Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Awaria wzmacniacza - dymi i pali bezpieczniki :)

alcon_x 09 May 2004 19:35 1572 4
    alcon_x
    Level 14  
    Zrobiłem głupią rzecz i podłączyłem do jedego z kanałów dwie kolumny równolegle (4 i 8 ohm). Włączyłem muzyke i po chwili bezpiecznik zaświecił się jak żarówka i spalił się. Odłączyłem wszystko od wzmacniacza i obejrzałem wszystkie elemnty czy na oko już nie widać oznak zniszczenia. Wymieniłem bezpiecznik na trochę mocniejszy i włączyłem wzmacniacz. Usłyszałem ciche bzyczenie prawdopodobnie z transformatora i po kilku sekundach zadymiły i rozgrzały do czerwoności dwa (chyba) rezystory oznaczone MPC70 0,47 OhmK 7W. Nie jestem dokładnie pewny co to za elementy, są to dwie białe, prostokątne kostki.
    Proszę o pomoc w naprawie. Co na pewno należy wymienić i co ewentualnie sprawdzić? Wzmacniacz to Nikko NA-390II. Czy naprawa w ogóle jest opłacalna, czy mam się rozglądać za innym wzmacniaczem? Aha i co to za element mpc70?
    denooky
    Level 20  
    Te biale kostki to rezystory emiterowe 0.47ohm o mocy kilka wat, Twoim przypadku 7W, nic jednak zlego sie nie stanie jesli w tym modelu zastosujesz popularne 5W. Naprawialem juz ten sprzet i szczerze mowiac nie jest zbyt przyjemny w serwisie. Oczywiscie nie sugeruj sie tym i do roboty. Na pewno bedziesz musial wymienic tranzystory mocy. Spokojnie zastosuj BD911/911 jako npn/pnp tych oryginalnych. Zapewne uszkodzone sa tez sterujace, wiec laduj do pary BD139/140. Te elementy sa na pewno do wymiany. Reszta - miernik do reki i sprawdzaj. Jesli gdzies jakies opory sa spalone to szukaj ich wartosci w sprawnym kanale. Na schemat raczej nie masz co liczyc, wiec probuj po sciezkach. Budowa wiele nie odbiega od standardowego ukladu klasy AB. Dobrze byloby tez zabezpieczyc wymienione elementy przed uszkodzeniem w momencie wlaczania (gdyby cos bylo nie tak). Wystarczy kolektory tranzystorow mocy podlaczyc do napiec zasilajacych przez rezystory rzedu 50ohm, jakiejs wiekszej mocy. Pamietaj tez o odizolowaniu tr.mocy od radiatora. Powodzenia!
    Patryk987
    Level 17  
    bd911 - 2,50 zł
    bd912 - 2,50 zł
    taniocha niedawno takich kupiłem po pięć ale jak wymieniłem we wzmacniaczu to dziwnie grały (mój wzmacniacz był inny )
    teraz mam takie tylko 2 i kombinuje z nich jakiś wzmacniacz może powieciejak je dobrze i prosto wysterować :)
    - sory że trochę nie na temat
    poeta5
    Level 23  
    tranzystory sterujące mogly tez pojsc
    alcon_x
    Level 14  
    Dziękuje za szybki odzew. Tranzystory mocy wymieniłem już jakiś czas temu na bd911/912 i grały mi dobrze :) Na początek wymienie te rezystory emiterowe, tranzystory mocy i sterujące. denooky pamiętasz może w którym miejscu są tranzystory sterujące? Domyślam się, że to te dwa tranzystorki w pobliżu rezystorów emiterowych, ale są jeszcze dwa przyklejone klejem do radiatora. Aha niepokoi mnie też ciche bzyczenie transformatora. Jak upewnić się, że nie padł? Zmierzyć raczej nie dam rady, bo jak włącze wzmacniacz to od razu dymią rezystory emiterowe i robią sie czerwone.

Patryk987: to tanio kupiłeś :) U mnie w Legnicy są po 5zł sztuka :(