Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekaźnik uruchamiany za pomocą sygnału audi/video

xmarek 09 Maj 2004 15:26 2834 21
  • #1 09 Maj 2004 15:26
    xmarek
    Poziom 16  

witam wszystkich.

Mam młąy problemik do rozwikłąnia.
    Potrzebuje układ ktory będzie podawał do radia 12 V w momęcie gdy popłynie syganał video/audio. W takim sygnale jest napięcie około 1V. to 12 V nie ma służyć do zasilania tylko do podania impulsu aby radio uruchomiło monitor LCD.

0 21
  • #2 12 Maj 2004 16:06
    MrSebek
    Poziom 11  

Nie lepiej by bylo puscic sygnal REMOTE czyli ten sterujacy automatyczna antena do wlaczenia monitorka

0
  • #3 12 Maj 2004 16:08
    MrSebek
    Poziom 11  

lub jezeli masz radio wlaczane od stacyjki to tak samo zasil monitor

0
  • #4 12 Maj 2004 21:05
    wojtek12345
    Poziom 23  

Nie wiem czy to jest dobre miejsce na umieszczenie takiego tematu, ale mogę podpowiedzieć, że kiedys były takie przystawki monitorowe do telewizorów, które automatycznie przełączały odbiornik w tryb AV po pojawieniu się sygnału video. Gdzieś nawet miałem schemat takiej przystawki. Myślę że nadawałaby się do takiego zastosowania tylko nie wiem czy Twojego problemu nie można rozwiązać w prostszy sposób. Ale żeby coś podpowiedzieć musiałbyś dokładniej opisać co chcesz zrobić.

0
  • #5 13 Maj 2004 00:14
    xmarek
    Poziom 16  

Troche nie uściśliłem mojego listu. To radio To Nawigacja MFD VW i problem w tym, że jak się chce podłączyć odtwarzacz VCD do jej monitora to oprócz sygnału VIDEO i AUDIO trzeba podać do niej 12 V aby ona sięprzełączyła automatycznie na monitor. Możnma oczywiście zrobićjakiś ręczny włącznik, ale mi chodzi o bardziej profesjonalny sposób. MOżna też wziąść z Odtwarzacza napięcie ( on chodzi na 3,5 V) i nie wiem czy jak takie napięcie z jakiejś ścieżki ukradne to czy to po pierwsze wystarczy aby obsłużyć przekaźnik 5V i czy po drugie nie bedzie to siało jakiegoś zakłucenia w pracy tego odtwarzacza??
    więc jedynie ukłąd który w momęcie dostania sygnału audio lub video włacza napięcie 12 V na nawigacje bedzie jedynym sensownym rozwiązaniem..

Pozdrawiam

0
  • #6 29 Maj 2004 02:18
    GT4
    Poziom 11  

a gdzie ty chesz to podlaczyc do wyjscia od tunera tv z tylu radia?

0
  • #7 29 Maj 2004 11:19
    xmarek
    Poziom 16  

GT4 napisał:
    a gdzie ty chesz to podlaczyc do wyjscia od tunera tv z tylu radia?

Nie rozumiem tego zapytania. wydawało mi się, że w miare sprecyzowałem jak ma wyglądać moje podłączenie. nie wiem jak można z mojej powiyższej wiadomości wywnioskować że odtwarzacz VCD chce podłączyć do "WYJŚCIA" z tunera z tyłu radia. tu nie ma żadnego tunera. jest radio z monitorem. i aby radio przełączyło się na tryb monitora to należy podać na jeden z pinów +12V i tyle. I chciałbym aby to się działo wpełni automatycznie. tzn kiedy poleci sygnał audio lub video z odtwarzacza to jakiś układ puści to napięcie +12V i radio sięprzełączy w tryb monitora. Nie ma tu żadnego tunera. jest odtwarzacz VCD na 3,5 V i radio samochodowe z monitorem na 12V. myślałem nad tym że jak się odtwarzacz VCD włączy to żeby kraść z jakiejś ścieżki to 3,5 V i użuć jakiegoś przekaźnika, ale nie wiem czy sąprzekaźniki na takie małe napięcie i że cewka przekaźnika nie pobierze za dużo prądu z tego odtwarzacza i nie bedzie to siało jakiś zakłóceń.
    Nie wiem jak taki problem rozwiązać i dlatego tu piszę
    wydaje mi się, że problem jest dość szczegułowo nakreślony, więc prosze nie pytać tym razem czy chce tam podłączyć np. mikrofalówkę czy suszarkę.

0
  • #8 29 Maj 2004 15:57
    pan_slonik
    Poziom 22  

a gdyby tak ukraśc z której ścieżki 5v i poprzez rezystor podać na baze tranzystora który załączy twoje 12v do monitora. tylko bedzie problem z znalezieniem takij ściężki. absolutnie nie podłączaj przekażnika prosto do ścieżki bo coś spalisz. przekażnik bierze znaczny prąd. i jest przedewszystkim, elementem indukcyjnym. możesz takze swój przekażnik wysterować z tego tranzystora ale zabezpiecz go wcześniej diodą prostowniczą.

0
  • #9 29 Maj 2004 17:11
    GT4
    Poziom 11  

chyba zle zrozumiales moja wypowiedzie ale to nie powod zeby sie tak bulwersowac. te radio to mfd?

