Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie przejścia przez zero

22 Maj 2009 14:59 1877 1
  • Poziom 9  
    Witam,
    Mam takie pytanie. Musze zrobić programową detekcje przejścia przez zero przebiegu okresowego. Jak w najlepszy i najszybszy sposób można zrobić detekcje przejścia przez zero ??Mam wartość Auto Zera czyli punktu od którego uważam, że nastąpiło przejście przez zero. Ogólny temat dla projektu to jest prostownik programowy dzięki któremu mogę liczyć wartość skuteczną przebiegu dowolnego odkształconego. Projekt skończyłem, ale muszę zoptymalizować algorytmy obliczające i wykrywające przejście przez zero.
    dziekuje
  • Poziom 27  
    Zapamiętaj gdzieś ostatnią próbkę napięcia. Starą i nową próbkę doprowadź do postaci liczby ze znakiem, i sprawdź czy znak się zmienił (xor'ując najstarsze bity). Jeżeli znak się zmienił to masz próbkę tuż po przejściu przez zero.

Sposób 2. Zaprogramuj przerzutnik schmitta ustawiany pewnym progiem dodatniego napięcia, a zerowany ujemnym odpowiednikiem. Zmiana jego stanu oznaczy punkt przejścia przez zero.

Filtrowanie zakłóceń. (Jeżeli nie znasz częstotliwości sygnału lub nie jest ona stała, to zawsze jesteś w stanie ją obliczyć); a już ją znając oblicz czas trwania okresu (t). Tuż po wykryciu przejścia przez zero uruchom programowy monowibrator którego stan aktywny będzie blokował wykrywanie przejść przez zero w czasie krótszym od t, zależnie od przewidzianych wachań wypełnienia obu połówek napięcia.

* Mówiąc o ujemnym napieciu mam na myśli różnicę między aktualną próbką a wirtualnym zerem.