimś czasie wyskoczyło F5 - ale mimo to program idzie dalej. Pompa pracuje jak zawsze. Woda szumi, etc.
  • Poziom 21  
    Brak informacji o zmywarce (model, rok produkcji)!!!
  • Poziom 26  
    Sorry - dokładnie taka jak we wcześniej poruszanym temacie. Bauknecht GSF 4872.
    Błąd F5 pojawia się w trakcie ale po przejściu programu testowego znika sam i jest ok.
  • Poziom 21  
    F5 - wada pompy myjącej

Błąd ten nie oznacza koniecznie uszkodzenia pompy myjącej ale nawet zakłócenia występujące podczas jej pracy. Jeżeli jest tam silnik MPH to wykrywać on będzie nawet za mało lub za dużo wody w zmywarce. Za mało wody powodować może nawet dodanie nabłyszczacza w nieodpowiednim momencie (piana to brak wody - inny prąd pobierany przez pompę).

W Twoim przypadku przed włączeniem programu testowego zapewne nie otwierasz drzwi. To powoduje podanie nabłyszczacza zamiast kontrolnego otwarcia zasobnika proszku. Woda się mocno pieni i jest F5.

W takim przypadku błąd ten wystąpi tylko podczas programu testowego, w czasie normalnego cyklu mycia zmywarka rozpocznie dobieranie wody do poziomu stabilnej pracy pompy.
  • Poziom 26  
    Ja znowu z moją machiną - Bauknecht GSF 4892- błąd F4 - czujnik raz działa a raz nie.

Co może być przyczyną?

Czasami włączam i wszystko jest ok. A czasami odpompowywuje i odpompowywuje i nic. Jak się naleje wody ręcznie to czasami wtedy odpompuje ją i ruszy dalej nabierając nową i normalnie idzie. A czasami tylko odpompuje i dalej kręci aż do zapalenia F4.

Co ciekawe - po włączeniu programu serwisowego od razu pobiera wodę, potem prawidłowo wypompowuje. I ogólnie działa ok (za wyjątkiem, że czasem F5 pokazuje). Po skończeniu programu serwisowego można włączyć dowolny normalny program i działa normalnie - tzn. odpompowuje chwilę i idzie dalej.

Obstawiam, że to coś nie tak z czujnikiem czy jest woda. Jak on jest zbudowany? Co mu mogę zrobić by zaczął działać? Wolałbym nie kupować nowego bo pewnie będzie warty więcej niż cała zmywarka.

Moderowany przez skryn:

Tematy scaliłem.