Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programowanie PLC współpraca z falownikami

Mati2 09 May 2004 16:36 26219 22
Altium Designer Computer Controls
    Mati2
    Level 11  
    Chciałbym uzyskać informacje na temat programowania plc od podstaw bo jak na razie jestem zielony :( . Jak podłączyć i dobrze skonfigurować folownik do pracy z sterownikiem. Z góry dziękuje Mati2
    [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
  • Altium Designer Computer Controls
    michasp
    Level 17  
    Witam!

Jaki przemiennik częstotliwości chcesz oprogramować? Do jakiego sterownika PLC podłączyć? Czy już wiesz, czy oczekujesz podpowiedzi? Takie dane są ważne, bo i jedne i drugie urządzenia występują w rozmaitych wersjach, a firm je produkujących jest też niemało. Odpisz, pomyślimy co dalej.

Pozdrawiam,

Michał.
    Mati2
    Level 11  
    Szczerze powiedziawszy to mam się nauczyć programowania sterowników plc (Simens) i musze poznać przykładowe możliwości podłączenia ich do maszyn związanych z produkcją. Proszę o jakieś wskazówki gdzie mogę uzyskać informacje i programy do programowania PLC (siemens) i co to jest "Allan Bradley"

Dziękuje z informacje Mati2
    michasp
    Level 17  
    Witam!

Allen Bradley - to firma, która produkuje sterowniki PLC oraz sporo rzeczy związanych ze sterowaniem. Ogólnie rzecz biorąc, to firma z "cyklu": Siemens (sterowniki Simatic), Schneider (sterowniki Modicon), General Electric (sterowniki Fanuc).

Co do oprogramowania: poczytaj sobie archiwalne wiadomości z tego forum, znajdziesz sporo informacji na temat oprogramowania. Za darmo nie ma nic, jeśli chcesz legalnie oprogramowywać sterowanie maszyn - powinieneś zdecydować się z jakiego sterownika będziesz korzystał i zakupić odpowiednie oprogramowanie. Wbrew pozorom, posiadanie legalnego softu do PLC ma swoje plusy. Większość firm, wiedząc, że się kupiło od nich (drogi) program - pomaga programować, ba, uczyć się programowania - np. Siemens organizuje raz na jakiś czas darmowe warsztaty sterownikowe.
    Można samemu, ściągnąć albo demo z Internetu, albo coś "lewego", ale na początku swojej kariery z PLC może być ciężko - samemu się tego nauczyć od podstaw.
    Jeśli możesz wybrać, sugeruję spróbować poćwiczyć sobie Logo (Siemensa) - tam na prostych przykładach (w sieci powinny być instrukcje - na www.siemens.pl/simatic ) można zakumać o co chodzi.
    Jeśli chodzi o sterowanie falownikiem, to musisz zobaczyć, jakie ma falownik, którym chcesz sterować wejścia - zazwyczaj są to 0-10 v lub 4-20 mA. Sterownik, z którego będziesz w tym przypadku korzystał - musi mieć takie wyjścia. Idąc dalej - możesz odczytywać dane z falownika - takie jakie ma wyjścia - musisz mieć wejścia w PLC.

Krótki mówiąc - jeśli chcesz zacząć z Siemensem - dobrze by było mieć np. S7-200 z wejściami/wyjściami analogowymi (0-10 V/4-20 mA) i falownik Siemensa (Micromaster) i jakiś silnik pod falownik. Do tego program Step7 - Microwin - działające demo powinno być w sieci (swego czasu była to pełna wersja 60-dniowa).

Może coś przeoczyłem, śpiący już jestem. Koledzy dopiszą ;)

Pozdrawiam,

Michał.
    Mati2
    Level 11  
    Dziękuje bardzo za informacje bardzo mi się przydały pozdrawiam Wszystkich MAti
  • Altium Designer Computer Controls
    Mati2
    Level 11  
    Panowie jestem elektronikiem i nic nie mam wspólnego z maszynami ,ale ja tak to rozumiem jeżeli mam silnik asynchroniczny i na jego tabliczce jest napisane 1430obr. i częstotliwość 50Hz. To znając wzór n= mogę obliczyć sobie prawie dowolne obroty silnika i ustawić falownik na taką częstotliwość przy której silnik będzie miał dane obroty. Np. n=1000 Obr. falownik ustawiam na f= 33.333Hz. do tego podłączam sterownik gdzie wpisze mu kiedy ma się włączać i wyłączać dany falownik a co za tym idzie silnik . Gdzie tkwi błąd moim rozumowaniu. Po co dawać jakieś sprzężenia Proszę o pomoc . Z góry dziękuje Mati2
    michasp
    Level 17  
    Witam!

