Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumienek. Jak się do tego zabrać?

23 Maj 2009 17:19 1991 23
  • Poziom 9  
    Witam Jestem tu nowy i potrzebuje pomocy w budowie kolumn mam do dyspozycji
    Pomoc Stolarza,
    Wyrzynarki cyrkularki itd
    Kolumny będą grać na Unitra pw 8010
    Na Kolumny Mogę wydać ok 250 złoty łącznię z materiałami chyba że nada się Drzewo od stolarza a nie z Castoramy itd
    Nie oczekuję potwora o z bassem co dom przesunie
    Problem tkwi w tym ze nie wiem jakie głośniki dobrać by było all dobrze,Zwrotnica itd oraz jaka zbudować kolumnę proszę o pomoc.
  • Poziom 26  
    W jakim pomieszczeniu ma to grać, jakiego dźwięku konkretnie oczekujesz, jakiej muzyki słuchasz, 250zł to na dwie czy na jedną sztukę ??
  • Poziom 9  
    Pomieszczenie jest dość duże nie pamiętam wymiarów oczekuje by był czysty dźwięk i w miarę dobry bass 250 na oba głośniki,słucham techno oraz muzykę w typie guru Just project :P
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Postanowiłem rozglądnąć się za lepszym wzmacniaczem i powiększyć budżet.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Zaproponowałem mu te kolumny:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1001253.html
    Nie wiem czy mu starczy kaski na te kolumny, ale w tym budżecie nie widzę nic lepszego :/.
    Matyas ma rację, techno i ta Unitra to mezalians, w dodatku jak go pytałem okazało się, że pokój ma jakoś niecałe 20m2 więc słabo to widzę.
    Może lepiej niech kupić jakieś Creativy komputerowe ??
    Gadałem z tym gościem na gg i próbowałem mu coś doradzić, ale jeżeli ktoś kto ma 17 lat nie potrafi policzyć objętości sześcianu mimo, że wysłałem mu artykuł wikipedii, w którym było wszystko podane, to nie wyobrażam sobie jak może skonstruować coś sam.
    Przykro mi ale ja tego kompletnie nie widzę :/
  • Poziom 9  
    Mam Creativa 5.1 mówiłem ci zresztą gra to fatalnie
  • Poziom 9  
    Nie kupie 2x chińskiego bo to nic nie warte poczekam na więcej pieniędzy i kupie lepszy wzmacniacz i pomyśle nad altusami 140 albo spróbuje zbudować coś swojego.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Montana chce sobie zrobić głośniki, a wy radzicie mu kupić pierdziawki 2.1. Podoba mi się to podejście.
    Wiele osób najpierw robi niewypały, a potem pyta czy np. dobrze dobrali przetworniki, i wtedy się po nich jedzie. Koledzy chyba zapomnieli po co jest forum.

Montana, jeśli 250PLN jest tylko na głośniki i dozbierasz jeszcze trochę na zwrotnice, to przy odrobinie uporu zrobisz coś co będzie bardzo dobrze grać.
    Nie będę ci proponował zakupu Tonsili i STX'ów, bo nie miałem do czynienia, zaproponuje ci natomiast zainteresować się wiadomym portalem celem zakupu używanych np. Daytonów. Np DA175 nowy do kupienia jest za ok 100PLN, używany jak się trafi będzie pewnie dużo tańszy. Radzę ci przyjrzeć sę głośnikom Tangband. Są to jedne z najlepszych w swojej klasie cenowej. Rozejrzyj się, wybierz coś a potem zapytaj.
    Polecam, zresztą nie tylko tobie taką stronkę.
    http://www.bmm-electronics.com/
    Mają tam chyba najtańsze przetworniki w Europie. Kupowałem tam i powiem że działają bezbłędnie. Jakby komuś przyszło do głowy zrobić zbiorowe zamówieniem, chyba lepszego sklepu się nie znajdzie.

Zwrotnica to oczywiście mały problem, ale przy odrobinie uporu i tę można zmódz. Dobrą wkładkę mikrofonową można dostać za paręnaście zł, i do pomiarów więcej nie potrzeba.
    Co do gotowych projektów godnych skopiowania, można je na palcach jednej ręki policzyć. I to właśnie przeważnie ze względu na zwrotnicę.
    Przemyśl sprawę, rozejrzyj się i do dzieła.

edit
    Maciek M. napisał:

Ty chcesz płyty docinać na "cyrkulatce" ? I to fachowo kolego nazywa się KRAJZEGA - tak na przyszłość :)

