Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie PLC współpraca z falownikami

Mati2 09 Maj 2004 16:36 25481 22
  • #1 09 Maj 2004 16:36
    Mati2
    Poziom 10  

Chciałbym uzyskać informacje na temat programowania plc od podstaw bo jak na razie jestem zielony :( . Jak podłączyć i dobrze skonfigurować folownik do pracy z sterownikiem. Z góry dziękuje Mati2

0 22
  • SterControl
  • #2 09 Maj 2004 21:45
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Jaki przemiennik częstotliwości chcesz oprogramować? Do jakiego sterownika PLC podłączyć? Czy już wiesz, czy oczekujesz podpowiedzi? Takie dane są ważne, bo i jedne i drugie urządzenia występują w rozmaitych wersjach, a firm je produkujących jest też niemało. Odpisz, pomyślimy co dalej.

Pozdrawiam,

Michał.

0
  • #3 11 Maj 2004 20:25
    Mati2
    Poziom 10  

Szczerze powiedziawszy to mam się nauczyć programowania sterowników plc (Simens) i musze poznać przykładowe możliwości podłączenia ich do maszyn związanych z produkcją. Proszę o jakieś wskazówki gdzie mogę uzyskać informacje i programy do programowania PLC (siemens) i co to jest "Allan Bradley"

Dziękuje z informacje Mati2

0
  • SterControl
  • #4 11 Maj 2004 21:35
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Allen Bradley - to firma, która produkuje sterowniki PLC oraz sporo rzeczy związanych ze sterowaniem. Ogólnie rzecz biorąc, to firma z "cyklu": Siemens (sterowniki Simatic), Schneider (sterowniki Modicon), General Electric (sterowniki Fanuc).

Co do oprogramowania: poczytaj sobie archiwalne wiadomości z tego forum, znajdziesz sporo informacji na temat oprogramowania. Za darmo nie ma nic, jeśli chcesz legalnie oprogramowywać sterowanie maszyn - powinieneś zdecydować się z jakiego sterownika będziesz korzystał i zakupić odpowiednie oprogramowanie. Wbrew pozorom, posiadanie legalnego softu do PLC ma swoje plusy. Większość firm, wiedząc, że się kupiło od nich (drogi) program - pomaga programować, ba, uczyć się programowania - np. Siemens organizuje raz na jakiś czas darmowe warsztaty sterownikowe.
    Można samemu, ściągnąć albo demo z Internetu, albo coś "lewego", ale na początku swojej kariery z PLC może być ciężko - samemu się tego nauczyć od podstaw.
    Jeśli możesz wybrać, sugeruję spróbować poćwiczyć sobie Logo (Siemensa) - tam na prostych przykładach (w sieci powinny być instrukcje - na www.siemens.pl/simatic ) można zakumać o co chodzi.
    Jeśli chodzi o sterowanie falownikiem, to musisz zobaczyć, jakie ma falownik, którym chcesz sterować wejścia - zazwyczaj są to 0-10 v lub 4-20 mA. Sterownik, z którego będziesz w tym przypadku korzystał - musi mieć takie wyjścia. Idąc dalej - możesz odczytywać dane z falownika - takie jakie ma wyjścia - musisz mieć wejścia w PLC.

Krótki mówiąc - jeśli chcesz zacząć z Siemensem - dobrze by było mieć np. S7-200 z wejściami/wyjściami analogowymi (0-10 V/4-20 mA) i falownik Siemensa (Micromaster) i jakiś silnik pod falownik. Do tego program Step7 - Microwin - działające demo powinno być w sieci (swego czasu była to pełna wersja 60-dniowa).

Może coś przeoczyłem, śpiący już jestem. Koledzy dopiszą ;)

Pozdrawiam,

Michał.