Tak, ale musisz załączyć falownik do pracy - poprzez podanie odpowiedniego sygnału na jego (odpowiednie) wejście cyfrowe i podać mu poprzez sygnał analogowy żądaną częstotliwość (np. 0-10V => 0-50 Hz). Możesz również zaprogramować falownik (oczywiście zależy który) na np. 2 częstotliwości pracy - i poprzez odpowiednią kombinację wejść cyfrowych - wymuszać tę prędkość, którą w danej chwili potrzebujesz. To wszystko jest do doczytania w instrukcji do falownika. Dawno się tym nie zajmowałem, ale jest sporo różnych opcji, które można w tym temacie wykorzystać.

Pozdrawiam,

Michał.
    Krisgorn
    Level 19  
    Prędkość silnika asynchronicznego opisuje wzor n=ns*(1-s). Gdzie ns to tzw. prędkość synchroniczna liniowo zależna od częstotliwości zasilania silnika a s to tzw poślizg (różnica prędkości pola stojana i wirnika). Znaminowy poślizg wynosi zazwyczaj kilka procent.
    Poślizg może się zmieniać np. wraz z momentem obciążnia, który jest czynnikiem zakłócającym. Jeżeli chcesz trzymać stałą prędkośc niezależną od obciążnia to dajesz sprzężenie zwrotne od prędkości. W większości prostych zastosowań jest ono zbędne, poprostu zadajesz prędkość przez zmiane częstotliwości tak jak napisałes.
    bwleklinski1
    Level 12  
    jak na początek wybrałeś sobie chyba jeden z najtrudniejszych zagadnień. proponuje abyś wybrał się na kurs programowania albo opisz dokładnie do czego jest ci potrzebne takie sterowanie ( W zależności od zastoaowania mogę pi polecić różne metody sterowania i różne sterowniki) odradzam ci Siemensa jest kłopotliwi.
    michasp
    Level 17  
    Witam!

Przy dobrym okablowaniu i dobrych chęciach i zacięciu spokojnie można taki temat opanować. Ja osobiście miałem duet: Simatic S7-300 i przemiennik Altivar Schneidera. Wcale to kłopotliwe nie jest- ba jest bardzo ciekawe. Nawet jeśli nie chcesz się bawić we wzory - możesz podłączyć do sterownika (na wejście cyfrowe) czujnik indukcyjny - doczepić coś metalowego do wału tego silnika (przy okazji poćwiczyć sobie temat liczników w PLC) - i w ten sposób doświadczalnie zmierzyć sobie ilość obrotów na minutę. Aczkolwiek przy sterowaniu np. 4-20 mA - przy 12 mA na wyjściu analogowym powinieneś mieć połowę nominału, przy 20 mA maksimum. Oczywiście to wszystko można doskalować i poustawiać.
    To wcale nie takie trudne, tylko należy być ostrożnym przy okablowaniu - ekran itp. Uważać coby zwarć nie porobić itp. Falownik nie jest zbyt tanim urządzeniem ;)

