Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec dwufunkcyjny Vaillant, Immergas czy Viessmann

Pav82 29 Maj 2009 23:14 58023 73
    Pav82
    Poziom 9  
    No to 20 wystarczy czy najlepiej 25?? A w sprawie kotła to są tam rózne sklepy i hurtownie które mało co mają wspólnego z producentem
  • HelukabelHelukabel
    systemgaz
    Poziom 23  
    mirrzo napisał:
    systemgaz napisał:
    Kupując na portalach aukcyjnych trzeba pamietać, że nie przysługuje rezygnacja z zakupu, reklamacja, czy wymiana.

Hmm, coś nowego w przepisach się urodziło ? Czy tylko w systemgaz jest tak ?

System Gaz nie prowadzi portalu aukcyjnego, więc do kogo ta mowa? Poczytaj sobie przepisy prawa o aukcjach to przestaniesz pisac głupoty.
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze
    Pav82 napisał:
    No to 20 wystarczy czy najlepiej 25?? A w sprawie kotła to są tam rózne sklepy i hurtownie które mało co mają wspólnego z producentem

Do 4 grzejnika włącznie - lepiej 25 mm
    Pav82
    Poziom 9  
    A jeżeli ja nie bede zalewał czy tam tynkował bo zostawiam rury na wierzchu tylko za zabudową z płyty GK może tak zostać ??
  • HelukabelHelukabel
    wawrzeczko_t
    Może, ale ohydna robota (ale i tak nie zapomnij o izolacji, no i kompensacji). Faktycznie - ładniej i pewniej i chyba nawet taniej byłoby na Cu (miedzi), ale trzeba się umieć nie spalić przy tych czynnościach instalatorskich.
    Pav82
    Poziom 9  
    To ja lepiej zrobie całą ta instalacje z 25 bo i tak mam tylko 6 grzejników.
    A co myślicie w sprawie rożdzielacza że do każdego grzejnika osobno jest podciągnięta rura opłaca się coś takiego zastosować czy lepiej zrobić standardową instalację
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    wawrzeczko_t napisał:
    Na każdym grzejniku załóż termostat.

No, nie na każdym

wawrzeczko_t napisał:
    Ale szczerze polecam zlecić robotę instalatorowi. Bedziesz zdrowszy.

Ja też szczerze polecam zlecić robotę instalatorowi. Będziesz zdrowszy
    wawrzeczko_t
    Pav82 napisał:
    To ja lepiej zrobie całą ta instalacje z 25 bo i tak mam tylko 6 grzejników.
    A co myślicie w sprawie rożdzielacza że do każdego grzejnika osobno jest podciągnięta rura opłaca się coś takiego zastosować czy lepiej zrobić standardową instalację

W Twoim przypadku rozdzielacz i rury PEx pod gipsem - to chyba nie za dobry pomysł. Zresztą widzę, że szukasz oszczędności więc po co Ci ten rozdzielacz ?

mirrzo napisał:
    No, nie na każdym

Na każdym zawór. A głowicę na każdym minus 1. Dobranoc.
    Pav82
    Poziom 9  
    Czy to bedzie ładnie to mnie nie interesuje ponieważ i tak nie bedzie tego widać. Natomiast pewniej musi być bo mam pod sobą taką starą babe że jak bym ją zalał to kaplica pewnie by napisała na mnie do samego prezydenta :P. ale chodzi mi tez zeby było tanio bo ja juz wysiadam z kasą. I ja z miedzią nie miałem do czynienia i nie wiem jak to sie zgrzewa czy co tam sie robi wiec przystane przy pp
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    Jeżeli PP, to musisz mieć nieco doświadczenia w "monterce" Kupić zgrzewarkę, to nie wszystko
    Zresztą do wszystkiego potrzebne jest doświadczenie.
    A na wypadek sąsiadki, to sie ubezpiecz i może daj jej ksero polisy ;)
    Pav82
    Poziom 9  
    Dokładnie szukam oszczędności a ten własnie rozdzielacz zaproponował mi gość co miał mi robić instalacje ale z niego zrezygnowałem (Z tego gościa i z tego rozdzielacza w sumie juz tez :) ) chodziło mi o to że przy zastosowaniu takiego rozdzielacza nie mam zadnych łączen posrednich i nie musze sie martwic że coś gdzies pęknie. Ale zrobie to normalnie jak bedzie dobrze zrobione to nie powinno przeciekac.
    wawrzeczko_t
    Jeśli zrobisz próby szczelności, zachowasz zasady zachowania kompensacji to będzie dobrze.
    PS: a masz w ogóle zaciskarkę do tego Pex-a?
  • Pomocny post
    wawrzeczko_t
    Jeśli to będzie jednak z PP - to gratuluję. Banany Ci się potworzą straszne przecież. Chyba że zastosujesz PP typu Fusiotherm firmy Aquatherm. Ale watpię że takie PP miałeś na myśli bo to jest droższe od miedzi. PP - odradzam zdecydowanie !
    dario0
    Poziom 15  
    Za czasów Pawła w Viessmannie był porządek ,po jego odejciu nowy dyrektor narobił bajzlu .Miejmy nadzieje że Jacek doprowadzi firmę do ładu i poprawią się zasady sprzedaży i rabatowania.
    systemgaz
    Poziom 23  
    dario0 napisał:
    Za czasów Pawła w Viessmannie był porządek ,po jego odejciu nowy dyrektor narobił bajzlu .Miejmy nadzieje że Jacek doprowadzi firmę do ładu i poprawią się zasady sprzedaży i rabatowania.

