Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bezdotykowy pomiar przepływu prądu

22 Maj 2009 17:45 3957 9
  • Poziom 15  
    witajcie czy ma ktoś jakiś pomysł od czego by zacząć, albo jakąś idee, czy jest w ogóle możliwe pomiar przepływu prądu przez zaizolowany kabel wykorzystując zasade pomiaru pola magnetycznego?
  • Poziom 15  
    a ma ktoś pomysł jak takie coś zbudować?
  • Poziom 24  
    donelbaron napisał:
    a ma ktoś pomysł jak takie coś zbudować?
    Chcesz odkryć koło na nowo? To może być ciekawe. Ale czemu? Na rynku wszędzie są dostępne "cęgi" i masz problem z głowy.

zerknij na ten wątek o mierniku cęgowym
  • Poziom 43  
    Sam nie zbudujesz, nie wyskalujesz, nie zalegalizujesz, a bez tego miernik "samoróbka" nawet jak działa, to nie może być użyty w "legalnych" pomiarach.
    To tak, jakbyś w sklepie jako odważnika 1kg używał opiłowanej cegły ...
    Popatrz na ofertę handlową na "Alle...", ceny z opcją "kup teraz" zaczynaja się od 17 złotych! Ile godzin twojej pracy musiał byś poświęcić na to, by zrobić taki miernik? Jeżeli 10 godzin, to wartość twojej 1 godziny jest poniżej 2.- zł!

Jeśli faza i powrót (w sieci 1-fazowej) się nie kompensują, to znaczy, że gdzieś poza powrotem ucieka prąd. Może być upływ, lub złodziej.
  • Poziom 24  
    Pomiń tylko zakończenie wątku bo jest tragiczne ale pierwsze trzy posty są ok.
  • Poziom 15  
    dokładnie rzecz ujmująć chciałbym zrobić aplikacje na komputer która mówi o zużyciu prądu. i nie wiem zasadniczo jak sie zabrać aby to było uniwersalne. jakieś pomysły? temat wciąż aktualny.
  • Poziom 19  
    Jakich jeszcze parametrów oczekujesz poza pomiarem prądu? Ja mam pewnien pomysł aby rozwiązanie było uniwersalne. Zaopatrujesz się w przekładniki prądowe, miernik parametrów sieci np z portem RS485 i obsługą modbusa , konweter rs485/rs 232 i podłączasz to do kompa. Oczywiście musisz posiadać odpowiednio napisaną aplikację by móc odpytywać miernik parametrów sieci o stan jego rejestrów. A może posiadasz jakaś kartę pomiarową do kompa - wtedy można by pominać miernik parametrów sieci i dokonywać pomiaru na podstawie prądu z przekładników prądowych.
  • Poziom 11  
    Ja to widzę tak pomiar prądu przekładnikiem Dietza mały potem wzmacniacz o nastawianym zakresie (regulacja wzmocnienia Ku=R2/R1 - filtr przetwornik A/C lub mały mikrokontroler następni MAX232 by dopasowac sygnał do RS'a i odpowiedni program do odczytu portu RS
  • Poziom 24  
    misiek123456 napisał:
    Ja to widzę tak pomiar prądu przekładnikiem Dietza mały potem wzmacniacz o nastawianym zakresie (regulacja wzmocnienia Ku=R2/R1 - filtr przetwornik A/C lub mały mikrokontroler następni MAX232 by dopasowac sygnał do RS'a i odpowiedni program do odczytu portu RS

Albo jak się ma kilka złotych to można kupic gotowy przyrząd z wyjściem RS232 i tylko zczytywać do kompa.