0
  • #5 12 Maj 2004 11:18
    Mati2
    Poziom 10  

Dziękuje bardzo za informacje bardzo mi się przydały pozdrawiam Wszystkich MAti

0
  • #6 12 Maj 2004 21:08
    Mati2
    Poziom 10  

Panowie jestem elektronikiem i nic nie mam wspólnego z maszynami ,ale ja tak to rozumiem jeżeli mam silnik asynchroniczny i na jego tabliczce jest napisane 1430obr. i częstotliwość 50Hz. To znając wzór n= mogę obliczyć sobie prawie dowolne obroty silnika i ustawić falownik na taką częstotliwość przy której silnik będzie miał dane obroty. Np. n=1000 Obr. falownik ustawiam na f= 33.333Hz. do tego podłączam sterownik gdzie wpisze mu kiedy ma się włączać i wyłączać dany falownik a co za tym idzie silnik . Gdzie tkwi błąd moim rozumowaniu. Po co dawać jakieś sprzężenia Proszę o pomoc . Z góry dziękuje Mati2

0
  • #7 12 Maj 2004 22:34
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Tak, ale musisz załączyć falownik do pracy - poprzez podanie odpowiedniego sygnału na jego (odpowiednie) wejście cyfrowe i podać mu poprzez sygnał analogowy żądaną częstotliwość (np. 0-10V => 0-50 Hz). Możesz również zaprogramować falownik (oczywiście zależy który) na np. 2 częstotliwości pracy - i poprzez odpowiednią kombinację wejść cyfrowych - wymuszać tę prędkość, którą w danej chwili potrzebujesz. To wszystko jest do doczytania w instrukcji do falownika. Dawno się tym nie zajmowałem, ale jest sporo różnych opcji, które można w tym temacie wykorzystać.

Pozdrawiam,

Michał.

0
  • #8 12 Maj 2004 23:06
    Krisgorn
    Poziom 19  

Prędkość silnika asynchronicznego opisuje wzor n=ns*(1-s). Gdzie ns to tzw. prędkość synchroniczna liniowo zależna od częstotliwości zasilania silnika a s to tzw poślizg (różnica prędkości pola stojana i wirnika). Znaminowy poślizg wynosi zazwyczaj kilka procent.
    Poślizg może się zmieniać np. wraz z momentem obciążnia, który jest czynnikiem zakłócającym. Jeżeli chcesz trzymać stałą prędkośc niezależną od obciążnia to dajesz sprzężenie zwrotne od prędkości. W większości prostych zastosowań jest ono zbędne, poprostu zadajesz prędkość przez zmiane częstotliwości tak jak napisałes.

0
  • #9 20 Maj 2004 10:11
    bwleklinski1
    Poziom 12  

jak na początek wybrałeś sobie chyba jeden z najtrudniejszych zagadnień. proponuje abyś wybrał się na kurs programowania albo opisz dokładnie do czego jest ci potrzebne takie sterowanie ( W zależności od zastoaowania mogę pi polecić różne metody sterowania i różne sterowniki) odradzam ci Siemensa jest kłopotliwi.

0
  • #10 20 Maj 2004 16:26
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Przy dobrym okablowaniu i dobrych chęciach i zacięciu spokojnie można taki temat opanować. Ja osobiście miałem duet: Simatic S7-300 i przemiennik Altivar Schneidera. Wcale to kłopotliwe nie jest- ba jest bardzo ciekawe. Nawet jeśli nie chcesz się bawić we wzory - możesz podłączyć do sterownika (na wejście cyfrowe) czujnik indukcyjny - doczepić coś metalowego do wału tego silnika (przy okazji poćwiczyć sobie temat liczników w PLC) - i w ten sposób doświadczalnie zmierzyć sobie ilość obrotów na minutę. Aczkolwiek przy sterowaniu np. 4-20 mA - przy 12 mA na wyjściu analogowym powinieneś mieć połowę nominału, przy 20 mA maksimum. Oczywiście to wszystko można doskalować i poustawiać.
    To wcale nie takie trudne, tylko należy być ostrożnym przy okablowaniu - ekran itp. Uważać coby zwarć nie porobić itp. Falownik nie jest zbyt tanim urządzeniem ;)

Pozdrawiam,

Michał.

0
  • #11 06 Lip 2004 23:38
    zembol
    Poziom 21  

hm a profibus , i gotowe napedy z enkoderami tez przyjemna sprawa

0
  • #12 08 Lip 2004 20:53
    botr
    Poziom 17  

odezwij sie na email ..mam troche materiałow ..moge udostepnic

0
  • #13 07 Lis 2004 01:27
    aandula
    Poziom 12  

Witam
    Ja równiez potrzebuje wysterować i zasilić servomotor Siemensa 1ft5044

jest to silnik synchroniczny,AC 3fazowy
    ma być zastosowany do jednej z osi frezarkiCNC(w sumie sa 3 takie serva)
    co muszę jeszcze mieć do niego aby ,móc podłączyć to do Pc,wczytać do obróbki rysunek z CAD-a czy płytki drukowanej, wysterować ,i zasilić

wiem że będzie potrzebny encoder fotooptyczny,drivery i jakiś sterownik.
    prosiłbym o jakieś podpowiedzi,sugestie, równierz dot.miejsca gdzie kupic
    moze ktoś ma do sprzedania
    chętnie kupię używane, ponieważ kasa ma znaczenie,-frezarkę buduje od podstaw