Nic tylko się uśmiać szczerze z tych pobożnych życzeń :) opowiadanych od jakiś 10 lat. Takich cen jakie sa prezentowane na allegro za "Vitopenda" nie jest w stanie wystawić żaden partner handlowy. Dlatego wiele firm handlujących urządzeniami grzewczymi po prostu dało sobie spokój z "kopaniem się z koniem". Kilka lat temu w Warszawie nawet doszło do buntu i odmowy sprzedaży urządzeń jednego z producentów.
    Kiedyś nawet na Targach w Poznaniu słyszałem taką wypowiedź, że gdyby w polskim Viessmann pracowali oddelegowani Niemcy, nigdy nie zdarzałyby się takie sytuacje.
    Jak widać wystarczyło tylko zbudować portal aukcyjny, żeby unaocznić narastające zgrzyty i pokazać jak bardzo jest się robionym w "oko".
    Pav82
    Poziom 9  
    Ja tylko chciałem zrobić instalacje a wy wymieniacie mi tu cały ogród botaniczny jakies banany, zaciskarki,itp. :) widze że z tym więcej problemów niż myślałem chyba faktycznie bedzie lepiej jak zlece tą robote.
    A o pp miałem na myśli tą najprostrzą nie żadną jakąś fusion. Ja zajmuje sie wykończeniami wnętrz a o instalacjach i piecach nie mam bladego pojęcia dlatego chciałem sie czegoś dowiedzieć bo myślałem że to w miare proste zgrzać dwie rurki, łączki, i podłączyć kaloryfer, zrobić probe czy nie cieknie i zabudować :)

Dodano po 14 [minuty]:

Na róznego rodzaju aukcjach, czy tam w sklepach mowią ze pp jest jednym z najtańszych i bardzo wytrzymałych materiałów na zrobienie instalacji, gdzies tam nawet wyczytałem ze 100 lat wytrzymałości ma taka rurka. Na pex-a daja 25 lat gwaracji Dlaczego ma to być kiepskim rozwiązaniem ludzie przecież robią z tego instalacje i nie słyszałem jescze o jakiś bananach czy tam truskawkach jedynie słyszałem o grzybie ale to jak rura strzeliła i zalało połowe mieszkania to potem wyrósł taki na ścianie :)
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    Pav82 napisał:
    faktycznie bedzie lepiej jak zlece tą robote.
    A o pp miałem na myśli tą najprostrzą nie żadną jakąś fusion. Ja zajmuje sie wykończeniami wnętrz a o instalacjach i piecach nie mam bladego pojęcia ... myślałem że to w miare proste zgrzać dwie rurki, łączki, i podłączyć kaloryfer, zrobić probe czy nie cieknie i zabudować :)

Dodano po 14 [minuty]:

Na róznego rodzaju aukcjach, czy tam w sklepach mowią ze pp jest jednym z najtańszych i bardzo wytrzymałych materiałów na zrobienie instalacji, gdzies tam nawet wyczytałem ze 100 lat wytrzymałości ma taka rurka. Na pex-a daja 25 lat gwaracji

No niestety tak słodko nie ma z tym PP
    Jest to dobre, ale trzeba mieć sporo doświadczenia w zgrzewaniu, szczególnie małych średnic.
    Trwałość i gwarancja, to jak zapewne wiesz, dwie różne sprawy.
    Trwałość PP określana jest czynnikami: ciśnienia, temperatury. Jest to bardzo od siebie zależne. Zmieniając jeden z elementów, całość zmienia się diametralnie. Poszukaj w necie tej tabelki.

Dodano po 5 [minuty]:

Poczytaj sobie tutaj. Masz wszystkie wytyczne i zależności, a na 7 stronie PDF, lub 6 dokumentu czas pracy instalacji
    http://www.ekoplastik.com.pl/wytyczne2.pdf
    Owocnej lektury.
    systemgaz
    Poziom 23  
    Tak to u nas jest, że każdy chce być szoferem, nauczycielem i papieżem. Polecam portal techniczny dla fachurów http://www.sankom.pl
    Zapłac kilka złotych i wynajmij robotników, a nie szukasz PORADY :)
    Pav82
    Poziom 9  
    :) dzięki poczytam

Dodano po 7 [minuty]:

Problem w tym że ja z dużą ilością robotników już pracowałem i wiem co tacy robotnicy potrafią :) ale cóż tak czy siak ktoś to bedzie musiał zrobić :) w każdym bądź razie dzięki za pomoc i w dobraniu pieca i w nakreśleniu mi jak wygląda sytuacja z instalacją.
    dario0
    Poziom 15  
    Zgrzewane równierz odradzam, miedź raczej ,też droga i po 10 latach kolana dziurawe jak będą smieci w instalacji.Pex może być .Ja sobie zrobiłem na wirsbo i to mogę polecic jak dla mnie jest pewne i najprostrze w wykonaniu jestem automatykiem a z kolegą po fachu zrobiliśmy cały dom w trzy dni ,miałem wtedy wirsbo pierwaszy raz w rękach.
    systemgaz
    Poziom 23  
    dario0 napisał:
    Zgrzewane równierz odradzam, miedź raczej ,też droga i po 10 latach kolana dziurawe jak będą smieci w instalacji.Pex może być .Ja sobie zrobiłem na wirsbo i to mogę polecic jak dla mnie jest pewne i najprostrze w wykonaniu jestem automatykiem a z kolegą po fachu zrobiliśmy cały dom w trzy dni ,miałem wtedy wirsbo pierwaszy raz w rękach.

I tak własnie to wyglada, jak automatyk zabiera sie za pracę o której nie ma różowego pojęcia. Powiem tylko, że jak sie nie umie liczyć instalacji mówiąc w skrócie, to faktycznie lepiej zastosować "plastiki" no jakoś tam woda będzie smigać :) Idź pan lepiej krosować szafy sterownicze w Oplu niż wypowiadać się o ogrzewnictwie, bo to rzenada.
    Pav82
    Poziom 9  
    A możesz mi dario powiedzieć jakie narzędzia do tego potrzebne??
    systemgaz
    Poziom 23  
    Tylko nie pisz jakie rachunki placisz, bo zajadów dostanę :)
    Pav82
    Poziom 9  
    Wiecie może jak nazywa się narzędzię do rozczepiania rury chodzi mi o to wirsbo i czy do tego typu instalacji jest potrzebna specjalna rura ??
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    Kalibrator - jeżeli dobrze zrozumiałem o co pytasz
    Wszystkie elementy muszą być z systemu wirsbo. Nie można mieszać systemów
    Pav82
    Poziom 9  
    kalibrator służy do sfazowania czy tam oszlifowania koncówki przyciętej rury. Narzędzie o które pytam to EXPANDER służy do rozszerzenia średnicy rury.

Dodano po 14 [minuty]:

Problem w tym że taki expander kosztuje 1500 zł :) złączki nie są takie drogie do tego typu instalacji. Ja przystane raczej przy alu pex i złączki skręcane najprościej i najszybciej i nawet bede w stanie to sam wykonać
    wawrzeczko_t
    Osobiście - rówież nie polecam. Proponuję albo zasikany PEx albo lutowaną Cu. O narzędzia do PEx-a zapytaj w hurtowni w której będziesz kupował materiał - może Ci pożyczą.

... lub skorzystaj z doświadczonych rąk kumatych instalatorów.

PS: Gaz też chcesz sam podłączyć do kotła? Napisz może jakie masz z tym związane plany :)