Fachowo to się nazywa ręczna piła tarczowa, a jak już chcesz po niemiecku to Handkreissege, ewentualnie Kreissege. To tak na przyszłość.
  • Poziom 26  
    Montana dobry wybór tylko teraz jest kwestia tego czy będziesz potrafił to zrobić.
    Wież mi, nie chodzi mi o ośmieszenie Cię ani nic z tych rzeczy, ale odpowiedz sobie na pytanie czy jest sens się w to bawić, czy uda Ci się to zrobić i czy nie lepiej kupić coś gotowego.
    Za taką kasę za dużego wyboru nie masz, ale coś powinieneś znaleźć. Tym bardziej jeżeli nie wiesz co to przester, a chcesz napędzać te kolumny wzmacniaczem 2x20watt w dodatku chwaląc się, że podbijas bas i wysokie na maksa no to sory, ale ja mam wątpliwości :?
    Januss73
    Gadałem z tym gościem ponad godzinę i poza podrzuceniem mu tego tematu z kolumnami DIY niczego chyba nie wywnioskował. Starałem sie mu wytłumaczyc oco mniej więcej w tym wszystkim chodzi, ale jakoś nie sądzę, że coś z tej rozmowy wywnioskował oprócz tego projektu kolumn i tego, że musi się cofnąć do szkoły podstawowej.

Sam mam 16 lat i wiem, że nie każdy musi być specem, ale jeżeli za budowę kolumn zabiera się ktoś nie potrafiący wyliczyć litrażu no to sam powiedz, jaki to ma sens ?? Na początek powinien przeczytać masę makulatury, żeby się nauczyc co nieco o budowie kolumn.

Montana, powtarzam Ci któryś raz z rzędu, najpierw zrób dobre kolumny a dopiero potem rozglądaj się za lepszym wzmacniaczem. Ten co teraz masz jakoś zagra i na początek wystarczy a jak wydasz całą kasę na wzmacniacz to co do niego podłączysz ??
  • Poziom 26  
    W takim razie proponuję alphardy.
    Może LW1000 + jakis piezak ?? Do basu akurat, nawet jak będzie przester to i tak niezauważysz, zmieścisz się w budżecie i laski na to polecą.

Tomq logiczne jest, że z 16cm głośnika nie uzyska się basu w dodatku nie w prawie 20m2, ale trzeba znaleźć jakiś kompromis. 250zł to bardzo mało a sądzę, że Montana i tak nie zauważy różnicy.
  • Poziom 17  
    tak, alphardy serii lw będą dla ciebie najlepsze, wziąwszy pod uwagę muzykę której słuchasz i ograniczony budżet
  • Poziom 26  
    Markos, to była ironia, ale generalnie może właśnie celuj w zestawy dwu drożne z gorszą średnicą ale lepszym basem ??

Może coś typu STX GDN-22-140-8-SCX + GDWK-10-200-8-PJ ??
  • Poziom 9  
    Rozmawiałem z wykonawcą tych kolumienek wyniosły go ok 400 złotych myślę ze już lepiej dołożyć 100 złotych i kupić altusy 140 a jak nie to jakaś wieże kupić na raty.

Błędy poprawiłem.
    Proszę zastosować się do p.15 Regulaminu.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 26  
    No tak, wieża będzie najlepszym wyborem...
    Altusy również, szczególnie z rozwalonym zawieszeniem górnym.
    Te monitory się do nich nie umywają...

Nie dość, że z matmą masz problemy to w dodatku z ortografią. A przecież jest przycisk "pisownia".
  • Poziom 9  
    Ja ci nie mówię z czym ty masz problemy a jak ktoś zrobi te 2 błędy to skazać na kare śmierci go ? myśl zanim napiszesz coś głupiego.
    To nie jest forum od ośmieszania ludzi.

Zamiast napastliwie ripostować zwrócenie uwagi na tak podstawową sprawę jaką jest poprawna pisownia, można było użyć klawiszy "zmień" i "pisownia" i poprawić.
    Post nie nawiązuje do tematu - Regulamin p.8.4
    Następnym razem proszę się zastosować do Regulaminu Forum, gdyż będę zmuszony w bardziej drastyczny sposób upomnieć Kolegę.
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 38  
    Moj poprzedni post zostal skasowany, pozwole sobie zamiescic go jescze raz:
    Cytat:

Cytat:
    Montana dobry wybór

Nie zgodze sie z tym. Mam kolumny na tych glosnikach i bez podbicia basu itp na wzmacniaczu w techno niezbyt sobie radza, odradzam wiec.

Za nieduze pieniadze, prosta konstrukcja z gotowymi wymiarami obudowy, schematem zrotnicy to wg mnie bedzie ARN 150 + STX PJ. Zaraz podrzuce linki.

http://rapidshare.com/files/150057796/wymiary_ARN_150___PJ.PDF - obudowa dla monitorkow.

Budowa kolumienek. Jak się do tego zabrać? schemat zwrotnicy
  • Poziom 26  
    W takim razie ja powtórzę to co napisałem wcześniej:
    Cytat:
    Tomq logiczne jest, że z 16cm głośnika nie uzyska się basu w dodatku nie w prawie 20m2, ale trzeba znaleźć jakiś kompromis.

Montana:
    Cytat:
    Wież mi, nie chodzi mi o ośmieszenie Cię ani nic z tych rzeczy

Ale sory, jeżeli mając przycisk "pisownia" ktos robi takie błędy to jak to nazwiesz ?? Lenistwo ??
    Nie wyolbrzymiaj, godziny do odpracowania wystarczą.