0
  • #14 10 Lis 2004 10:36
    neuron
    Poziom 12  

w przukladowych aplikacjach dla s7-200 udostepnianych przez siemensa jest przyklad komunikacji s7-200 z falownikiem siemensa via freeport(rs) . Przy odrobinie inwencji mozna go zaadaptowac do sterowania wiekszoscia falownikow wyposazonych w lacze rs485(232)
    wojtek

0
  • #15 30 Paź 2007 18:58
    artures
    Poziom 2  

Witam pisze w tym temacie poniewarz wydaje mi sie najbardziej trafiony... czy moze mi ktos polecic jakas ksiazke (najlepiej ebooka) dla kompletnyh laikow... chodzi mi o jezyk LD i drabinkowy ( wiem ze to same podstawy i naswet nie wiem czy to nie to samo i przepraszam oczywiscie za wszystkie gafy i jesli sie wypowiedzialem nie tu gdzie treba

0
  • #16 30 Paź 2007 20:27
    botr
    Poziom 17  

Jezeli wiesz co to jest LD lub , i... drabinka to nie jestes ostatnim laikiem .. Wiec bierz się do roboty ....szukaj czytaj i sie ucz a nie przepraszaj na forum za wszystko co napisałeś .. Troche wiary w siebie
    Pozdrawiam

1
  • #18 23 Lut 2008 20:26
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany

Witam. Czy ktoś miał styczność z sterownikami MITSUBISHI ELECTRIC i oprogramowaniem MELSOFT. Szukam jakiś opisów po polsku, kursów programowania tego. Sterowniki serii FX3u-32m lub FX3uc-32M.
    Programowanie PLC współpraca z falownikami
    Tak to draństwo wygląda.:D

0
  • #19 23 Lut 2008 20:40
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

Tak, ale musisz załączyć falownik do pracy - poprzez podanie odpowiedniego sygnału na jego (odpowiednie) wejście cyfrowe i podać mu poprzez sygnał analogowy żądaną częstotliwość (np. 0-10V => 0-50 Hz). Możesz również zaprogramować falownik (oczywiście zależy który) na np. 2 częstotliwości pracy - i poprzez odpowiednią kombinację wejść cyfrowych - wymuszać tę prędkość, którą w danej chwili potrzebujesz.

Zgadza się. Falownik ma jakieś wejścia/wyjścia, które można posterować za pomocą PLC.
    Innym rozwiązaniem jest - jak już wspomniał kolega zembol - to sieć. Sterowniki i falowniki mogą pracować w sieci. Wtedy za pomocą jednego kabla można zmieniać parametry pracy falownika, sterować nim i odczytywać z niego informacje.

Jest kilka popularnych protokołów sieciowych. Żeby korzystać z dobrodziejstw sieci sterownik i falowniki muszą obsługiwać dany protokół.

0
  • #20 23 Lut 2008 21:37
    yarpen2
    Poziom 22  

mam do mitsubishi coś po polsku, ale waży coś 7 mega, jak podasz mi swój adres na priva to ci poślę

0
  • #21 23 Lut 2008 22:25
    mrrudzin
    Poziom 39  

Generalnie do każdego sterownika czy falownika wystarczy dokumentacja techniczna. Można tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje.
    Musiałbyś znaleźć jakąś książkę (widziałem kilka ebooków) o podstawach programowania PLC w języku drabinkowym, a później dopracować to za pomocą dokumentacji pod konkretny sterownik.

Niedawno ćwiczyłem z sterowaniem falownikiem AB za pomocą sterownika PLC przez sieć.
    Bardzo dużą zaletą sterowania falownikiem w taki sposób jest to (oczywiście nie zawsze jest to wykorzystywane) że możesz zadawać konkretne częstotliwości / prędkości z jakimi falownik ma sterować silnikiem, oraz odczytywać aktualny stan pracy napędu (czyli rzeczywistą prędkość itp.)

0