Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiwibrator TRIstabilny :)

leonow32 22 Maj 2009 21:33 6612 4
 • Multiwibrator TRIstabilny :)

  To jedna z moich pierwszych konstrukcji nad którą zacząłem myśleć już w podstawówce :) W jakiejś książce znalazłem "taki fajny układ, który mruga dwiema diodkami". Zastanawiałem się, jak zrobić, żeby diod było więcej. Nie rozwiązałem tego problemu i odłożyłem projekt na wyższą półkę. Po 10 latach doczekał się wreszcie realizacji :) (czyli w zeszłym roku)

  Jak to działa?
  Ze zwykłego multiwibratora na dwie diody "wyciąłem" jedną połówkę, narysowałem elementy trochę inaczej niż to się zwykle rysuje, połączyłem trzy takie moduły i zrobiłem symulację w programie Crocodile Clips (plik TRZY.CKT w załączniku). Okazało się, układ działa, ale świecą się zawsze dwie diody, a jedna nie. Wobec tego do każdego modułu dorzuciłem tranzystor, który odwraca działanie całego układu - jedna dioda się świeci podczas gdy wszystkie inne gasną (plik TRZY3.CKT)

  Można połączyć wiele widocznych na schemacie modułów.
  Multiwibrator TRIstabilny :)

  Tak wyglądał prototyp:
  Multiwibrator TRIstabilny :)

  Wartości elementów dobrałem doświadczalnie. Działa na napięciu 9V i pożera 25mA.

  Jako, że ta konstrukcja była zaiste dziewicza, jakość lutów pozostawiała wiele do życzenia. Żeby nie drapały stołu, wpadłem na pomysł podklejenia kawałka styropianowej płytki (wyciętej z miseczki po pierogach). Dzięki temu kiepskich lutów już nikt nie będzie oglądał :)

  Multiwibrator TRIstabilny :)

  Filmik
  Widoczny jest charakterystyczny efekt wolnego gaśnięcia diod. Zaraz po włączeniu zasilania diody ciekawie się zachowują.

  Link


  Fajne!
 • #2 23 Maj 2009 07:38
  arturavs
  Poziom 36  

  Taki układ można dowolnie rozbudowywać , jednak jak pamiętam ilość sekcji musi być nieparzysta.

 • #4 03 Lip 2011 15:18
  yogi009
  Poziom 41  

  Trochę archiwalny temat, ale właśnie na niego trafiłem. Ten efekt można uzyskać prościej, z jednym tranzystorem na segment, liczba segmentów dowolna, ważne żeby wyjście ostatniego podłączyć do wejścia pierwszego. Układ sprawdziłem w praktyce, zrobiłem trzy segmenty po dwie diody LED ułożone w okręgu, bardzo fajny efekt, można go wykorzystać jako ciekawą tylną lampkę rowerową.

  Multiwibrator TRIstabilny :)

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME