Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compal FL90 - czyżby uszkodzona matryca ?

satek15 22 Maj 2009 18:20 3580 6
  • #1 22 Maj 2009 18:20
    satek15
    Poziom 10  

Witam,

nieco ponad rok temu stałem się szczęśliwym posiadaczem Compala FL90. Szczęśliwym, aż do nie dawna jak coś padło. Właśnie, nie jestem pewien co, dlatego piszę tutaj.

Po włączeniu laptopa mam oto taki ekran:
    Compal FL90 - czyżby uszkodzona matryca ? Compal FL90 - czyżby uszkodzona matryca ?

Powiem, że dało się to naprawić, lecz nie wiem jak to się stało. Rozkręciłem całego laptopa, wyjąłem kartę graficzną, podłączyłem matrycę "na krótko" i ekran poprawnie wszystko wyświetlał. Po jakiś dwóch tygodniach, bodajże przy graniu, znów coś padło. Obstawiałem po tym, że to problem z grafiką, ale...

Po kilku "naprawach" polegających na rozkręceniu i złożeniu zauważyłem, że wystarczy zamotać jakoś z podłączeniem matrycy i czasem zaskakuje, np. odpalam laptopa, poczekam trochę i podłączam matrycę. Oczywiście nie udaje się to za pierwszym, tylko dwudziestym, trzydziestym. Taśmy wyglądają na sprawne. Dziś na przykład nie wyciągałem "bebech" tylko bawiłem się taśmą (podłączanie i odłączanie) i zaskoczyło. Po pięciu minutach znów zonk.

Dodam, że nawet jak grafika nie jest ciężko obciążona takie cyrki się zdarzają. Taśma sama w sobie wygląda na dobrą, więc to raczej nie jest jej wina.

System oczywiście uruchamia się. Dziwi mnie to, że rozdzielczość mam 640x480 - mam program (VNC) od zdalnego pulpitu. Laptop na zewnętrznym monitorze nie działa - przełączam z klawiatury, nawet przy uruchomionym systemie.

Sam nie potrafię zdiagnozować dokładnie problemu, nie mam innej grafiki na podmianę, z matrycą to samo. Obstawiam, że bardziej karta, ale matryca też mnie zastanawia.

Jakieś pomysły Panowie? :|

(podziękowania dla moderatora)

0 6
  • #3 23 Maj 2009 15:17
    gdkj
    Poziom 26  

Compalek ma nvidię a ta się grzeje w tym modelu. Faktycznie wygrzanie może pomóc. Jeżeli się nie mylę to w tym modelu karta graficzna jest chyba wyciągana więc nie ma takich problemów jak w innych modelach.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 23 Maj 2009 16:08
    satek15
    Poziom 10  

Tak, karta jest wyciągana. Tylko powiedzcie mi dlaczego czasem udaje się uruchomić compala i działa jakiś czas normalnie? Oczywiście wtedy mogę przełączyć i na zewnętrzny monitor.

0
  • Pomocny post
    #5 23 Maj 2009 16:15
    skaktus
    Poziom 37  

Bo wtedy łapie styk pod procesorem a po jakimś czasie traci.

Wina leży po stronie słabego chłodzenia i grafiki która grzeje się podnad miarę.

Komp do serwisu do przelutowania grafiki + na przyszłość często czyść radiatory i zakup podstawkę chłodzącą.

0
  • #6 23 Maj 2009 21:37
    satek15
    Poziom 10  

Super, dzięki za informacje. Laptop czasem miał niezłe stresy, a wiatraczek jest na dole więc na biurku raczej nie miał dobrego chłodzenia.

Cóż, będzie nauczka na przyszłość :!:

0
  • #7 23 Maj 2009 21:41
    skaktus
    Poziom 37  

Mój lapek też ma wentylator na dole a w stresie mam max 60 st. Poprostu compal ma mało wydajne chłodzenie a z kolei grafika grzeje się jak w zwykłym lapie więc...

Częste czyszczenie + polerka radiatora + wysokiej jakości pasta + podkłądka.

0