Pozdrawiam,

Michał.
    zembol
    Level 24  
    hm a profibus , i gotowe napedy z enkoderami tez przyjemna sprawa
    botr
    Level 17  
    odezwij sie na email ..mam troche materiałow ..moge udostepnic
    aandula
    Level 12  
    Witam
    Ja równiez potrzebuje wysterować i zasilić servomotor Siemensa 1ft5044

jest to silnik synchroniczny,AC 3fazowy
    ma być zastosowany do jednej z osi frezarkiCNC(w sumie sa 3 takie serva)
    co muszę jeszcze mieć do niego aby ,móc podłączyć to do Pc,wczytać do obróbki rysunek z CAD-a czy płytki drukowanej, wysterować ,i zasilić

wiem że będzie potrzebny encoder fotooptyczny,drivery i jakiś sterownik.
    prosiłbym o jakieś podpowiedzi,sugestie, równierz dot.miejsca gdzie kupic
    moze ktoś ma do sprzedania
    chętnie kupię używane, ponieważ kasa ma znaczenie,-frezarkę buduje od podstaw
    neuron
    Level 13  
    w przukladowych aplikacjach dla s7-200 udostepnianych przez siemensa jest przyklad komunikacji s7-200 z falownikiem siemensa via freeport(rs) . Przy odrobinie inwencji mozna go zaadaptowac do sterowania wiekszoscia falownikow wyposazonych w lacze rs485(232)
    wojtek
    artures
    Level 2  
    Witam pisze w tym temacie poniewarz wydaje mi sie najbardziej trafiony... czy moze mi ktos polecic jakas ksiazke (najlepiej ebooka) dla kompletnyh laikow... chodzi mi o jezyk LD i drabinkowy ( wiem ze to same podstawy i naswet nie wiem czy to nie to samo i przepraszam oczywiscie za wszystkie gafy i jesli sie wypowiedzialem nie tu gdzie treba
    botr
    Level 17  
    Jezeli wiesz co to jest LD lub , i... drabinka to nie jestes ostatnim laikiem .. Wiec bierz się do roboty ....szukaj czytaj i sie ucz a nie przepraszaj na forum za wszystko co napisałeś .. Troche wiary w siebie
    Pozdrawiam
    Jacek31
    Conditionally unlocked
    Witam. Czy ktoś miał styczność z sterownikami MITSUBISHI ELECTRIC i oprogramowaniem MELSOFT. Szukam jakiś opisów po polsku, kursów programowania tego. Sterowniki serii FX3u-32m lub FX3uc-32M.
    Programowanie PLC współpraca z falownikami
    Tak to draństwo wygląda.:D
    mrrudzin
    Level 39  
    Quote:

Tak, ale musisz załączyć falownik do pracy - poprzez podanie odpowiedniego sygnału na jego (odpowiednie) wejście cyfrowe i podać mu poprzez sygnał analogowy żądaną częstotliwość (np. 0-10V => 0-50 Hz). Możesz również zaprogramować falownik (oczywiście zależy który) na np. 2 częstotliwości pracy - i poprzez odpowiednią kombinację wejść cyfrowych - wymuszać tę prędkość, którą w danej chwili potrzebujesz.

Zgadza się. Falownik ma jakieś wejścia/wyjścia, które można posterować za pomocą PLC.
    Innym rozwiązaniem jest - jak już wspomniał kolega zembol - to sieć. Sterowniki i falowniki mogą pracować w sieci. Wtedy za pomocą jednego kabla można zmieniać parametry pracy falownika, sterować nim i odczytywać z niego informacje.

Jest kilka popularnych protokołów sieciowych. Żeby korzystać z dobrodziejstw sieci sterownik i falowniki muszą obsługiwać dany protokół.
    yarpen2
    Level 22  
    mam do mitsubishi coś po polsku, ale waży coś 7 mega, jak podasz mi swój adres na priva to ci poślę
    mrrudzin
    Level 39  
    Generalnie do każdego sterownika czy falownika wystarczy dokumentacja techniczna. Można tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje.
    Musiałbyś znaleźć jakąś książkę (widziałem kilka ebooków) o podstawach programowania PLC w języku drabinkowym, a później dopracować to za pomocą dokumentacji pod konkretny sterownik.

Niedawno ćwiczyłem z sterowaniem falownikiem AB za pomocą sterownika PLC przez sieć.
    Bardzo dużą zaletą sterowania falownikiem w taki sposób jest to (oczywiście nie zawsze jest to wykorzystywane) że możesz zadawać konkretne częstotliwości / prędkości z jakimi falownik ma sterować silnikiem, oraz odczytywać aktualny stan pracy napędu (czyli rzeczywistą prędkość itp.)