0
  • #10 29 Maj 2004 23:06
    xmarek
    Poziom 16  

GT4 napisał:
    chyba zle zrozumiales moja wypowiedzie ale to nie powod zeby się tak bulwersowac. te radio to mfd?

Ja się nie zbulwersowałem z powodu twojego listu. Ogulnie to całe towarzystwo niby "fachowców" na elektrodzie. pytam o kolejną rzecz i w odpowiedzi dostaje same pytania. tak że podsumowując na jedno moje zapytanie dostaje 10 innych pytań i żadnej odpowiedzi.
    Tak to jest MFD, ale prosze mi powiedzieć czy ta informacja ma coś wspólnego ztym o co ja pytam?
    Czy taki przekaźnik streowany sygnałem AV bedzie innej konstrukcji jeśli bedzie podawał to 12V do MFD niż np do ALPINE?
    Tak mozecie mnie pytać jaki mam kolor samochodu i jakie ma opony.

0
  • #11 30 Maj 2004 01:14
    GT4
    Poziom 11  

no ja juz ci mowie ze fachowcen nie jestem ale mam dvd podlaczone do mfd mam adapter i caly czas mam aktywna funkcje av. nie wiem wlasnie czy ci chodzi o zbudowanie adaptera ktory bedzie podawac 12V na vid-on i na pal-ntsc(bez tego skacze obraz) czy na cos jeszcze innego stad te pytanie aby sie upewnic.

0
  • #12 30 Maj 2004 10:54
    xmarek
    Poziom 16  

GT4 napisał:
    no ja juz ci mowie ze fachowcen nie jestem ale mam dvd podlaczone do mfd mam adapter i caly czas mam aktywna funkcje av. nie wiem wlasnie czy ci chodzi o zbudowanie adaptera ktory bedzie podawac 12V na vid-on i na pal-ntsc(bez tego skacze obraz) czy na cos jeszcze innego stad te pytanie aby się upewnic.

Aha
    Tak, ale ty ,masz adapter który to właśnie robi. tam trzeba podawać 12 V w dwa miejsca w Pal/ntsc aby pracował w palu i w video on aby przełączył się w minitor. Powiedz mi skąd zdobyłeś taki adapter, bo ja szukałem dość długo takiego urządzenie i nigdzie nie ma? czy ten adapter odrazu rozwala sygnał Video na RGB? Jaki drogi jest taki adapter?
    Z góry dzieki za info.

0
  • #13 30 Maj 2004 17:12
    GT4
    Poziom 11  

koszt to okolo 450-500zl z tego co wiem to sam rozklada sygnl na r g b masz poprotu w adapterze wejscia na 3 chincze a z drugiej strony juz gotowa wtyczke, ktora wchodzi do navigacji no i jeszcze za adaptera wychodza 2 kabelki +12 i masa ktore musisz podlaczyc gdzies do instalacji w aucie. Podam ci na priva 2 telefony gdzie to mozesz dostac.

0
  • #14 30 Maj 2004 17:20
    xmarek
    Poziom 16  

Dzieki wielki.
    Mój mail to : marekgab1(malpa)interia.pl

0
  • #15 30 Maj 2004 17:33
    GT4
    Poziom 11  

napisalem ci PrywatnaWiadomosc na forum.

0
  • #16 30 Maj 2004 18:29
    xmarek
    Poziom 16  

GT4 napisał:
    napisalem ci PrywatnaWiadomosc na forum.

właśnie problem w tym, że nie mam żadnej wiadomości.

0
  • #17 31 Maj 2004 06:26
    GT4
    Poziom 11  

w takim razie wysle ci to mailem tak jak wczesniej proponowales.

....poszlo na mail odbieraJ.

0
  • #18 31 Maj 2004 12:13
    sq6ade
    Poziom 40  

Takie urządzonko zawsze robie na 4558 + CD 4538. Wykrywa sygnał i podtrzymuje aktywność przez ustalony czas po braku sygnału.

0
  • #19 31 Maj 2004 23:28
    xmarek
    Poziom 16  

sq6ade napisał:
    Takie urządzonko zawsze robie na 4558 + CD 4538. Wykrywa sygnał i podtrzymuje aktywność przez ustalony czas po braku sygnału.

No tak, ale jakbym wiedział co to jest 4558 lub 4538 to bym pewnie nie zadawał takiego tematu.

0
  • #21 01 Cze 2004 09:30
    xmarek
    Poziom 16  

GT4 napisał:
    dostales mail?

Tak. Jeszcze raz dizęki wielkie.

0
  • #22 01 Cze 2004 10:55
    sq6ade
    Poziom 40  

Robisz prosty wzmacniacz na wzmacniaczu operacyjnym 4558 i podajesz wzmocniony sygnał na wejście wyzwalające CMOSa 4538 a on steruje np. przekaźnikiem z pewną zwłoką czasową. Taki układ stosuje w autach które nie mają sygnału +12V po stacyjce ani +12V REMOTE z radia - a są takie. (najnowsze fury gdzie wszystko śmiga po CANie VANie I LANie)
    A SNOBY - właściciele takich smoków chcą mieć wzmaka i wufer.

0